logo
logo
logo
logo
awaria pojazdu

Podróż samochodem – co zrobić, jeśli dojdzie do awarii pojazdu?
Opublikowano: 9 października 2021

Awaria pojazdu jest jedną z najgorszych rzeczy, jakie mogą przytrafić się podczas podróży, szczególnie wakacyjnej, na długo wyczekiwany wypoczynek. Co, jeśli jednak dojdzie do takiej sytuacji? Jak należy zachować się w razie usterki, która uniemożliwia kontynuowanie jazdy?

awaria pojazdu

Awaria pojazdu a przepisy ruchu drogowego

Kodeks drogowy reguluje kwestie dotyczące ruchu drogowego. W myśl jego przepisów, jeżeli dany pojazd jest uszkodzony, kierowca nie powinien kontynuować jazdy. W takim wypadku zobowiązany jest on do niezwłocznego usunięcia samochodu z drogi, czyli jego odholowania. Do czasu zjawienia się na miejscu lawety, pojazd powinien zostać odpowiednio zabezpieczony. W tym celu można go przestawić na pobocze, przy prawej krawędzi jezdni bądź też na pas zieleni, aby nie przeszkadzał on innym kierowcom.

Uszkodzony samochód powinien zostać właściwie oznakowany. Do tego celu służą światła awaryjne oraz trójkąt ostrzegawczy. Nie należy bagatelizować tego obowiązku, ponieważ prawidłowe oznakowanie samochodu wpłynie korzystnie na bezpieczeństwo pozostałych uczestników ruchu drogowego. Jeżeli chodzi o trójkąt ostrzegawczy, ustawodawca dokładnie określił sposób, w jaki powinien on zostać ustawiony. Na autostradzie trójkąt ostrzegawczy należy ustawić w odległości 100 metrów za samochodem, w terenie niezabudowanym 30 do 50 metrów za pojazdem, z kolei w terenie zabudowanym w odległości do jednego metra.

Elementem znacząco zwiększającym bezpieczeństwo jest kamizelka odblaskowa. Jest ona szczególnie przydatna w razie konieczności opuszczenia samochodu. Osoba, która ma na sobie kamizelkę, jest zdecydowanie lepiej widoczna dla innych uczestników ruchu drogowego, zwłaszcza w trudnych warunkach atmosferycznych.

Pomoc drogowa – kiedy warto ją wezwać?

W razie awarii pojazdu niezwykle przydatna może okazać się pomoc drogowa. Niektóre, nawet pozornie błahe usterki, mogą stanowić niemały problem dla kierowcy, jeżeli nie ma on odpowiednich narzędzi bądź też umiejętności ich usunięcia. W takim przypadku można zadzwonić na pomoc drogową i skorzystać ze wsparcia mechanika w miejscu, w którym doszło do awarii.

Sprawa wygląda bardziej skomplikowanie w przypadku poważniejszych awarii czy też uszkodzeń wynikających z kolizji. Wówczas pomoc drogowa może okazać się wręcz niezbędna, ponieważ samochód może wymagać odholowania. W celu wezwania wsparcia warto skorzystać z nawigacji satelitarnej GPS bądź też słupków pikietażowych ustawionych wzdłuż drogi. Umożliwią one dokładne podanie pozycji, w której znajduje się uszkodzony pojazd.

Ubezpieczenie assistance – czy warto z niego skorzystać?

Jeżeli dany kierowca dużo podróżuje i obawia się wystąpienia awarii, może wykupić u swojego ubezpieczyciela polisę assistance. To specjalne ubezpieczenie, które umożliwia między innymi skorzystanie z pomocy drogowej w razie konieczności.

Decydując się na polisę assistance, należy zwrócić uwagę na pewne kwestie, aby w razie nieprzyjemnego zdarzenia nie być rozczarowanym. Przede wszystkim chodzi tutaj o zakres ochrony. W tym kontekście warto zapoznać się z wyłączeniami, na przykład terytorialnymi. Istotną kwestią może być również możliwość uzyskania pojazdu zastępczego. Niektórzy ubezpieczyciele oferują bowiem tego rodzaju usługę. Ważne są również usługi serwisowe, na przykład pomoc przy zmianie koła, dowóz paliwa, czy też awaryjne uruchomienie silnika. Niektóre warianty dostępnych na polskim rynku ubezpieczeń zawierają również możliwość skorzystania z hotelu dla kierowcy oraz pasażerów podróżujących jego samochodem, gdy dojdzie do zdarzenia przewidzianego w umowie.

Awaria pojazdu jest sytuacją nieprzewidzianą, która może przytrafić się każdemu kierowcy. Warto mieć to na uwadze, szczególnie jeśli planuje się dłuższy wyjazd. Jeżeli natomiast ktoś przemierza naprawdę duże odległości w ciągu roku, interesującym rozwiązaniem może okazać się ubezpieczenie assistance. Oferuje ono bowiem możliwość szerokiego wsparcia w razie wystąpienia zdarzeń przewidzianych w umowie.

Paweł Stasiuk

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.