• Menu

  Payroll – czym jest i jak go stosować?

  Payrolling (z ang. Payroll) znany jest na świecie jako outsourcing systemów wynagradzania. W Polsce jego rozwój jest ściśle powiązany ze wzrostem inwestycji i napływem zagranicznych firm do kraju. Jest to bardziej strategiczny model współpracy między przedsiębiorstwem a firmą zewnętrzną, która do tej pory najczęściej zajmowała się tylko rekrutacją i administracją personelu.

  Payroll

  Jakie są założenia payrollingu?

  Ponieważ w Polsce ta usługa inaczej nazywana jest outsourcingiem kadrowo-płacowym, założenia są takie same jak przy outsourcingu płac. Payroll services polegać więc będzie, na wynajęciu przez przedsiębiorstwo firmy zewnętrznej, która wykona wszelkie czynności związane z naliczaniem wynagrodzeń dla pracowników oraz naliczaniem potrąconych składek. Wszystko odbywa się zgodnie z aktualnym prawem pracy, podatkami, a także specyfiką firmy. Istnieje możliwość zawężenia działań, w zależności od potrzeb klienta. W firmie zewnętrznej pracują wykwalifikowani pracownicy, którzy na bieżąco śledzą zmiany zachodzące w prawie i tendencje rynkowe.

  Jaki jest zakres usług obsługi kadrowo-płacowej?

  W zależności od tego, jaki zakres czynności związanych z naliczaniem wynagrodzeń pracowników zleca klient, takie prace zostaną wykonane. Najczęściej są to: prawidłowe, terminowe i poufne wyliczanie wynagrodzeń, wydawanie dyspozycji dotyczących wypłaty pracowników i zobowiązań z tym związanych, wydawanie zaświadczeń i deklaracji PIT, wsparcie w kontaktach z ZUS, US i PFRO, przygotowanie plików do modułu księgowego, rozliczanie świadczeń z zabezpieczenia społecznego na wypadek choroby i macierzyństwa, a także współpraca z wewnętrznymi i zewnętrznymi audytorami klienta. Payroll services zapewnia również, że składki będą prawidłowo naliczone i opłacone, dzięki czemu pracownicy bezzwłocznie otrzymają swoje wynagrodzenie. Dzięki doświadczeniu specjalistów z firmy zewnętrznej usługa payrollingu zostanie wykonana terminowo i rzetelnie, a przedsiębiorca w tym czasie będzie mógł zająć się innymi ważnymi dla firmy sprawami.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane