logo
logo
logo
logo
porządek w magazynie

Porządek w magazynie to priorytet! Jak o niego zadbać?
Opublikowano: 26 maja 2022

Utrzymanie porządku w stosunkowo dużej przestrzeni magazynowej jest już samo w sobie poważnym wyzwaniem. Czasami wystarczą nawet niewielkie zaniedbania, by już po kilku dniach wkradł się w nią chaos. Oczywiście każdy wie, że z biegiem czasu doprowadzi on do spadku efektywności obsługi magazynu, co – mówiąc wprost – może być destrukcyjne dla całej firmy.

Porządek z magazynie, to porządek wśród towarów

Najważniejszym elementem każdego magazynu jest oczywiście znajdujący się w nim asortyment. Dziś wymogiem jest, aby był on uporządkowany i odpowiednio zabezpieczony. Kluczowa jest tu metoda jego składowania. Jeśli rozmieszcza się go na wysokich półkach, to muszą one być utrzymane w czystości. To samo dotyczy przestrzeni pomiędzy regałami, która – jeśli jest wykorzystana – również musi być higienicznie czysta. Oznacza to konieczność zaopatrzenia się w sprzęt, za pomocą którego będzie można oczyścić nawet trudno dostępne rejony magazynu.

Organizacja przestrzeni

Trudno zachować porządek w magazynie, jeśli jego przestrzeń nie jest rzetelnie zorganizowana i zaprojektowana. Magazyn musi posiadać odpowiednie kanały komunikacyjne, które umożliwią bezpieczne poruszanie się np. wózkom widłowym. Co więcej, magazyn musi być również zabezpieczony pod kątem przechowywanych w nim substancji. Jeśli znajdują się w nim preparaty łatwopalne, muszą one – zgodnie z obowiązującymi instrukcjami – zostać zabezpieczone przed rozlaniem. Aby zachować porządek w magazynie, konieczna jest również odpowiednia separacja nie tylko łatwopalnych, ale też toksycznych, czy też żrących substancji. Celem nadrzędnym jest tu bezpieczeństwo pracowników i klientów.

Zaangażowanie sprzętu czyszczącego

W celu zachowania porządku w magazynie, należy wyposażyć się w profesjonalny sprzęt czyszczący, np. maszyny do mycia podłóg. Co ważne, nie może on ograniczać się wyłącznie do mopa i wiaderka. Wręcz przeciwnie – musi być to zaawansowana i przynajmniej częściowo zautomatyzowana platforma sprzątająca, która nie tylko usuwa zabrudzenia, ale też poleruje podłoże i zabezpiecza je przed np. oddziaływaniami mechanicznymi. Ważne jest również to, aby sprzęt czyszczący zapewniał maksymalną wydajność czyszczenia i to przy jak największej bezobsługowości. Wszystko po to, aby personel pracujący w magazynie nie był niepotrzebnie angażowany do prac porządkowych.

Bezpieczeństwo to podstawa

Nie jest tajemnicą, że za bezpieczeństwo w warunkach magazynowych odpowiedzialny jest przede wszystkim pracodawca. Dlatego jego obowiązkiem jest wprowadzenie takich rozwiązań, które ograniczą ryzyko związane z wypadkiem do absolutnego minimum. W tym celu należy zadbać m.in. o:

  • bieżące usuwanie zabrudzeń, za sygnalizowanie których odpowiedzialni są pracownicy,
  • usuwanie olejów i innych, szkodliwych substancji,
  • zabezpieczenie podłogi, w celu ograniczenia poziomu jej śliskości,
  • usuwanie zabrudzeń stałych i płynnych i to w obrębie całej, dostępnej przestrzeni magazynowej.

Reasumując, dbałość o higienę i czystość w magazynie powinna należeć do obowiązków wyspecjalizowanej firmy czyszczącej lub też pracowników, którzy – zgodnie z regulaminem – są oddelegowani do tego typu prac.

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

środki czyszczące

4 niebezpieczne domowe środki czyszczące...

Każdy z nas chciałaby, aby sprzątanie w domu przebiegało jak najszybci...
Robot sprzątający

Jaki robot sprzątający będzie najlepszy dla C...

Coraz więcej osób przekonuje się, że czyste, zadbane podłogi w domu mo...
Maszyny czyszczące

Prowadzisz firmę sprzątającą? Sprawdź, dlacze...

Firmy sprzątające oferują kompleksowe usługi dla klientów indywidualny...
pułapka na muchy

Pozbądź się much raz na zawsze!...

Odpoczynek na działce, grill ze znajomymi czy herbata na werandzie to...