Program Mój Prąd pozwala pozyskać Polakom nawet do 5 tysięcy złotych na zakup i montaż własnej instalacji fotowoltaicznej. Od 13 stycznia 2020 ruszył drugi nabór wniosków na dofinansowanie. Co należy zrobić, aby je pozyskać? Kto może otrzymać dotację? Sprawdzamy wszystko, co warto wiedzieć o drugim naborze do programu Mój Prąd.
Głównym celem programu Mój Prąd jest zwiększenie liczby mikroinstalacji fotowoltaicznych, a tym samym zachęcenie osób prywatnych do produkcji własnej energii. Stanowi on uzupełnienie programu Czyste Powietrze, który skupia się na ograniczeniu emisji szkodliwych substancji do atmosfery powstających na skutek ogrzewania domów jednorodzinnych z wykorzystaniem niskiej jakości paliwa bądź przestarzałych źródeł ciepła. Wszystko po to, aby wprowadzić w polskich gospodarstwach domowych rozwiązania ekologiczne.
Pierwsza tura programu Mój Prąd trwała od 30 sierpnia 2019 roku do 20 grudnia 2019 roku. Cieszyła się ona ogromnym zainteresowaniem: łącznie wpłynęło ponad 25 tysięcy wniosków, a do wypłaty zostały zatwierdzone dotacje o wartości 90 milionów złotych! Program przyczynił się do współfinansowania budowy instalacji o mocy 100 megawatów, co stanowi aż 8% całkowitej mocy zainstalowanej w fotowoltaice w Polsce.
Od 13 stycznia 2020 ruszyła zaś druga tura naboru do programu. Ma ona potrwać aż do 18 grudnia 2020 roku. Co więcej, w ciągu dwóch najbliższych lat, na dofinansowania do fotowoltaiki ma zostać rozdysponowane blisko 900 milionów złotych!
Bezzwrotna dotacja przyznana w ramach programu pozwoli nam na sfinansowanie nawet do 50% kosztów zakupu i montażu naszej instalacji. Suma ta nie może jednak przekroczyć 5 tysięcy złotych. Obecnie średni koszt instalacji wynosi 16-18 tysięcy złotych, dlatego dofinansowanie w kwocie 5 tysięcy złotych powinno okazać się atrakcyjne dla wszystkich osób zainteresowanych własną mikroinstalacją.
Dotacje do fotowoltaiki są przyznawane wyłącznie na instalacje o mocy od 2 do 10 kW. Kolejne ograniczenie dotyczy osób, które w przeszłości korzystały już z innych programów dofinansowania na fotowoltaikę. Nie mają bowiem możliwości skorzystania ze wsparcia finansowego w ramach programu Mój Prąd. Co więcej, dotacji nie otrzymają osoby, które chcą jedynie zwiększyć moc istniejącej już instalacji. Na uwadzę należy mieć jednocześnie fakt, że dofinansowanie zostanie przyznanie wyłącznie na przedsięwzięcia, które nie zostały zakończone przed dniem 23 lipca 2019 roku. Jednocześnie, projekt instalacji powinien zostać zakończony przed złożeniem wniosku o dotację.
Wniosek o dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej w ramach programu Mój Prąd można złożyć na trzy sposoby:
W każdym z tych przypadków należy przygotować określone dokumenty, które posłużą do wypełnienia wniosku. Co się do nich zalicza? Będzie to m.in. kopia faktury za dostawę i montaż instalacji, która musi zostać opatrzona specjalną adnotacją, jaka brzmi: “Zgłoszono do Programu priorytetowego Mój Prąd”. Wśród dokumentów nie powinno zabraknąć także zaświadczenia Operatora Sieci Dystrybucyjnej, które potwierdzi montaż licznika dwukierunkowego oraz wskaże numer Punktu Poboru Energii, w którym go zainstalowano.
W związku z tym, że pierwsza tura składania wniosków zakończyła się 20 grudnia 2019, a kolejna została uruchomiona 13 stycznia 2020, powstała pewna luka, która rodzi pytanie co z instalacjami uruchomionymi między tym okresem? Inwestorzy, którzy nie zdążyli złożyć wniosku w pierwszym naborze, nie muszą obawiać się, że dotacja przepadnie. Nowa tura wniosków obowiązuje na takich samych zasadach co pierwsza, tzn. dotyczy instalacji, które powstały po 23 lipca 2019 roku.
Program Mój Prąd cieszy się względnie dużym zainteresowaniem. W związku z tym, że w budżecie programu pozostało jeszcze mnóstwo środków do rozdysponowania, można spodziewać się, że potrwa jeszcze przynajmniej przez kilka najbliższych lat.
Tagi: dofinansowanie, Energetyka, energia, fotowoltaika, prąd
Dodaj komentarz