• Menu

  BPO, czyli outsourcing procesów biznesowych – co to i jak działa?

  Outsourcing procesów biznesowychOutsourcing procesów biznesowych, czyli BPO, to zlecenie np. obsługi kadr i płac zewnętrznemu podmiotowi.

  Firmy świadczące usługi BPO zatrudniają wysokiej klasy doświadczonych specjalistów w danych dziedzinach i zobowiązują się do wykonywania powierzonych zadań terminowo i zgodnie z prawem.

  Czym jest BPO? Wyjaśnienie pojęcia i obszary, których dotyczy

  Skrótowiec BPO oznacza Business Process Outsourcing, czyli outsourcing procesów biznesowych. BPO polega na tym, że firmy specjalizujące się w danych dziedzinach związanych z biznesem oferują swoje usługi innym firmom. Opiera się to na outsourcingu pracowniczym. Wysoko wykwalifikowani pracownicy formalnie zatrudnieni w zewnętrznych firmach wykonują pracę dla konkretnych przedsiębiorstw w określonym zakresie. Z BPO warto korzystać w obszarach, które nie są podstawą działania przedsiębiorstwa.

  BPO ma zastosowanie najczęściej w kategoriach takich jak kadry i płace, ogólnie pojęte finanse i księgowość, IT, marketing, rekrutacja czy obsługa klienta. W celu zaspokojenia swoich potrzeb w którejś z tych dziedzin firma może skorzystać z BPO zamiast tworzyć odrębny dział we własnych strukturach.

  Jak działa BPO? Zasady BPO i korzyści, wady i zalety

  Z BPO skorzystać może każda firma, która potrzebuje ekspertów w danej dziedzinie, ale nie chce lub nie może pozwolić sobie na utworzenie odrębnego działu, który by te potrzeby zaspokajał. Wówczas, w ramach outsourcingu procesów biznesowych, wynajmuje firmę lub korzysta z usług agencji pracy. Outsourcing pracowniczy w BPO wiąże się najczęściej ze współpracą długoterminową, ale może polegać też do wykonania konkretnych czynności jednorazowo, np. prac w dziedzinie IT czy rekrutacji.

  Korzyści z BPO dla firmy korzystającej z usług zewnętrznych podmiotów to oszczędność pieniędzy, czasu, gwarancja terminowości i wysokiej jakości wykonania usług oraz bezpieczeństwo przetwarzanych danych. Dodatkowo miesięczny wydatek jest stały, a pracownik świadczący usługi w ramach outsourcingu otrzymuje wynagrodzenie od swojej rodzimej firmy lub agencji. Także rodzima firma opłaca wszelkie niezbędne składki. Dodatkowo niektóre firmy w ramach BPO udostępniają swoje narzędzia i technologie ułatwiające prowadzenie biznesu.

  Wadą BPO może być koszt usług, który w każdym przypadku ustalany jest indywidualnie. W wielu przypadkach koszt ten jest niższy niż utworzenie i utrzymanie nowych działów do realizacji poszczególnych zadań, np. działu marketingu, rekrutacji czy kadr i płac.

   

   

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane