logo
logo
logo
logo

Outsourcing rozliczeń kierowców to luksus czy konieczność
Opublikowano: 11 czerwca 2019

Usługi outsourcingowe już na dobre zadomowiły się w polskiej gospodarce. Coraz więcej firm deleguje pracę na zewnątrz, co więcej – powstają nawet specjalne centra outsourcingowe obsługujące firmy z całego świata.

Outsourcing rozliczeń kierowców

W branży TSL, czyli Transportu Spedycji i Logistyki usługi outsourcingowe wydają się strzałem w dziesiątkę. Dlaczego?

Outsourcing w branży TSL

Branża TSL wyjątkowo podatna jest na ciągłe zmiany przepisów. Pojawiają się nowelizacje Ustawy o transporcie drogowym, wchodzą nowe regulacje Rozporządzenia (WE) nr 561/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 15 marca 2006 r., i co najważniejsze dla przewoźników wykonujących pracę za granicą – zmianom ulegają stawki płacy minimalnej w danym kraju.

Firma transportowa musi mieć porządek w dokumentach, ponieważ często odbywają się kontrole Inspekcji Transportu Drogowego oraz Państwowej Inspekcji Pracy. Co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Ponadto, kto choć raz miał do czynienia z rozliczaniem czasu pracy zawodowych kierowców ten wie, jak skomplikowana jest to czynność. Wymaga znajomości przepisów oraz rzetelnego podejścia do wykonywanych zadań. A gdyby ewidencję czasu pracy kierowcy poddać automatyzacji i obowiązek rozliczania przekazać firmie zewnętrznej?

Ewidencja czasu pracy kierowcy w usłudze outsourcingowej

Ewidencja czasu pracy kierowcy to jedna z najważniejszych czynności dla przedsiębiorstwa transportowego. Musi być zawsze wykonana niezwykle precyzyjnie i skrupulatnie, aby nie narazić firmę na kary w przypadku kontroli np. za przekroczenie dobowego czasu pracy kierowców. Taryfikator kar nie zna litości, a odczyty z tachografów są wnikliwie sprawdzane. Np. za dopuszczenie do naruszenia przepisów o czasie prowadzenia pojazdu, przerwach i odpoczynku przedsiębiorca narażony jest na karę w wysokości 2000 zł. Podobnie ma się sprawa z manipulacjami tachografów, czy korzystaniem z niedozwolonych urządzeń. Kierowca, który przekroczy dobowy czas pracy również podlega karom pieniężnym. Warto sprawdzić więcej obowiązków pracodawcy i kierowcy w zakresie ewidencji czasu pracy przedstawionych w artykule: „Czas pracy kierowcy – które kwestie budzą najwięcej wątpliwości?” Czy można w jakiś sposób zabezpieczyć się przed wspomnianymi karami?

Outsourcing rozliczeń kierowców

Outsourcing rozliczeń kierowców to luksus czy konieczność?

Ze względu na ilość spraw, które spadają na głowę właścicielom firm transportowych outsourcing rozliczeń kierowców to już nie luksus, a wręcz konieczność. Oczywiście przedsiębiorca ma prawo zatrudnić osobę do rozliczeń ewidencji czasu pracy kierowcówdbania o każdy szczegół prawny i porządek w dokumentach, jednak musi liczyć się również z potrzebą ciągłego szkolenia swojego pracownika. Dzięki zewnętrznym firmom przewoźnik zyskuje pewność, że wszystkie kompleksowe analizy i rozliczenia czasu pracy kierowców zostaną przygotowane na czas i bez żadnych błędów. Za gwarancję dobrze wykonanej pracy warto zapłacić, a czas zyskany dzięki delegowaniu czynności profesjonalistom, można wykorzystać na inne obowiązki.

Tagi: , , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Opodatkowanie paneli fotowoltaicznych

Opodatkowanie paneli fotowoltaicznych podatki...

Fotowoltaika, pomimo niekorzystnych zmian prawnych dotyczących rozlicz...
Onboarding

Onboarding zdalny, czyli wdrożenie pracownika...

Jak ograniczyć rotację pracowników, obniżyć koszty zatrudnienia i zwię...
opakowania

Dopasuj opakowania do sprzedaży...

W bardzo wielu branżach odpowiednie opakowanie produktu jest kluczem d...
Sprawdzanie historii pojazdu

Sprawdzanie historii pojazdu...

Zakup urządzeń i maszyn z drugiej ręki często wiąże się z szeregiem ni...