• Menu

  Powiat bocheński – skarbnica możliwości

  Powiat bocheński to przepiękne rustykalne pejzaże, bogactwo walorów przyrodniczych  od obszarów nizinnych Kotliny Sandomierskiej po górzyste tereny Beskidu Wyspowego.

  Powiat bocheński położony jest w środkowej części województwa małopolskiego i zajmuje obszar 649 km2. Największym miastem, a jednocześnie stolicą powiatu jest Bochnia – miasto wielowiekowej tradycji i oryginalnych zabytków. Powstanie miasta wiąże się nieodłącznie z istnieniem soli.

  Kopalnia soli będąca niegdyś motorem rozwoju gospodarczego miasta pełni dziś funkcję największej atrakcji turystycznej powiatu, bowiem powstałe na jej bazie Uzdrowisko Kopalnia Soli Bochnia przyciąga co roku rzesze turystów.

  Mikroklimat solnych komór i ich lecznicze właściwości zachęcają do skorzystania z podziemnych walorów osoby z dolegliwościami astmatycznymi i alergicznymi. Na odważnych turystów czeka także dobrze przygotowana specjalna trasa turystyczno-geologiczna prowadząca najstarszymi i nieczynnymi już wyrobiskami kopalni. Od 2013 r. znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

  Ziemia bocheńska to także raj dla miłośników wycieczek pieszych i rowerowych, a dobrze wyznaczone szlaki turystyczne zachęcają do odkrywania osobliwości przyrodniczo-historycznych powiatu. Zróżnicowana rzeźba terenu pozwala na uprawianie sportów zimowych np. w położonej około 30 kilometrów od Bochni stacji narciarskiej Laskowa-Kamionna. Na narciarzy czeka także  400-metrowy stok  znajdujący się w  Woli Nieszkowskej w Gminie Bochnia.

  Podczas wędrówki po powiecie bocheńskim warto udać się na Szlak Architektury Drewnianej, na którym znajdują się najcenniejsze kościoły i dzwonnice. Piękno zaklęte w drewnianych formach architektonicznych urzeka turystów i pielgrzymów poszukujących wytchnienia i ciszy. Takich obiektów na mapie powiatu jest wiele, by wspomnieć tylko o kilku, jak kościół w Krzyżanowicach, Gawłowie, Pogwizdowie, Rozdzielu, Sobolowie czy Chronowie.

  Kilka kilometrów od centrum Bochni znajdują się południowe obrzeża Puszczy Niepołomickiej. Ten największy leśny obszar na terenie Powiatu swoim naturalnymi warunkami życia roślin i zwierząt przyciąga miłośników i badaczy przyrody. To również znakomity teren wypoczynkowy, bowiem liczne ścieżki przecinające wszerz i wzdłuż ten wyjątkowy kompleks leśny, zachęcają do spacerów, a płaskie ukształtowanie terenu czynią Puszczę także atrakcyjnym miejscem na rowerowe wypady.

  Wierzymy, iż w naszych okolicach spędzą państwo niezapomniane chwile także podczas letnich weekendowych wycieczek oraz wakacyjnych podróży, bowiem dobrze przygotowana baza wypoczynkowo-rekreacyjna i sportowa pozwoli państwu aktywnie wypocząć nad zalewem w Łapanowie, w Centrum Aktywnego Wypoczynku „Borek” oraz nad malowniczymi brzegami rzeki Raby. Doskonale przygotowana baza hotelowa, ale także dobrze funkcjonująca agroturystyka sprosta oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających turystów.

  Powiat bocheński z przepięknymi zabytkami, obiektami kultu oraz wyjątkowym krajobrazem to miejsce, które z pewnością warto odwiedzić i poznać, dlatego zachęcamy serdecznie do skonfrontowania swoich wyobrażeń z realiami – ziemia bocheńska to bowiem skarbnica możliwości, ale i kopalnia wrażeń.

  Ludwik Kajetan Węgrzyn

  Ludwik Kajetan Węgrzyn

  Ludwik Kajetan Węgrzyn

  Starosta bocheński, mgr prawa; ur. 06.08.1953 w Nowym Żmigródzie, wykształcenie: wyższe, absolwent Uniwersytetu  Jagiellońskiego w Krakowie, Politechniki Szczecińskiej; Uniwersytetu  Ekonomicznego we Wrocławiu. Z zawodu prawnik.

  Obecnie Starosta Bocheński i Prezes Związku Powiatów Polskich. Działalność zawodowa: Kierownik Wydziału  Kadr i Szkoleń PSS ,,Społem” 1978-1980; naczelnik i wójt, gminy Bochnia 1984-1994; prezes, Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie 1994-1999; organizacja reprezentowana w jednostce samorządowej: Polskie Stronnictwo Ludowe – członek Rady Naczelnej.

  Starosta bocheński w latach 1999-2006 i od 2014; ekspert Związku Powiatów Polskich 2007-2014; prezes Zarządu Związków Powiatów Polskich 2003-2009 oraz od 2015; członek Komitetu Regionów UE od 2004; członek Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, Komisji Wspólnej Samorządu Terytorialnego i Gospodarczego Małopolski oraz  Rady Działalności Pożytku Publicznego.

  Przedstawiciel Polski w Komitecie Politycznym Zgromadzenia Ogólnego Rady Europejskich Gmin i Regionów (CEMO), członek  Wielu Komitetów Sterujących i/lub Monitorujących, m.in.: ZPORR, Inicjatyw Wspólnotowych, Sektorowych Programów Operacyjnych, narodowego Planu Rozwoju, Podstawy Wsparcia Wspólnoty, jak i Podkomitetów Monitorujących.

  Długoletni praktyk z zakresu zarządzania w administracji publicznej i finansów publicznych; pracował w zespołach opracowujących projekty wielu ustaw, m.in.: o zamówieniach publicznych, finansach publicznych, dochodach jednostek  samorządu terytorialnego oraz w zespołach przygotowujących reformę administracji publicznej. Realizator kilkudziesięciu projektów  dotyczących rozwoju społeczno-gospodarczego, przede wszystkim na terenach wiejskich (zarówno infrastrukturalnych jak i społecznych). Wielokrotnie wybierany, zarówno przez mieszkańców jak i środowiska samorządowe do reprezentowania w różnych gremiach szczebla krajowego i międzynarodowego, auto książek oraz wielu publikacji związanych z funkcjonowaniem samorządu terytorialnego.

  Otrzymał wiele nagród i wyróżnień m.in. nagrodę ,,Uksrzydlony”,  Srebrny Medal  „Za Zasługi Dla Policji”,  Złoty Krzyż Zasługi,  Brązowy medal „Za Zasługi dla Obronności Kraju”, Brązowy  Krzyż Zasługi,  Laureat Oskara Samorządowego – nagrody im. Grzegorza Palki za działalność samorządową. Uhonorowany Nagrodą im. Jerzego Regulskiego w kategorii Aktywność Obywatelska za szczególny wkład i zaangażowanie w rozwój samorządności lokalnej oraz czuwanie nad tworzeniem prawa związanego z ładem przestrzennym państwa.

  Otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju samorządu terytorialnego, za działalność społeczną i publiczną, za osiągnięcia w pracy samorządowej. Jest prezesem Zarządu Powiatowego Ochotniczej Straży Pożarnej RP, członkiem Zarządu Wojewódzkiego OSP RP. Interesuje się szybownictwem i  marynistyką.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane