• Menu

  Przyjazne dla środowiska chusteczki nawilżane dla dzieci – na co zwracać uwagę?

  Do pielęgnacji niemowląt potrzeba mnóstwo akcesoriów – pieluszki, kremy, chusteczki i wiele innych. Każdy rodzic wie, że przyda się ich duży zapas. Podczas wyboru poszczególnych produktów warto koncentrować się na tych, które są w jak największym stopniu przyjazne dla środowiska naturalnego. Na co powinniśmy spojrzeć, kupując chusteczki nawilżane dla dzieci?

  Szacuje się, że rocznie przy jednym dziecku zużywa się blisko 5 tysięcy chusteczek nawilżanych. Są niezbędne podczas zmiany pieluszki, przetarcia buzi i umycia rączek. Używamy ich w domu, podczas spaceru i w samochodzie. Ich wybór nie może być przypadkowy. Koncentrujmy się na tych propozycjach, które są odpowiednie dla delikatnej skóry dziecka, a jednocześnie wyprodukowane z materiałów przyjaznych środowisku.

  chusteczki nawilżane

  Z jakiego materiału są przyjazne środowisku chusteczki nawilżane dla dzieci?

  Całkowicie zrezygnujmy z tworzyw sztucznych. Tak samo jak pampersy będą się rozkładać przez wiele lat. Jeżeli mamy taką możliwość, zawsze kupujmy chusteczki z tkanin naturalnych. Najlepiej, by na opakowaniu znalazła się informacja o tym, że są biodegradowalne. Dobre chusteczki nawilżane dla dzieci powinny być miękkie i przyjemne w dotyku. Nie będą wtedy drażnić wrażliwej skóry maluszka, nie spowodują zaczerwienienia ani reakcji alergicznej, nawet jeśli dziecko ma skórę atopową, o którą trzeba się troszczyć szczególnie.

  Tkaniny, jakich używa się do produkcji chusteczek dla niemowląt, mogą być różnie. Najczęściej spotkamy się z bawełną, bambusem albo włókniną. Aby mieć pewność, że produkt rzeczywiście jest przyjazny dla środowiska, na opakowaniu powinny być stosowne certyfikaty. Przykładowo w przypadku chusteczek Bambo Nature pojawia się znak Skandynawskiego Znaku Ekologicznego. Produkt dostał też pozytywną ocenę Duńskiego Stowarzyszenia ds. Astmy i Alergii.

  Co powinno być w chusteczkach, a jakich substancji być nie może?

  Chusteczki nawilżane dla dzieci to nie tylko sama tkanina. Gdyby tak było, wystarczyłaby zwykłe chusteczki higieniczne. Muszą być w nich związki o działaniu natłuszczającym, nawilżającym i myjącym. W dobrych produktach znajdują się naturalne oleje roślinne, które będą działać jak emolienty. Może to być olej słonecznikowy, rzepakowy, czy lniany. Oprócz tego są ekstrakty z roślin, jak rumianek, aloes, nagietek. Nie musimy się obawiać takich związków jak gliceryna, hydroizolat protein mleka albo hydroizolat protein owsa.

  To, czego nie może być w chusteczkach przyjaznych skórze dziecka i środowisku, to duża liczba konserwantów. Przez wzgląd na prawdopodobieństwo nadkażenia mikrobiologicznego w chusteczkach mogą pojawiać się konserwanty, ale tylko te bezpieczne jak kwas benzoesowy i sorbowy. Jednak zrezygnujmy z zakupu, kiedy lista konserwantów jest długa. Unikajmy też bardzo szkodliwych parabenów, a także uczulających kompozycji zapachowych. Ponadto naszą uwagę powinny przykuć produkty, na których wyraźnie zaznaczono, że nie są bielone chlorem.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane