logo
logo
logo
logo

Przeciwni likwidacji NFZ
Opublikowano: 8 listopada 2017

Obawiamy się, że pieniądze przeznaczone obecnie na lecznictwo uzdrowiskowe mogą być wykorzystane gdzie indziej – mówi prof. nadzw. dr nauk med. Waldemar Andrzej Krupa, prezes Izby Gospodarczej Uzdrowiska Polskie

Jakiemu zagadnieniu poświęcone są spotkania zespołu do spraw opracowania koncepcji zmian w zakresie systemu lecznictwa uzdrowiskowego, czy dotyczą także innych kwestii? Jeśli tak, to jakich?

Zadaniem zespołu jest opracowanie koncepcji zmian w zakresie systemu lecznictwa uzdrowiskowego, w szczególności: analiza obowiązujących przepisów prawa w zakresie lecznictwa uzdrowiskowego celem wprowadzenia rozwiązań służących wyeliminowaniu dotychczasowych wątpliwości interpretacyjnych i aktualizacji przepisów uwzględniających zmiany systemowe. Właściwe będzie dokładne ustalenie wymagań, jakim powinny odpowiadać zakłady i urządzenia lecznictwa uzdrowiskowego. W skład zespołu powołani zostali przedstawiciele administracji rządowej, m.in. NFZ, MZ, AOTMiT, związków zawodowych, organizacji pozarządowych, przedstawiciel UUP w osobie prezesa zarządu Jerzego Szymańczyka oraz konsultanci krajowi w zakresie dziedzin medycyny wyszczególnionych w zarządzeniu MZ

Od kilku lat snuje się wizje na temat likwidacji finansowania uzdrowisk przez NFZ. Na ile pana zdaniem są to plotki wysyłane przez twórców sensacji, a na ile realne zagrożenie? A może dla uzdrowisk korzystniej będzie, jeśli będą funkcjonować w warunkach rynkowej konkurencji?

Kuracja z wykorzystaniem surowców naturalnych – borowin, wód mineralnych czy zmiany klimatu – przynosi wymierne korzyści milionom Polaków, a na dodatek jest najtańszą formą leczenia. Zgodnie z zasadą balneologii i medycyny fizykalnej, która wykorzystuje do leczenia, profilaktyki, rehabilitacji i częściowo diagnostyki naturalne surowce lecznicze, tj. wody mineralne, gazy lecznicze, peloidy i walory klimatyczne, w sanatoriach leczymy skutecznie choroby przewlekłe, a nie ostre. Ludzie coraz bardziej potrzebują kuracji w sanatorium, by odreagować przewlekły stres, nie poddać się depresji, „podładować” akumulatory. Kuracjusze uważają,  że pobyt w sanatorium raz na dwa lata pozwala im funkcjonować normalnie na co dzień, przez dłuższy czas, niekiedy bez leków przeciwbólowych. Jesteśmy zdecydowanie przeciwni likwidacji NFZ. Obawiamy się, że pieniądze przeznaczone obecnie na lecznictwo uzdrowiskowe mogą być wykorzystane gdzie indziej.

Co w najbliższym roku będzie największym wyzwaniem w lecznictwie uzdrowiskowym?

Tak jak zawsze, wyzwaniem jest prawidłowa organizacja pracy i procesu leczenia. W dalszym ciągu chcemy udowadniać, iż, ze społecznego punktu widzenia lecznictwo uzdrowiskowe jest potrzebne i stanowi istotny element ochrony zdrowia.

Rozmawiał Piotr Nowacki

Tagi: , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Operacja zaćmy w Czechach

Operacja zaćmy w Czechach refundowana przez N...

Operacja zaćmy należy do jednych z najczęściej wykonywanych za...
polska służba zdrowia

Ekspresowe wizyty polskiego pacjenta...

10 minut - tyle średnio przeznacza lekarz pierwszego konta...