• Menu

  Pozapłacowe metody premiowania – jak można nagradzać pracowników?

  Pracowników można nagradzać na różne sposoby. Choć najpopularniejszą formą premiowania są wyróżnienia pieniężne, warto również zwrócić uwagę na skuteczne metody pozapłacowe. Konieczne jest jednak, aby były one dostosowane do potrzeb i oczekiwań konkretnego pracownika.

  Karty podarunkowe i bony, czyli sprawdzone metody premiowania

  Karty podarunkowe Premie pieniężne budzą wiele emocji – z jednej strony radość nagrodzonej osoby, z drugiej jednak  zazdrość ze strony współpracowników. W takiej sytuacji czasem lepiej postawić na nagrodę pozapłacową, która wciąż będzie traktowana jako wyraz uznania.

  Idealnie sprawdzą się wówczas różnego rodzaju bony podarunkowe, a także karty lunchowe i sportowe czy dofinansowanie uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych. Tego typu pakiety świadczeń oferuje, np. firma Edenred. Dzięki nim pracownicy poczują się docenieni i wyróżnieni.

  Dodatkowo będą mogli wybrać, na co przeznaczą daną kartę, wedle własnych preferencji i upodobań. Należy jednak pamiętać, aby tego typu nagrody dostosować do pasji i hobby  konkretnego pracownika. Jeżeli pracodawca wręczy kartę sportową osobie, która nie lubi wysiłku fizycznego, nie spotka się to z dużym entuzjazmem i może grozić spadkiem motywacji do pracy. Dlatego też po przyznaniu pozapieniężnej nagrody, warto zapytać pracownika o jego opinię na ten temat. Jeżeli tego typu premia nie przypadła mu do gustu, następnym razem należy wybrać inną formę nagradzania.

  Dofinansowanie wakacji pracowników i ich dzieci

  Jeżeli pracownik może się pochwalić szczególnymi osiągnięciami lub należy mu się nagroda jubileuszowa, warto odpowiednio nagrodzić jego trud i zaangażowanie. Ciekawym rozwiązaniem jest wówczas specjalna karta wakacyjna, która pozwala na dofinansowanie wypoczynku. Oferuje ją m.in. Edenred. Dzięki niej pracownik poczuje, że jego wysiłki zostały należycie docenione. Będzie mógł również zadecydować, gdzie spędzi urlop, przez co bez trudu zaplanuje wakacje swoich marzeń. Wybierając tego typu nagrodę, pracodawcy powinni jednak dostosować ją do sytuacji życiowej podwładnych. Jeżeli pracownik ma dzieci, warto zaoferować mu kartę, która umożliwi wyjazd dla całej rodziny.

  Premiowanie jako dbałość o motywację pracownika

  Nagradzanie pracowników ma na celu nie tylko docenienie ich zaangażowania, ale również zmotywowanie ich do dalszych działań. Dlatego też, za  formę premii można uznać na pozór drobne gesty ze strony pracodawcy. Może to być zaoferowanie kilku dodatkowych dni urlopu, zapewnienie możliwości pracy zdalnej czy pamięć o ważnych wydarzeniach w życiu pracownika, np. urodzinach, zawarciu małżeństwa czy urodzeniu się dziecka. Rodzajem nagrody jest też docenianie wysiłków podwładnych poprzez publiczne pochwały na forum całej firmy, a także regularne wyznaczanie pracownika tygodnia lub miesiąca.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane