Zgodnie z zapowiedziami zaprezentowano Program Modernizacji Ukrainy będący owocem 200 dni pracy.
Na początku marca bieżącego roku Agencja ds. Modernizacji Ukrainy (AMU) ogłosiła, że w ciągu 200 dni opracuje program reform dla kraju i dziś, zgodnie z zapowiedziami, zaprezentowała swój Program Modernizacji Ukrainy. Raport ten zawiera analizy i zalecenia, a także zbiór tzw. projektów wzorcowych.
Przewodniczący AMU Michael Spindelegger, przedstawił główny cel reform: „Przy pracach nad programem reform przyświecał nam zamiar podniesienia Ukrainy na nogi tak, aby na równej stopie powróciła ona do grona europejskich państw”.
Program obejmuje siedem obszarów tematycznych, z których każdy nadzorowany jest przez uznanego eksperta ze środowisk akademickich lub politycznych.
Przewodniczącymi poszczególnych obszarów tematycznych są: były wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Günter Verheugen („Integracja europejska”), byli polscy premierzy Włodzimierz Cimoszewicz i Waldemar Pawlak („Przeciwdziałanie korupcji” i „Gospodarka”), niemiecki profesor prawa Otto Depenheuer („Konstytucja”), były prokurator generalny Anglii i Walii Ken Macdonald QC („Praworządność”), były wicekanclerz i minister finansów Austrii Michael Spindelegger („Podatki i finanse”) oraz eksperci medyczni i dyrektorzy instytutów Paul Vogt i Illya Yemets („Opieka zdrowotna”).
Projekty wzorcowe skupiają się na 24 konkretnych propozycjach rozwiązań przewidzianych do realizacji zgodnie z zaleceniami wypracowanymi w ramach siedmiu obszarów tematycznych.
Czterostopniowa procedura
Od teraz do Programu Modernizacji Ukrainy zastosowanie będzie mieć czterostopniowa procedura. W ramach pierwszego etapu program reform został już zaprezentowany inicjatorom projektu, tj. dwóm ukraińskim partnerom społecznym – Federacji Pracodawców Ukrainy (FPU) i Federacji Związków Zawodowych Ukrainy (FZZU). Tym samym podjęto już pierwsze kroki na rzecz realizacji projektu.
Następnie, w ciągu najbliższych dni lub tygodni, program zostanie przedstawiony europejskim instytucjom, w tym przede wszystkim Komisji Europejskiej. Na kolejnym etapie program będzie omawiany z wybranymi władzami krajów europejskich.
Na koniec odbędzie się intensywny dialog z udziałem ukraińskiej Krajowej Rady ds. Reform, jak już uzgodniono na spotkaniu z członkami prezydenckiej administracji odpowiedzialnymi za wdrożenie reform.
Centrum Prasowe PAP
Tagi: Agencja ds. Modernizacji Ukrainy, Günter Verheugen, Illya Yemets, Michael Spindelegger, Otto Depenheuer, Paul Vogt, Program Modernizacji Ukrainy, Ukraina, Waldemar Pawlak, Włodzimierz Cimoszewicz
Dodaj komentarz