• Menu

  Czym jest jednolity Patent Europejski?

  Uzyskanie patentu na wymyślony przez siebie wynalazek stanowi gwarancję bezpieczeństwa i niweluje ryzyko kradzieży. Często zapominamy jakie to ważne – cieszymy się z uzyskanego sukcesu, własnych, niesamowitych dokonań, a zapominamy o zadbaniu o jego nienaruszalność i nasze wyłączne prawa do dysponowania swoim dziełem.

  Uzyskanie patentu na wymyślony przez siebie wynalazek stanowi gwarancję bezpieczeństwa i niweluje ryzyko kradzieży. Często zapominamy jakie to ważne – cieszymy się z uzyskanego sukcesu, własnych, niesamowitych dokonań, a zapominamy o zadbaniu o jego nienaruszalność i nasze wyłączne prawa do dysponowania swoim dziełem.

  Roszczenia banków

  Co zalicza się do wynalazków, na które możemy uzyskać profesjonalny patent?

  Mogą należeć do nich produkty i substancje, urządzenia typu maszyny, narzędzia, aparatury, metody i sposoby działania, nowe zastosowania już istniejących, znanych przedmiotów. Patent obowiązuje na kolejnych dwadzieścia lat.

  Patent europejski? A co to takiego?

  Jednolity patent europejski to dokument zapewniający ochronę wynalazku zarówno w Polsce, jak i w 38 innych Państwach należących do Unii Europejskiej. Przyznaje go Europejski Urząd Patentowy. Po uzyskaniu stosownej dokumentacji stajemy się wyłącznym właścicielem danego wynalazku, czyli patentu. Tylko my jako autorzy możemy używać go w  celach zarobkowych i zawodowych.

  Zastanawiasz się, jak uzyskać patent europejski?

  Choć Europejski Urząd Patentowy ma swoją siedzibę w Monachium, nie ma konieczności wyjazdu w tym celu do Niemiec. Można bowiem zrobić to także w Polsce, udając się do Urzędu Patentowego RP po specjalny formularz lub samemu pobrać go ze strony internetowej urzędu. Po wypełnieniu istnieje możliwość wysyłki za pośrednictwem poczty elektronicznej lub tradycyjnej albo faksu. Obowiązujące języki to angielski, niemiecki i francuski. Musimy liczyć się z poniesieniem określonych kosztów – opłata za zgłoszenie wynalazku wynosi 120 EUR w formie papierowej oraz 250 EUR w formie elektronicznej. Jeżeli wniosek ma więcej niż trzydzieści pięć stron, to każda dodatkowa powyżej tego limitu będzie płatna 15 EUR.

  Chcesz zarejestrować swój wynalazek i uzyskać patent? Warto skorzystać z pomocy profesjonalistów i udać się do sprawdzonej kancelarii patentowej.

  Jednym z miejsc świadczących usługi ochrony własności intelektualnej, pomagającym uzyskać patent europejski jest PATPOL. Działa w branży już od 1966, świętuje właśnie aż 55 lat swojej działalności, co przekłada się na ogromne doświadczenie i skuteczność. Jest ekspertem gotowym podjąć się nawet trudnych i skomplikowanych spraw. W ofercie znajdziemy usługi związane z ochroną wynalazków, wzorów przemysłowych i użytkowych, znaków towarowych, a także praw autorskich.

  Najlepsi, świetnie wykształceni specjaliści pracujący w PATPOL chętnie służą pomocą i radą i pomogą przejść przez cały proces uzyskania patentu, wypełnienia i wysłania stosownego wniosku, jego przedłużenia, walki o prawa autorskie, pomocy w przypadku naruszenia i kradzieży patentów. W razie konieczności walki sądowej PATPOL reprezentuje swoich klientów w siedzibie sądu. Zajmuje się także zatrzymaniami celnymi. Co ciekawe, PATPOL świadczy swoje usługi w Polsce, krajach Unii Europejskiej, a nawet poza nią!

  Posiada wiele nagród i wyróżnień w międzynarodowych rankingach branżowych. Warto zajrzeć na stronę i zapoznać się ze szczegółowymi informacjami o patentach, a także odwiedzić zakładkę „strefa wiedzy”, gdzie uzyskamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, co pomoże nam usystematyzować naszą wiedzę i dowiedzieć się wielu ciekawostek na interesujące nas tematy.

  Ochrona patentowa w Unii Europejskiej to zagadnienie, z którym każdy wynalazca powinien się zapoznać, aby jego patent pozostał bezpieczny w jego rękach i aby mógł dysponować nim w wybrany przez siebie sposób, czerpiąc z tego zarówno satysfakcję, jak i należyte i zasłużone dochody finansowe.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane