logo
logo
logo
logo
zbyt wysoki czynsz

Pozew o zbyt wysoki czynsz – czy można wygrać sprawę?
Opublikowano: 23 maja 2023

Czy można pozwać właściciela mieszkania o zbyt wysoki czynsz, albo wspólnotę mieszkaniową, bądź spółdzielnię o naliczenie zbyt wysokiej stawki za opłaty eksploatacyjne? Okazuje się, że niekiedy sądy przyznają rację lokatorom. Jak pisze portal NieruchomosciSzybko.pl, lokatorzy TBS-u z Wrocławia wygrali sprawę dotyczącą podwyżki czynszów. Zdaniem portalu w tej sytuacji można się spodziewać zwiększonego zainteresowania wchodzeniem przez lokatorów na drogę sądową w związku z wysokością czynszu, ponieważ koszty czynszów w ostatnim czasie mocno idą w górę.

Zgodnie z cytowanymi przez NieruchomosciSzybko.pl danymi Głównego Urzędu Statystycznego w marcu 2023 roku ceny za wynajem mieszkań wzrosły rok do roku o 17 proc. Lokatorzy mogą się jednak bronić w sądzie przed nadmiernymi podwyżkami. Trzeba pamiętać o właściwym uzasadnieniu pozwu, by nie skończyło się na ponoszeniu kosztów procesu bez żadnej korzyści. Koszty takie zwykle przekraczają wynagrodzenie prawnika wynajętego do reprezentowania przed sądem, dlatego opłaci się skorzystać z jego usług.

W przypadku TBS-ów i społecznych inicjatyw mieszkaniowych sprawy związane z prawami lokatorów w tym wysokość czynszów regulowane są przez ustawę z dnia 26 października 1995 r. o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa (Dz.U. 1995 nr 133 poz. 654). W przypadku najmu lokali prywatnych, socjalnych i komunalnych sprawy te regulowane są przez ustawę z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U. 2001 nr 71 poz. 733).

Zgodnie z ustawą czynsze w TBS-ach i SIM-ach ustalane są przez walne zgromadzenia akcjonariuszy. Przy podejmowaniu decyzji mają one brać pod uwagę wydatki związane z kosztami eksploatacji budynku, kosztami planowanych remontów i wysokość spłaty kredytów zaciągniętych na budowę.

Nadmierne podniesienie czynszu może stanowić podstawę pozwu sądowego

W przypadku lokali prywatnych, komunalnych i socjalnych. Zgodnie z ustawą podwyżka czynszu przekraczająca wartość inflacji musi zostać uzasadniona. Bazą do ustalania wielkości czynszu jest wartość odtworzeniowa lokalu. Właściciel zobowiązany jest uzasadniać każdą podwyżkę, w której wyniku przekroczone zostało 3 procent wartości odtworzeniowej i jest ona wyższa od poziomu inflacji.

Jak pisze wspomniany portal: Wartość odtworzeniowa to iloczyn powierzchni użytkowej mieszkania i aktualizowanego co pół roku wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 mkw. Jeśli najemca uzna, że właściciel nieprzekonująco uzasadnił podwyżkę czynszu powołując się na koszty utrzymania lokalu, zwrot nakładów i godziwy zysk, to taki lokator ma prawo w ciągu dwóch miesięcy złożyć pozew o wysoki czynsz. Kwestionować przed sądem można również podwyżkę czynszu w najmie instytucjonalnym i okazjonalnym, ale w tym przypadku znaczenie mają tylko klauzule z umowy.

Kwestionowanie pobieranych opłat dotyczy także właścicieli lokali. Mogą oni zakwestionować podwyżki opłat eksploatacyjnych wprowadzane przez spółdzielnie mieszkaniowe, a także wielkość zaliczek remontowych na rzecz wspólnoty mieszkaniowej. Możliwość taką przewiduje ustawa z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali – Dz.U. 1994 nr 85 poz. 388. Zaskarżenia można dokonać w ciągu 6 tygodni od podjęcia uchwały przez wspólnotę mieszkaniową.

W przypadku składania pozwów trzeba pamiętać, że sprawy zwykle rozpatrywane są długo przez sądy. W pierwszej instancji sprawa może być rozpatrywana przez rok.

Wojciech Ostrowski

 

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Bezpieczny Kredyt 2%

Czy wystarczy mieszkań dla chętnych z program...

Jeszcze  w ubiegłym roku rynek deweloperski zdawał się wchodzi...
inwestycje alternatywne

Dlaczego warto zdecydować się na inwestycje a...

Gdy wartość pieniądza coraz bardziej jest zagrożona ze względu...
upadłość firmy

Gwałtowne wzrosła liczba upadłości firm w Pol...

Jak podaje w swoim komunikacie Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji...
umiejętności finansowe

Dlaczego ważne jest rozwijanie umiejętności f...

Wiedza finansowa to temat, o którym wiele osób nie chce rozmawiać, zwł...