• Menu

  Przykłady zastosowania mas uszczelniających

  Masy uszczelniające to materiały, pełniące funkcję elastycznych wypełnień dylatacji oraz szczelin montażowych. Niekiedy wykorzystuje się je także w charakterze materiałów mocujących. O wyjątkowych zaletach mas i wybranych sposobach ich użycia, wspominamy poniżej. Zapraszamy do lektury.

  Bogactwo korzyści

  Pisząc o masach uszczelniających musimy mieć na uwadze, że jest to grupa wyrobów naprawdę obszerna i wewnętrznie zróżnicowana. Poszczególne typy mas różnią się m.in. składem i sposobem zastosowania. Jednym z popularniejszych typów – o którym piszemy w niniejszym tekście – są masy produkowane na bazie elastomerów termoplastycznych.

  ,,Posiadają one wiele użytecznych cech. Zachowują elastyczność w szerokim zakresie temperatur – od -15 do 50 °C – wykazują dobrą przyczepność do metali, nie powodują korozji, nie wchłaniają wody, a także są odporne na zmienne warunki atmosferyczne” – relacjonuje przedstawiciel firmy LARKIS. Poznajmy zatem dwa przykłady zastosowania mas uszczelniających, wykorzystujące wspomniane wyżej właściwości.

  Autokit czyli uszczelnienia do samochodów

  Autokit to masa uszczelniająca do samochodów, mająca postać wałeczków o konsystencji plasteliny i średnicy ok. 10 mm. Sprawdza się przede wszystkim przy uszczelnianiu części nieruchomych. Należy do nich m.in. karoseria – blachy, spawy punktowe, zgrzewy oraz inne elementy metalowe na które – jak wykazaliśmy wyżej – masa dobrze reaguje, wykazując dobrą przyczepność. Poza karoserią, wyrób nadaje się także do uszczelniania reflektorów (jako wypełnienie uszczelki).

  Masa do zabezpieczania rur

  Masę do zabezpieczania rur produkuje się w postaci wałków o większej niż autokit średnicy – ok. 50-60 mm. Pełnią one ważną rolę w antykorozyjnej ochronie instalacji kanalizacyjnych i hydraulicznych, naturalnie zapobiegając korozji i nie pozwalając na stopniową degradację elementów metalowych. Na podobnej zasadzie można zabezpieczać również rynny.

  Czy warto?

  Czy warto stosować masę uszczelniającą? Odpowiedź na to pytanie może być tylko twierdząca. To niezastąpiony materiał, wprost stworzony do spoinowania, uszczelniania i mocowania. Nie tylko poprawia funkcjonalność urządzeń i instalacji, ale też zmniejsza ryzyko uszkodzeń i awarii. Oczywiście aby masa dobrze służyła, powinna pochodzić ze sprawdzonego źródła – od producentów przestrzegających najwyższych standardów wytwórstwa. Masę uszczelniającą o dobrym jakościowo składzie dostarcza m.in. wspomniana już firma LARKIS – renomowany producent wyrobów z gumy i silikonu.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane