• Menu

  POPULARNE MITY O DOMACH DREWNIANYCH

  Nie rozumiemy, dlaczego drewniane domy nie są aż tak popularne jak domy z cegły, ponieważ albo nie mamy wystarczających powodów, aby wybrać inaczej, albo ślepo wierzymy mitom. Warto, zatem sprawdzić, co jest prawdą, a co nie.

  dom z drewna

  fot: dommistrza.pl

  Czy warto wierzyć mitom?

  Nie jest tajemnicą, że wszystko ma swoje wady i zalety. Jednak czasem te wady mogą być jedynie pogłoskami, które wyszły na światło dzienne z ust niedoświadczonej osoby. Zanim zdążymy się zrazić do konstrukcji drewnianej przez niesprawdzone na własnej skórze przekonania, warto je skonfrontować z rzeczywistością. Tak, to prawda, że wokół drewna narosło wiele mitów dotyczących jego trwałości, czy czasu budowy w porównaniu z innymi materiałami (takimi jak cegła), ale czy mitom można wierzyć?

  Domy z drewna są delikatne i nietrwałe

  Aby obalić ten mit, wystarczy spojrzeć na wybudowany w Norwegii 18-piętrowy budynek z drewna. Czy to wystarczy, aby podważyć ten nieprawdziwy mit? Drewno jest materiałem stabilnym i trwałym. Praktycznie każda konstrukcja może być zbudowana z tego naturalnego surowca. Oczywiście, nic nie trwa wiecznie. Jednak w przypadku domów z drewna najważniejsze to pamiętać o dwóch istotnych aspektach, takich jak: wybieranie wysokiej jakości drewnianego materiału oraz regularne dbanie o swój dom, aby służył przez wiele lat – nawet 200 lat.

  Materiał drewniany wydłuża czas budowy

  To stwierdzenie nie jest poprawne. Znalezienie dostawcy domów drewnianych, który będzie ekspertem w swojej dziedzinie oraz będzie w pełni gotowy do budowy drewnianego domu nie jest trudniejsze, niż w przypadku użycia innych materiałów budowlanych. Na przykład, zaokrąglone kłody są znacznie łatwiejsze w obsłudze niż wiele innych materiałów. Co więcej, drewno jest materiałem zdecydowanie lżejszym niż, na przykład cegła, co również wpływa na krótszy czas budowy.

  Drewno stwarza wysokie zagrożenie pożarowe

  Nie warto kwestionować tego, że drewno stwarza, do jakiegoś stopnia, zagrożenie pożarowe. Oczywiście, materiał drewniany spala się znacznie szybciej niż, na przykład, cegła. Samo drzewo to materiał palny, więc tymi samymi prawami rządzą się drewniane konstrukcje. Jednak nie zapomnijmy o substancjach chemicznych (najczęściej związku chloru i bromu), które zmniejszają łatwopalność drewna. Jeśli zostało ono odpowiednio przetworzone w procesie produkcji, ryzyko pożaru jest znacznie mniejsze.

  Drewniane domki nadają się tylko na ciepłe weekendowe dni

  Oczywiście, taki budynek może pełnić jedynie funkcję domu na działce. Jednak błędnym jest przekonanie, że drewniane domy mogą być użytkowane tylko w ciepłe dni. Zimą wydaje się być to niemożliwe z powodu nieznośnego mrozu. W rzeczywistości, budynki z drewna są znacznie lepsze od budynków ceglanych pod względem zatrzymywania ciepła. Jednak ważną kwestią jest to, żeby nie zaniedbywać wysokiej jakości uszczelnień drewnianego domu. Dodatkowo ocieplaj ściany domu wełną mineralną, a nie będzie problemu z zatrzymaniem przyjemnego ciepła.

  Budynki z drewna nie mogą być atrakcyjne

  Atrakcyjność domów drewnianych w dużej mierze jest kwestią gustu. Ktoś może po prostu uwielbiać naturalne drewno i nie zamierza ukrywać tej naturalności wykończeniem. Jeśli, jednak takie wnętrze wydaje Ci się mało estetyczne, nie ma żadnych ograniczeń. Drewno jest materiałem niezwykle elastycznym i dzięki temu możemy dostosować projekt domu do naszych najśmielszych oczekiwań. Jeśli nie interesują Cię proste drewniane kłody, wnętrze i elewację drewnianej konstrukcji można ozdobić na wiele niestandardowych rozwiązań. W ten sposób zmienisz standardowy drewniany dom w prawdziwe arcydzieło.

  Jedna odpowiedź do “POPULARNE MITY O DOMACH DREWNIANYCH”

  1. Michał Szczyt pisze:

   Jaki koszt domku 40 metrów z tarasem?

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane