Podlewanie wydaje się jedną z najłatwiejszych czynności, jeśli mowa o uprawie roślin. Jest to też proces, który najbardziej, obok wyboru odpowiedniej ziemi ogrodniczej, wpływa na jakość plonów.
Internetowe sklepy ogrodnicze są pełne sprzętów, które mają ułatwić nam podlewanie, jednak zanim je kupimy zastanówmy się, czy wiemy, jak prawidłowo wykonywać tę czynność?
Najłatwiejszą i najczęściej stosowaną metodą podlewania jest nałożenie wystarczającej ilości wody na powierzchnię gleby, a następnie ocena (wizualna lub dotykowa), czy ziemia ogrodnicza ma już „dość”. Chociaż większość ogrodników wykonuje tę czynność intuicyjnie, to nie zawsze robi to dobrze – sądzą specjaliści z rolmarket.pl. Rzadko też można zauważyć racjonalne rozłożenie roślin wedle potrzeb co do optymalnego poziomu wody i rozdzielanie grządek przy pomocy np. siatki ogrodowej.
Istnieją różne rodzaje wody. Woda bezpieczna do spożycia przez ludzi jest zwykle odpowiednia również dla roślin. Woda zmiękczona zazwyczaj zawiera sód, który może zniszczyć strukturę gleby. Woda twarda zawiera wapń i magnez, który z kolei pomaga ją budować. Chlorowaną wodę pitną można stosować na rośliny bez żadnych szkodliwych skutków. Fluor i bor, które także znajdują się w wodzie, mogą powodować uszkodzenia komórek roślinnych.
Czy zastanawialiśmy się, co naprawdę oznaczają poszczególne instrukcje dotyczące podlewania roślin? Oto kilka ogólnych definicji:
Bardzo ciekawy artykuł. Kupiłem taki zestaw do podlewania zielonomi24.pl/Zestaw-ogrodowy-MINI-9032-Claber Bardzo skuteczny.
Dodaj komentarz