logo
logo
logo
logo
Powiat Świdwiński

Powiat Świdwiński – ambitne projekty zgodne z potrzebami mieszkańców
Opublikowano: 24 marca 2022

Od 10 lat, czyli od pierwszej edycji Ogólnopolskiego Rankingu Gmin i Powiatów, powiat świdwiński zawsze plasował się w pierwszej dziesiątce w kategorii powiatów do 60 tys. mieszkańców, a w ostatnich latach w ścisłej czołówce. Tegoroczna druga pozycja to efekt konsekwentnej realizacji dobrze zaplanowanych działań.

W 2021 r. zakończono jedną z największych inwestycji w historii powiatu – budowę Centrum Nauki „Cordis”. Uroczyste otwarcie obiektu odbyło się we wrześniu, natomiast w grudniu Centrum zyskało patrona – prof. Rudolfa Virchowa. Inwestycja została zrealizowana przy wsparciu środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Placówka popularyzuje naukę, wykorzystując nowoczesne technologie informacyjno-komunikacyjne. Tematem przewodnim Centrum są innowacyjne technologie w zdrowiu. W przebudowanym trzykondygnacyjnym budynku znajdą się sale naukowo-laboratoryjne, sala ekspozycyjna oraz sala konferencyjna. To miejsce do eksperymentowania, rozwijania potencjału twórczego oraz samodzielnego prowadzenia doświadczeń przez osoby w każdym wieku. Centrum jest wyposażone w stanowiska pozwalające przenieść się w wirtualną rzeczywistość. Korzystanie z placówki, zarówno przez grupy zorganizowane, jak i osoby indywidualne, jest całkowicie bezpłatne.

Powiat Świdwiński

Wkrótce w Centrum Nauki „Cordis” powstanie „Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności – SOWA”. To inicjatywa ministra edukacji i nauki. W ramach projektu powstanie wystawa kilkunastu eksponatów, które ukazują doświadczalny charakter nauki i umożliwiają samodzielne eksperymentowanie, a także majsternia, czyli przestrzeń, w której odwiedzający będą mogli podejmować wyzwania logiczne, konstruktorskie i inżynieryjne.

Ponadto na przełomie 2021 i 2022 r. powiat świdwiński zawarł dwie bardzo ważne umowy. Pierwsza dotyczyła wykupu gruntów, na których utworzono Strefę Aktywności Biznesowej. Na inwestorów czeka 7 działek o zróżnicowanej powierzchni (od 0,3 ha do 5,27 ha), położonych przy drodze wewnętrznej, uzbrojonych w sieć wodną i kanalizacyjną. Strefa, zlokalizowana przy drodze powiatowej, w odległości 500 m od drogi wojewódzkiej, została włączona do projektu Polska Strefa Inwestycji i jest objęta preferencjami fiskalnymi. Druga umowa wiąże się z przyznaniem dofinansowania na realizację inwestycji w ramach rządowego programu „Sportowa Polska”. Dzięki niej samorząd powiatowy zmodernizuje szkolne obiekty sportowe – przy Zespole Szkół w Świdwinie i przy Zespole Szkół w Połczynie-Zdroju.

Powiat Świdwiński

Nowoczesna infrastruktura sportowa sprzyja organizacji dużych imprez sportowych i wydarzeń promujących sport, co potwierdziło się w minionym roku przy okazji Wojewódzkich Uroczystości Dni Olimpijczyka. Do powiatu przyjechało wówczas kilkudziesięciu olimpijczyków, paraolimpijczyków, trenerów i działaczy sportowych, a w zawodach sportowych wzięło udział ponad 1,5 tys. dzieci i młodzieży. Z powodu pandemii impreza została przesunięta z kwietnia na przełom września i października. Dobrze się jednak złożyło, bo sportowcy i trenerzy niemal wprost z olimpijskich stadionów w Tokio zawitali do Świdwina.

Powiat Świdwiński

Miniony rok był rokiem wielu przedsięwzięć zrealizowanych mimo zmagań z pandemią. Rok 2022 zapowiada się równie pracowicie. Przyjęty plan budżetowy obejmuje niespotykane dotychczas inwestycje i działania strategiczne na rzecz rozwoju powiatu. Warto wymienić chociażby rozbudowę bazy oświatowej, remonty dróg, modernizację szpitala, termomodernizacje obiektów publicznych, działania edukacyjne i kulturalne. − Powiat nie boi się wyzwań i ambitnych projektów, ponieważ w swych działaniach kieruje się przede wszystkim potrzebami mieszkańców – mówi Mirosław Majka, starosta świdwiński.

fot: Powiat Świdwiński 

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

podatek od nieruchomości

Samorządy podnoszą stawki podatku od nierucho...

Na rok 2023 r. ministerstwo określiło górny pułap stawki podat...
Niepłacący lokatorzy

Niepłacący lokatorzy – długi liczone w...

Niepłacący lokatorzy to palący problem wspólnot, spółdzielni m...
Europejski Kongres Samorządów

Nowa solidarność dla nowej epoki – zapr...

Zapraszamy na VIII Europejski Kongres Samorządów, który odbędz...
polski deficyt handlowy

80 mld zł może osiągnąć polski deficyt handlo...

2022 r. przyniósł sporo zmian w polskim handlu zagranicznym. Wojna za...