logo
logo
logo
logo

Poznaj dobry środek ochrony roślin – tym warto się kierować przy doborze
Opublikowano: 11 kwietnia 2016

W każdej produkcji roślinnej, a szczególnie w produkcji zbóż i rzepaku, istnieje nieodzowna potrzeba ciągłego diagnozowania i kontrolowania zdrowotności roślin. Szczególnej uwagi wymagają ich młode stadia rozwojowe, które są w większym stopniu narażone na zniszczenie przez patogeny. Aby uzyskać maksymalne plony przy jednoczesnej wysokiej ich jakości, należy pomóc młodym roślinom stosując różnego rodzaju zabiegi z zastosowaniem środków ochrony roślin. Na rynku dostępna jest szeroka gama różnych produktów. Czym jednak należy kierować się przy wyborze odpowiedniego preparatu i gdzie dokonać jego zakupu?

Zapytaj zanim kupisz!

Zwalczanie chorób i szkodników jest skuteczne tylko wtedy, gdy dobrze rozpoznamy konkretny patogen oraz zastosujemy odpowiedni preparat w ściśle określonym terminie. Najważniejsze jest prawidłowe zidentyfikowanie problemu: choroby bądź szkodnika. Niestety nie każdy z nas zna się na ochronie roślin. Występujące na roślinach objawy warto porównać z publikacjami w internecie. Możemy również zanieść liść lub gałązkę do punktu sprzedaży i poprosić o poradę specjalisty.

Przeczytaj etykietę-instrukcję zanim zastosujesz!

Przed zastosowaniem środków ochrony roślin, koniecznie należy się zapoznać z dołączoną do opakowania etykietą stosowania! Jest ona najlepszym źródłem informacji o bezpiecznym i skutecznym stosowaniu. Etykieta zawiera wszystkie informacje dotyczące zagrożeń i zasad bezpieczeństwa. Podana jest również ilość cieczy roboczej co ułatwia zakup odpowiedniej ilości środka do jej sporządzenia na obszarze uprawy. Sporządza się ciecz roboczą tylko według zaleceń z etykiety – nigdy nie przekraczaj zalecanych dawek środków ochrony roślin co może zaszkodzić roślinom ani też zbyt dużego rozcieńczenie co okaże się nieskuteczne. Ważną informacją znajdująca się na etykiecie jest także data przydatności do zastosowania.

Gdzie dokonać zakupu?

Zakupu środków ochrony roślin należy dokonywać jedynie w sprawdzonych punktach sprzedaży i dystrybucji. Dzięki temu oprócz uzyskania potrzebnych informacji i fachowego doradztwa mamy też pewność, że były one przechowywane w odpowiednich warunkach dzięki czemu zachowają swoją skuteczność. Nigdy nie kupujemy ich na bazarze lub po okazyjnej cenie w handlu obwoźnym. Preparaty te są równie często podrabiane co inne produkty. Zastosowanie „niepewnego” środka może być bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia oraz dla roślin.

Zawartość substancji aktywnych

Substancje aktywne ich stężenie oraz zróżnicowanie wpływają na skuteczność preparatu. Jako, że szkodniki i chwasty przy stałym stosowaniu jednej substancji aktywnej szybko się uodparniają należy brać ten czynnik pod uwagę i różnicować substancje aktywne w preparatach, w taki sposób, by nie dopuścić do szybkiego uodporniania się. Nie warto więc używać zawsze tylko najmocniejszych preparatów.

Technika stosowania środków ochrony roślin, co prawda dąży do maksymalizacji pewności i skuteczności ich działania, z tego powodu obecnie często stosuje się tzw. wspomagacze, mające zwiększyć wydajność substancji aktywnych środka chwastobójczego oraz zmniejszyć straty wynikające z odbicia, spływania i utraty pewnej części kropli roztworu opryskowego. Warto zwrócić uwagę przy doborze preparatu również na to czy dany środek możemy mieszać z innymi środkami lub nawozami. Pozwoli to zmniejszyć ilość potrzebnych oprysków i znacznie obniży koszty. Wybór herbicydów czy insektycydów oraz możliwość stosowania różnych mieszanin pozwala ograniczyć praktycznie każdy typ zachwaszczenia lub inwazji szkodników.

Zobacz, co mówią specjaliści jak dobrać środek ochrony roślin do swojej uprawy >>

 

Tagi: , , , , , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

uprawa rzodkiewek

Kompleksowy przewodnik po uprawie rzodkiewki:...

Uprawa rzodkiewki z nasion to nie tylko ogrodnicza praktyka, ale także...

Skuteczna ochrona roślin wiosną – To musisz w...

Warunki panujące podczas zeszłorocznej jesieni nie sprzyjały s...

Z ogrodnictwem za pan brat...

Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach został utworzony 1 stycz...