logo
logo
logo
logo

Przychody z najmu prywatnego a ryczałt w 2019 roku
Opublikowano: 2 stycznia 2019

Każda osoba fizyczna, która posiada własny lokal, może uzyskiwać przychody z tytułu jego wynajmu. Co istotne, w znaczącej większości przypadków, nie potrzeba zakładać do tego osobnej działalności gospodarczej.

W 2019 roku zmianie ulegną niektóre przepisy związane z opodatkowaniem przychodu z najmu w formie ryczałtu ewidencjonowanego.

Nie mniej, również taka forma rozliczania podatku (choć dość znacznie uproszczona) wymaga prowadzenia stosownych ewidencji – na stronie http://efekta.waw.pl/oferta/ można znaleźć kompleksową informację nt. wyceny kosztów związanych z wypełnieniem wszystkich formalności przez profesjonalny podmiot zajmujący się księgowością.

Najem prywatny – zapłacisz 8,5% do kwoty przychodu

Warto zwrócić uwagę, iż od 2019 nie trzeba już będzie składać do urzędu skarbowego osobnego oświadczenia w zakresie wyboru ww. formy opodatkowania dla najmu prywatnego. Wystarczy, że podatnik dokona wpłaty podatku z odpowiednim tytułem (dla ryczałtu jest to PPE) a przychody z najmu będzie można opodatkować właśnie ryczałtem.  Jeżeli okazałoby się, że w trakcie pierwszych jedenastu miesięcy nie osiągnięto żadnego przychodu, co wiąże się z brakiem obowiązku wpłacania zaliczek, to za równoznaczne z wyborem opłacania ryczałtu, traktować się będzie złożenie zeznania PIT-28.

W zakresie wysokości stawki podatku, ryczałt jest bardzo kuszącą propozycją. Podstawowa stawka wynosi 8,5% do kwoty przychodu 100 000 zł. Od kwoty przewyższającej ten limit, stawka wzrasta o 4 punkty procentowe.  Ustawodawca wprowadziła nowy, wyższy próg począwszy od 2018 roku – niestety w 2019 roku kwestia ta pozostanie bez zmian.  Podkreślenia wymaga fakt, iż ryczał płacony jest od przychodu a nie od dochodu, zatem nie ma możliwości pomniejszenia podstawy opodatkowania o ponoszone koszty.

Domyślnie zaliczki na ryczałt powinny być obliczane i wpłacane w okresach miesięcznych do 20-ego dnia każdego okresu rozliczeniowego. Jednak istnieje jeszcze możliwość wpłacania zaliczek kwartalnie. O ile w latach poprzednich o takim zamiarze trzeba było informować urząd skarbowy w osobnym piśmie, o tyle od 2019 roku sposobność wskazania takiego sposobu rozliczania dostępna bezpośrednio w zeznaniu rocznym.

Jak widać, bieżący rok obfituje w zmiany podatkowe, które również w istotny sposób dotkną osoby fizyczne nieposiadające działalności gospodarczej. Pozostaje mieć nadzieję, że w praktyce ułatwią one funkcjonowanie zwykłemu obywatelowi a nie jak to niestety często bywa, zwiększą ilość biurokracji.

 

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

przetargi syndyków

Bezpieczne zakupy na przetargach syndyków – k...

W świecie przetargów syndyków kryją się nie tylko niezwykłe ok...
opodatkowanie JDG

Formy opodatkowania JDG...

Zakładając działalność gospodarczą, trzeba podjąć decyzję o odpowiedni...
Zarząd sukcesyjny

Jak zaplanować sukcesję firmy rodzinnej?...

Część firm planuje zawczasu swoją sukcesję, dziś podpowiemy wam dlacze...
Co zajmuje komornik

Co w pierwszej kolejności zajmuje komornik, b...

Postępowanie egzekucyjne zwykle wywołuje u dłużnika niepokój i stres z...