• Menu

  Oświetlenie salonu – o czym musisz pamiętać?

  oświetlenie salonuPlanujesz urządzenie salonu i chcesz dobrze dobrać oświetlenie? Z pewnością więc zastanawiasz się, na co przede wszystkim powinieneś zwrócić uwagę.

  Ile lamp powinno być w salonie, jaką barwę światła wybrać i jak oświetlić pomieszczenie, by wydawało się większe? Przeczytaj nasz tekst i dowiedz się, o czym musisz pamiętać, planując rozmieszczenie lamp w salonie!

  Oświetlenie salonu – kiedy je zaplanować?

  Za planowanie oświetlenia wnętrz powinieneś zabrać się jeszcze przed ruszeniem z pracami wykończeniowymi. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że instalacja zostanie poprowadzona we właściwych miejscach – nie będzie więc konieczności kucia ścian. Oznacza to jednak, że musisz również wiedzieć, jak zostaną rozmieszczone meble w salonie – gdzie będzie stół z wiszącą nad nim lampą, a gdzie sofa, przy której stanie lampa podłogowa – oraz na jaki kolor pomalujesz ściany – to bowiem może wpłynąć na liczbę źródeł światła w pomieszczeniu.

  Oświetlenie do salonu – na co zwrócić uwagę?

  Dobierając oświetlenie w salonie, powinieneś zwrócić uwagę na kilka aspektów. Najważniejsze z nich to:

  Rodzaj oświetlenia

  Oświetlenie salonu możemy podzielić na 3 rodzaje:

  • oświetlenie główne,
  • oświetlenie punktowe,
  • oświetlenie dekoracyjne.

  Każde z nich ma nieco inne funkcje. Oświetlenie główne ma docierać do każdego kąta pomieszczenia i zapewniać ogólne światło. Oświetlenie punktowe skupia się na konkretnych strefach pokoju – na przykład na strefie wypoczynku (oświetlenie kanapy czy fotela) czy strefie jadalnianej (oświetlenie stołu). Natomiast oświetlenie dekoracyjne nie pełni funkcji użytkowej – ma jedynie podkreślać ciekawe elementy wystroju salonu – tak działają lampy oświetlające obraz, oświetlenie podłogowe czy listwy ledowe.

  Barwa światła

  W salonie możesz dobrać lampy o ciepłej (2800-3200K) lub neutralnej (4000-4500K) barwie światła. Ciepłe oświetlenie wprowadza przytulną atmosferę i pozwala się zrelaksować. Jeśli jednak masz małe mieszkanie i twój salon jest również miejscem, gdzie zdarza ci się pracować lub uczyć, możesz zadbać o zakup lampy emitującej światło o neutralnej lub nawet zimnej barwie (5500K). Zimne światło pobudza organizm i pozwala się skoncentrować. Najczęściej można je znaleźć w biurach.

  Dobrym pomysłem będzie więc zakupienie lampy sufitowej o ciepłej barwie światła oraz lampy podłogowej dającej światło neutralne. Przy biurku natomiast sprawdzi się lampa stołowa emitująca światło zimne.

  Rozmieszczenie lamp

  Lampy w salonie powinny być rozmieszczone tak, by tworzyć osobne strefy świetlne – na przykład strefę jadalnianą czy strefę relaksu. Ponadto na suficie powinniśmy zamontować lampę wiszącą, plafon lub żyrandol, które będą zapewniały światło w całym pomieszczeniu. Montując oświetlenie, zadbajmy o to, by różne strefy posiadały osobne obwody – dzięki temu będziemy mogli włączać je niezależnie od siebie i tworzyć nastrój dopasowany do naszych potrzeb.

  Oświetlenie małego salonu – co trzeba wiedzieć?

  W przypadku małego pomieszczenia oświetlenie salonu sufitowe powinno być dobrane tak, by optycznie nie zmniejszać przestrzeni. Nie wybierajmy więc przesadnie dużego żyrandola, bo w małym pokoju może wydać się niezgrabny. Z kolei lampa wisząca w niskim pomieszczeniu dodatkowo optycznie obniży sufit. Najlepiej zdecydować się więc na plafon, który zapewni dobre oświetlenie całego pomieszczenia, a jednocześnie nie będzie ograniczał przestrzeni.

  Mały salon nie oznacza, że powinniśmy rezygnować z dodatkowych źródeł światła! Można jedynie zmniejszyć ich liczbę – nadal jednak przyda się lampa podłogowa czy mała lampka na stół.

  Oświetlenie salonu z kuchnią

  W przypadku planowania oświetlenia salonu z aneksem kuchennym z pewnością przyda się lampa wisząca nad wyspą kuchenną – to tam wykonujemy takie precyzyjne czynności jak krojenie czy gotowanie, do których dobre oświetlenie jest niezbędne. W kuchni sprawdzi się oświetlenie o barwie neutralnej – nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by w części wypoczynkowej salonu zamontować lampę emitującą ciepłe światło.

  Projektując aranżację świetlną do salonu pamiętajmy, że przede wszystkim ma ona być funkcjonalna i estetyczna. Wybierajmy więc lampy energooszczędne (najlepiej lampy LED), dające światło w odpowiedniej barwie, a ich rozmieszczenie zaplanujmy jeszcze przed wstawieniem mebli do pokoju.

  Jedna odpowiedź do “Oświetlenie salonu – o czym musisz pamiętać?”

  1. Joasia pisze:

   Świetnie wszystko opisane! Szkoda, że nie czytałam tego artykułu zanim zaczęłam remont 😀 na szczęście jak kupowaliśmy w mlamp, to wszystko nam dobrze doradzili 🙂

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane