logo
logo
logo
logo
Chińska gospodarka

Potęga chińskiego przemysłu
Opublikowano: 21 czerwca 2016

Chińska gospodarkaChińska gospodarka od wielu już lat należy do najpotężniejszych na świecie. Decyduje o tym liczba wytwarzanych w tym kraju dóbr (we wszystkich możliwych branżach), a także liczba osób zatrudnionych w poszczególnych gałęziach gospodarki.

Najbardziej znany pod względem wpływu na światowe rynki jest przemysł chiński. Warto napisać na ten temat kilka słów.

Rzecz jasna przemysł, w sensie ogólnym, to nie tylko produkcja. Można go w pewnym uproszczeniu podzielić na dwie kategorie: wydobywczy oraz przetwórczy. W Chinach obie te kategorie są bardzo rozwinięte. Zanim jednak zostaną one scharakteryzowane, wydaje się właściwym przedstawienie krótkiej historii rozwoju przemysłu Państwa Środka.

Rozwój chińskiego przemysłu rozpoczął się w latach 50-tych ubiegłego stulecia, natomiast po szerokich reformach w 1978 roku rozwój ten mocno przyspieszył. Od tamtej pory chińska gospodarka notuje każdego roku wzrost w okolicach lub powyżej 10 %, co jest absolutnym światowym rekordem. Na przestrzeni tych lat Chiny zyskały pierwsze miejsce na świecie w produkcji rozmaitych dóbr. Jak to wygląda dziś?

Jeśli chodzi o przemysł wydobywczy, Państwo Środka zajmuje pierwsze miejsce w wydobyciu węgla kamiennego (wliczając w to największą kopalnię globu w mieście Fushun) oraz wolframu, a także drugie miejsce w wydobyciu soli kuchennej. Plasują się też bardzo wysoko w wydobyciu ropy naftowej, którą czerpać mogą z kilkunastu zbiorów na terenie kraju, a także z mórz: Żółtym i Południowochińskim. Ponadto w Chinach wydobywa się na ogromną skalę takie surowce jak miedź, cyna, cynk czy ołów.

Jednakże to, z czego Chiny są najbardziej znane na świecie, to produkcja różnego rodzaju wyrobów. Wyroby te słyną w Europie czy Ameryce z niskich cen oraz niskiej jakości, ponieważ są wytwarzane masowo. Pogląd ten jest jednak coraz częściej niezgodny z prawdą, jako że rosnąca liczba chińskich produktów prezentuje bardzo wysoki poziom. Dotyczy to szczególnie urządzeń elektronicznych, środków transportu (w tym pociągów), a także wyrobów chemicznych. Ponadto Chiny produkują największe na świecie ilości odzieży, obuwia, zabawek dziecięcych, rośnie również bardzo szybko przemysł spożywczy, w tym produkcja alkoholu.

Warto dodać, że organizacja chińskiego przemysłu polega na tworzeniu różnych okręgów przemysłowych, specjalizujących się w poszczególnych gałęziach. Jest to spowodowane faktem, że przemysł ten jest mocno kontrolowany przez państwo, ponadto też tego rodzaju organizacja okazała się być bardzo skuteczna na przestrzeni lat, toteż chętnie się ją stosuje.

Omawiając temat produkcji rozmaitych wyrobów przez Chiny, należy uzupełnić, że daje ona Państwu Środka miano największego eksportera globu. Chińskie produkty kupują wszystkie kraje świata. Głównymi ich odbiorcami są Stany Zjednoczone, Japonia oraz kraje Unii Europejskiej.

O chińskim przemyśle można by napisać jeszcze bardzo wiele. Wydaje się, że powyższa krótka charakterystyka stanowi wstęp do tematu, który każdy, jeśli zechce, może na własną rękę zgłębić.

Za warstwę merytoryczną artykułu odpowiada redakcja PrzemyslowyPortal.pl .

Tagi: , , , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.