logo
logo
logo
logo
program prosument

Program Prosument – dlaczego warto z niego skorzystać?
Opublikowano: 26 kwietnia 2017

Coraz więcej światowych gigantów takich jak Google, Apple, Ikea inwestuje we własne elektrownie, stając się niezależnym energetycznie. Co więcej wytwarzany prąd pochodzi z odnawialnych źródeł energii.

Dziś na taką wygodę mogą sobie również pozwolić gospodarstwa domowe i małe przedsiębiorstwa, a wszystko za sprawą Programu Prosument.

Kim jest prosument?

Prosument jest to wyraz złożony z dwóch słów producent oraz konsument. Jest to podmiot, który wytwarza energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii na własne potrzeby. Kiedy własna elektrownia nie pokrywa w całości naszych potrzeb energetycznych, prąd dokupujemy od sieci energetycznych.

Program Prosument – jego cele i do kogo skierowany

Program prosument został stworzony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w 2014 roku. Jego zadaniem przede wszystkim jest radykalne zmniejszenie emisji CO2.  Program skierowany jest do rolników, osób fizycznych, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych.

Pomysłodawcy Programu Prosument liczą na wzrost świadomości społeczeństwa w obszarze energetyczno-ekologicznym. Przeznaczony budżet wynosi 800 mln zł, a możliwość zawierania umów pożyczek lub kredytu z dotacją możliwy jest do 2020 roku.

Na co można dostać dofinansowanie w Programie Prosument?

Program Prosument dofinansowuje jedną z sześciu różnych instalacji wytwarzających energię elektryczną lub cieplną. Są to małe lub mikro instalacje do 300 kWt mocy cieplnej i 40 kWe mocy elektrycznej. Przydomowa elektrownia musi wytwarzać energię pochodzącą z OZE. Istnieją trzy linie dofinansujące zakup i montaż instalacji: banki, samorządy, wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

W ramach Programu Prosument udzielana jest pożyczka lub kredyt preferencyjny z 1%. oprocentowaniem, do 100 procent kosztów kwalifikowanych instalacji. Od 2016 roku możemy liczyć na dofinansowanie wysokości 15% lub 30% inwestycji.

Korzyści jakie daje Program Prosument

Pewnie większość z Was zastanawia się jakie profity daje Program Prosument. Patrząc wielowymiarowo odnosimy korzyści finansowe, ekologiczne i bezpieczeństwa energetycznego. Po pierwsze energia otrzymywana z własnej przydomowej elektrowni jest znacznie tańsza. Im większe są nasze potrzeby energetyczne tym więcej możemy zaoszczędzić. Przestajemy płacić rachunki za prąd, a wysokość raty czasami pokrywa się z obecnymi rachunkami za energię.

Kolejnym ważnym aspektem jest obszar ekologiczny. Przydomowe elektrownie pozyskujące energię z odnawialnych źródeł energii znacząco wpływają na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla. Poprawia się również jakość powietrza w Polsce. Jesteśmy najbardziej zanieczyszczonym państwem Unii Europejskiej, a główną przyczyną są niskiej jakości paliwa wykorzystywane do ogrzewania budynków.

Warto również zwrócić uwagę na wzrost bezpieczeństwa energetycznego. Dziesięć największych elektrowni w kraju wytwarza prawie połowę zapotrzebowania w Polsce. W przypadku klęsk żywiołowych mających miejsce na obszarach elektrowni może dojść do sporych problemów energetycznych. Są to również obiekty o wysokim ryzyku ataku w czasie wojny.

Jeżeli zainteresował Cię temat własnej przydomowej elektrowni odwiedź nasz portal enerad.pl. Znajdziesz wiele cennych informacji na temat Programu Prosument, innych alternatyw, dostępnych rozwiązań instalacji oraz możliwości dofinansowań.

 

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

magazyn_energii

Moc a pojemność magazynu energii – kluczowe r...

Magazyny energii zyskują coraz większą popularność w kontekści...
Jak przyspieszyć rozkład słomy

Jak przyspieszyć rozkład słomy?...

Użyźnianie gleby za pomocą pozostałej po żniwach słomy w gospodarstwac...
Hurtownia fotowoltaiczna

Hurtownia fotowoltaiczna – klucz do suk...

W dobie rosnącego zapotrzebowania na odnawialne źródła energii, fotowo...
Aleksandra Jurkowska

Aleksandra Jurkowska – inwestycja w OZE...

Odpowiednio dobrane źródło, przy dodatkowym dofinansowaniu z P...