logo
logo
logo
logo

Polska młodzież z wizytą w kurdyjskiej Turcji w ramach projektu Erasmus+
Opublikowano: 20 grudnia 2018

Jak tureckie organizacje pozarządowe pomagają uchodźcom z Syrii, co to znaczy być Kurdem w Turcji i  jaką perspektywę na kwestię migracji mają młodzi ludzie z krajów unijnych? O tym mogli się przekonać uczestnicy projektu „Migration. NewComers”.

Projekt, zorganizowany w ramach inicjatywy Erasmus+ przez organizację Shelter International, odbywał się w dniach 20-29 listopada w Diyarbakir w południowo-wschodniej Turcji. 36 uczestników pochodziło z 10 krajów: Danii, Niemiec, Słowacji, Litwy, Polski, Portugalii, Rumunii, Chorwacji, Norwegii i Turcji. Polskę reprezentowała trzyosobowa grupa składająca się z dziennikarki, aktywisty i prawnika oraz podróżniczki i graficzki. Zostali oni wysłani przez wspomagającą projekt polską Fundację Wspierania Inicjatyw Młodzieżowych 4YOUth.

Fot. Małgorzata Wójcicka

W programie projektu znajdowały się zarówno zajęcia uczące pracy zespołowej, bycia liderem i częścią drużyny, jak również umożliwiające dzielenie się opiniami i pomysłami. Przez trzy wieczory kolejne teamy prezentowały swoje kraje, dzięki czemu pozostali mogli poznać inne kultury, zwyczaje oraz skosztować tradycyjnych produktów. Polski zespół przygotował tablicę z ciekawostkami o kraju, degustację polskich łakoci, zorganizował konkurs na najdłuższą obierkę ziemniaka, a także wspólne tańczenie poloneza.

Podczas projektu zorganizowano dwie wycieczki turystyczne. W Mardin organizatorzy pokazali kolebkę Asyryjskiego Kościoła Wschodu, pozostałości po dawnej Mezopotamii. Uczestnicy mieli okazję odwiedzić kurdyjski dom na wsi, gdzie gospodarz opowiedział o swojej rodzinie oraz poczęstował pyszną kawą i serem. Kolejnym celem było historyczne centrum miasta Diyarbakir, stolicy kultury kurdyjskiej, ze wspaniałym bazarem oraz meczetem. Niezapomnianym przeżyciem dla uczestników było zatańczenie tradycyjnego kurdyjskiego tańca na rzece Tygrys przy akompaniamencie ludowych instrumentów.

Fot. Agnieszka Żądło

Najważniejszą częścią wyjazdu były jednak wizyty studyjne w lokalnych organizacjach pozarządowych, zajmujących się pomocą dzieciom i kobietom, przybyłym z terenów ogarniętych wojną w Syrii. Miały one pokazać uczestnikom projektu sposoby pracy NGO-sów w Turcji oraz modele integracji z migrantami. Nie zabrakło elementów zabawy, na przykład w jednej z organizacji podczas wspólnego malowania rysunku na temat praw dzieci oraz tańczenia z najmłodszymi. Korzyści edukacyjne przeplatały się z rozrywkowymi i to pozostawało największą wartością w czasie trwania projektu „Migration. New Comers”.

Tagi: , , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Anna Dymna

Anna Dymna najciekawsze informacje...

Czas opowiedzieć trochę więcej o tej legendzie polskiej sceny -...
Warszawska Wola

Warszawska Wola – najciekawsze atrakcje dla m...

Warszawska Wola odznacza się niezwykłym charakterem, który prz...