W 2015 roku liczba zgłoszeń z Polski do Europejskiego Urzędu Patentowego wzrosła o 17,8 proc. Przyrost liczby zgłoszeń wystąpił głównie dzięki ośrodkom akademickim – najwięcej złożyły Politechnika Gdańska i Akademia Górniczo-Hutnicza.
Tempo wzrostu było jednym z najwyższych w Europie, znacznie przekraczając średnią państw UE-28 wynoszącą 0,3 proc. W ubiegłym roku polskie ośrodki badawcze i przedsiębiorstwa złożyły do EPO 568 zgłoszeń patentowych (w 2014 r. – 482) – najwięcej od 20 lat. Liczba europejskich patentów przyznanych polskim firmom i wynalazcom wyniosła 150 (wzrost o 39 proc., również najwyższy od 10 lat).
Liczba wszystkich europejskich zgłoszeń patentowych złożonych w EPO w 2015 roku wzrosła do 160 000 (2014 r.: 153 000, +4,8 proc.).Przyczyniły się do tego głównie podmioty ze Stanów Zjednoczonych (+16.4 proc.) oraz Chin (+22.2 proc.). Natomiast liczba zgłoszeń z 38 państw członkowskich Europejskiej Organizacji Patentowej w ubiegłym roku pozostała niemal niezmieniona (+0,7 proc.).Listę najbardziej aktywnych krajów pod względem zgłoszeń otwierają Stany Zjednoczone, Niemcy, Japonia, Francja i Holandia.
– Znaczny wzrost liczby zgłoszeń patentowych do EPO pokazuje, że Europa nadal przyciąga wynalazców z całego świata i stanowi atrakcyjny ośrodek nowych technologii – powiedział Benoît Battistelli, prezes Europejskiego Urzędu Patentowego. – Dowodzi to temu, że firmy i wynalazcy są zainteresowani wysokiej jakości ochroną patentową na europejskim rynku. – Pomimo istotnego wzrostu liczby zgłoszeń spoza Europy, bilans liczby zgłoszeń dokonanych przez europejskie firmy w innych regionach jest wyraźnie dodatni, co podkreśla innowacyjny potencjał europejskiej gospodarki.
Największy wzrost w sektorze farmaceutycznym
W odniesieniu do 10 najważniejszych obszarów technologii w EPO, liczba polskich zgłoszeń odnotowała największy wzrost w: farmaceutyce (+222 proc.), chemii organicznej (+105 proc.) i chemii materiałowej (+100 proc.).W ujęciu ogólnym najwięcej zgłoszeń w kategorii technologie stanowiły: chemia organiczna (8 proc. zgłoszeń), inżynieria lądowa (7 proc.) i pomiary (6 proc.).
5 ośrodków akademickich w pierwszej dziesiątce wnioskodawców
Politechnika Gdańska złożyła najwięcej zgłoszeń patentowych z całej Polski (23). Drugie miejsce zajęła Akademia Górniczo-Hutnicza (22), a trzecie – International Tobacco Machinery (14). Dwie inne uczelnie wyższe zajmują odpowiednio miejsca piąte i szóste: Politechnika Łódzka (11) i Politechnika Poznańska (10). Na ósmym miejscu znajduje się Uniwersytet Szczeciński, a zatem w pierwszej dziesiątce wnioskodawców z Polski jest aż pięć ośrodków akademickich, co oznacza, że to one w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju polskiej wynalazczości.
Najwięcej wniosków z Mazowsza
W rankingu wojewódzkim prowadzi Mazowsze (26 proc. wszystkich polskich zgłoszeń patentowych) przed województwem małopolskim (14 proc.) i pomorskim (12 proc.). Wśród miast na prowadzenie wyszła Warszawa ze 114 zgłoszeniami, przed Krakowem (50), Gdańskiem (35), Poznaniem (32) i Łodzią (28).
Zróżnicowana Europa
Aktywność patentowa w poszczególnych państwach europejskich w 2015 roku była zróżnicowana: Włochy zdołały odwrócić negatywny trend z ostatnich czterech lat (wzrost liczby zgłoszeń o 9 proc.), podobnie jak Hiszpania (+3,8 proc.). Liczba zgłoszeń brytyjskich (+5,7 proc.), holenderskich (+3,3 proc.) i szwajcarskich (+2,6 proc.) nadal rosła. Inne kraje, w tym Francja (+1,6 proc.), Austria (+1,4 proc.) i Szwecja (-0,9 proc.) utrzymały mniej więcej poziom z poprzedniego roku, natomiast Niemcy ponownie odnotowały spadek (-3,2 proc.), podobnie jak niektóre kraje północnoeuropejskie, m.in. Finlandia (-8,3 proc.) czy Dania (-2,7 proc.).
Najpopularniejsze dziedziny: technologie medyczne, cyfrowe i komputerowe
W 2015 roku największa liczba zgłoszeń patentowych do EPO ponownie dotyczyła technologii medycznych, odnotowując wzrost o 11 proc. w porównaniu z 2014 rokiem. Inne obszary, w których nastąpił istotny wzrost, to „silniki, pompy i turbiny” (+18 proc.), w tym wiele zgłoszeń dotyczących energii odnawialnych, „produkty farmaceutyczne” (+10 proc.), „pomiary” (+8 proc.) i „komputery” (+8 proc.)
Philips numerem jeden w rankingu spółek
Philips wyszedł na prowadzenie w rankingu firm, które złożyły najwięcej zgłoszeń patentowych do EPO w 2015 roku. Na 2. miejscu znalazł się Samsung, a następnie LG, Huawei i Siemens. W pierwszej dziesiątce znalazły się 4 spółki europejskie, 3 ze Stanów Zjednoczonych, 2 z Korei i 1 z Chin.
O EPO
Liczący ponad 7 000 pracowników Europejski Urząd Patentowy (EPO) jest jedną z największych instytucji usług publicznych w Europie. Siedziba znajduje się w Monachium, a oddziały w Berlinie, Brukseli, Hadze i Wiedniu. Celem EPO jest wzmocnienie współpracy w zakresie patentów w Europie. W ramach scentralizowanej procedury przyznawania patentów EPO wynalazcy mogą uzyskać wysokiej jakości ochronę patentową w 38 państwach członkowskich Europejskiej Organizacji Patentowej. EPO jest również głównym światowym organem informacji patentowej i wyszukiwania patentów. Szczegółowe dane statystyczne oraz raport z działalności za 2015 rok dostępne są w rocznym sprawozdaniu EPO.
www.epo.org
Tagi: badanie, Benoît Battistelli, EPO, Europejska Organizacja Patentowa, Europejski Urząd Patentowy, innowacje, instytut badawczy, ośrodek nowych technologii, patent, prezes Europejskiego Urzędu Patentowego, Prezydent EUP, technologie medyczne, zgłoszenie patentowe
Dodaj komentarz