Przejedzenie dotyczy coraz większej grupy polaków. Symptom ten powoduje wiele skutków, które odczuwane mogą być nawet przez dłuższy czas. W przypadku przejedzenia szczególnie ważna jest odpowiednia profilaktyka, a także ogromna dawka samodyscypliny. Ważne jest również, aby skutecznie radzić sobie ze skutkami. Czym jest przejedzenie? Jak sobie z nim łatwo poradzić?
Charakterystycznym objawem przejedzenia są bóle brzucha po jedzeniu. Przepełniony żołądek daje w ten sposób znać, że znajduje się w nim zbyt dużo treści i uciska on na znajdujące się obok organy. Proces trawienia trwa na tyle długo, że bóle brzucha mogą utrzymywać się przez dłuższy czas, z reguły do momentu, w którym żołądek odzyska swoje normatywne wymiary.
Aby skutecznie sobie poradzić z bólem brzucha, można zastosować jedną z herbat powszechnie dostępnych w aptekach. Ciepły napar spowoduje przyspieszenie wydzielania się soków trawiennych i przyspieszy cały proces. Można również zażyć leki rozkurczowe, czy środki przyspieszające trawienie.
Do bólu brzucha po jedzeniu może dołączyć również zgaga, która polega na tym, że treść żołądkowa cofa się do naszego przełyku. Odczuwamy wtedy pieczenie na wysokości klatki piersiowej. W skrajnych przypadkach możemy kaszleć. Zbyt duża ilość jedzenia powoduje także mdłości. Może nawet dojść do tego, że będą prowokowane wymioty, jednak do nich nie dojdzie.
W momencie regularnego przejadania się nasz układ trawienny jest bardzo obciążony. Skutkuje to bólem trzustki, lub wątroby, a także późniejszymi problemami w funkcjonowaniu tych organów. Są one bezpośrednio odpowiedzialne za regulację procesu trawienia. W momencie, gdy treści żołądkowej jest dużo, lub zawiera ona duże ilości tłuszczów – wątroba nie radzi sobie z tym.
Zatrucie, które może być różne w skutkach, z reguły wywoływane jest przez przejedzenie. Wtedy do charakterystycznych objawów spożycia zbyt dużego posiłku dołączają objawy zatrucia takie, jak biegunka, czy ostre wymioty. Może być tak, że będzie konieczna pomoc lekarza specjalisty.
W przypadku skurczów brzucha po jedzeniu bardzo ważna jest szybka reakcja mająca na celu znaczne przyspieszenie procesu trawienia. Dzięki temu możliwe będzie pozbycie się nadmiaru treści żołądkowych w naturalny sposób. Na przyspieszenie trawienia jest kilka sposobów, które z powodzeniem można zastosować w domu.
Pierwszym ze sposobów na przejedzenie jest dawka ruchu. Z przepełnionym żołądkiem ciężko jest biegać, aczkolwiek mamy tutaj na myśli zwykły, kilkuminutowy spacer. Lekka przechadzka w pozycji stojącej sprawi, że organy w naszym ciele nie będą uciskać siebie nawzajem, co powinno natychmiastowo zmniejszyć ból. Ponadto chodzenie poprawia perystaltykę jelit, które w tym momencie będą w stanie przyjąć dużą dawkę jedzenia.
Wcześniej wspomniana herbata również jest bardzo dobrym sposobem, aby zaradzić skutkom przejedzenia. Ciepło rozgrzeje żołądek, soki trawienne będą produkowane z większą intensywnością, dzięki czemu po jakimś czasie dolegliwości ustąpią. Wśród społeczeństwa utarło się, że alkohol jest najlepszym lekarstwem na wszystko. W przypadku przejedzenia stwierdzenie to ma jednak głębszy sens, ponieważ pięćdziesiątka wódki, czy lampka czerwonego wina mogą okazać się zbawienne. Niewielka ilość alkoholu powoduje, że krążenie krwi w układzie pokarmowym, a w szczególności w jelitach poprawi się i cały układ przyspieszy. Należy jednak pamiętać, aby ilości alkoholu były niewielkie, gdyż przesada spowoduje zupełnie odwrotny efekt.
W skrajnych przypadkach może dojść do tego, że będziemy potrzebowali pomocy lekarza. Na podstawie badań ustali on szczegółowy plan postępowania, aby skutki przejedzenia jak najszybciej wyeliminować. Może zakończyć się to tym, że będziemy musieli przyjmować specjalny lek. Więcej o sposobach na przejedzenie możesz przeczytać w artykule Sposób na przejedzenie – pięć skutecznych rozwiązań.
Przejedzenie to coś, z czym wiele osób ma dosyć często do czynienia. Powodowane jest głównie przez łakomstwo, a także spowolnione trawienie. Od strony medycznej polega to na tym, że żołądek jest przepełniony treścią żołądkową i nie jest w stanie szybko przetrawić pokarmu. Z bólem brzucha po jedzeniu może pomóc nam nie tylko spacer, ale również herbata, zmiana diety, czy odpowiednie preparaty dostępne w aptece. Mimo wszystko najlepszym sposobem na przejedzenie jest utrzymywanie umiaru. Nawet bardzo rzadkie przejadanie się nie jest dobre dla naszego organizmu, dlatego najlepiej jest do niego w ogóle nie doprowadzać.
Dodaj komentarz