logo
logo
logo
logo
rachunki za prąd

Optymalizacja zużycia energii w firmie. Jak obniżyć rachunki za prąd?
Opublikowano: 9 lipca 2021

Rachunki za energię elektryczną stanowią ogromną część kosztów związanych z prowadzeniem działalności. Na szczęście oferta prądu dla klientów biznesowych jest bardzo urozmaicona, dzięki czemu można znaleźć rozwiązanie pozwalające na wygenerowanie oszczędności. Oto kilka sposobów na obniżenie wydatków za prąd w firmie.

rachunki za prąd

Sprawdź moc umowną i zużycie energii

Podczas podpisywania umowy ze sprzedawcą prądu należy zadeklarować moc umowną. Moc umowna określa, jaką maksymalną ilość energii można pobrać z sieci w danym czasie. Pod tym względem dzielimy odbiorców na dwie grupy: na zużywających mniej oraz więcej niż 40 kW. Dlatego też, szukając sposobu na obniżenie opłat za prąd, w pierwszej kolejności zweryfikuj, czy nie zużywasz więcej energii, niż podałeś w umowie. Jeżeli pobór przekracza zadeklarowaną wartość, możesz ponieść dodatkowe koszty, np. 10-krotność stałej opłaty dystrybucyjnej za każdy nadprogramowy 1 kW zużytej energii.

Ponadto sprawdź, czy limit ten przekraczasz regularnie, czy tylko sporadycznie. Co ciekawe niektórzy sprzedawcy dają firmom możliwość zróżnicowania limitu w danych miesiącach, np. przed świętami.

Wybierz odpowiednią taryfę prądu

Przeanalizuj, czy korzystasz z dostosowanej do swoich potrzeb taryfy energetycznej. W Polsce dostępne są poniższe rozwiązania:

  • taryfy z grupy A przeznaczone dla firm zasilanych z sieci elektroenergetycznej wysokiego napięcia – głównie największych zakładów produkcyjnych;
  • taryfy z grupy B dla firm, które korzystają z sieci średniego napięcia, czyli m.in. średnich i małych firm produkcyjnych oraz większych obiektów hotelowych;
  • taryfy z grupy C dla małych przedsiębiorstw, również jednoosobowych działalności gospodarczych, firm usługowych i handlowych podłączonych do sieci niskiego napięcia.

Najwięksi przedsiębiorcy zwykle mogą wybierać spośród różnych planów taryfowych, także trzy- i czterostrefowych, oraz indywidualne ustalać warunki współpracy ze sprzedawcą prądu. Małe firmy również mają szerokie możliwości i mogą zdecydować się na taryfę najlepiej dopasowaną do ich specyfiki pracy:

  • Taryfa C11 – obowiązuje tu jedna, stała stawka przez całą dobę, we wszystkie dni tygodnia. To najlepsze rozwiązanie dla przedsiębiorstw, które przez cały czas pracują z podobną intensywnością, lub gdy nie mogą precyzyjnie ustalić, w jakich godzinach ich zużycie energii jest największe. Grupa taryfowa C11 sprawdza się m.in. w branży usługowej, handlowej i produkcyjnej.
  • Taryfa C12a i C12b – w taryfie C12a mniej zapłacimy za prąd zużyty w nocy oraz w godzinach popołudniowych. Przedział godzinowy może się różnić w zależności od pory roku. W grupie taryfowej C12b przedział godzinowy jest stały i nie zmienia się wraz z porami roku. To dobre rozwiązanie dla przedsiębiorstw, które mogą zaplanować swoją najbardziej intensywną pracę na dane godziny. Z niższej stawki nocnej chętnie korzystają m.in. piekarnie i cateringi pudełkowe.
  • Taryfa C12w – tańszy prąd w nocy oraz w weekendy pozwoli na wygenerowanie oszczędności np. w firmach zajmujących się eventami.

W przypadku klientów biznesowych zmiana sprzedawcy prądu wiąże się zazwyczaj ze sporymi oszczędnościami – szacuje się, że pozwala obniżyć rachunki nawet o 30%. Możliwe, że nowy sprzedawca zaproponuje firmie atrakcyjniejsze warunki współpracy czy chociażby promocje i korzystne rabaty obowiązujące kilka miesięcy, a nawet przez całą długość umowy. Aby wybrać najkorzystniejszą ofertę i zmniejszyć rachunki za prąd, dokładnie zapoznaj się z warunkami nowej umowy. Sprawdź m.in. wysokość stawki za kWh, upewnij się co do opłaty handlowej i opłat dystrybucyjnych oraz kosztów zerwania umowy. Zweryfikuj też, jaka jest kara umowna za wypowiedzenie aktualnie obowiązującej umowy.

Pomyśl o fotowoltaice dla firm

Zmiana taryfy i sprzedawcy, do tego wdrożenie systemu monitoringu i optymalizacji zużycia energii elektrycznej – to kroki, dzięki którym możesz obniżyć wysokość rachunków za prąd. Z drugiej strony nadal będzie uzależniony od rosnących cen energii, wynikających m.in. z coraz wyższych kosztów uprawnień do emisji dwutlenku węgla nakładanych na elektrownie węglowe. Pora pomyśleć o rozwiązaniu, które zapewni Ci niezależność energetyczną – całkowitą lub przynajmniej częściową.

Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na fotowoltaikę. Instalacje fotowoltaiczne produkują prąd z darmowej energii słonecznej przez cały rok. Nie musisz się więc martwić o podwyżki, ale także przerwy w dostawach prądu. Fotowoltaika dla firm to rozwiązanie, dzięki któremu wygenerujesz przynajmniej kilka tysięcy złotych oszczędności rocznie. Dodatkowym argumentem „za” są programy finansowego wsparcia dla firm, jak np. Energia Plus. Przedsiębiorca może ubiegać się o dofinansowanie w formie pożyczki na preferencyjnych warunkach, w kwocie od 500 tys. do 300 mln zł, lub bezzwrotnej dotacji, która pokryje do 50% kosztów zakupu oraz montażu systemu. Inwestycja w fotowoltaikę zwraca się tym szybciej, im szybciej rosną ceny energii elektrycznej. Z wyliczeń GUS wynika, że w marcu bieżącego roku płaciliśmy średnio o 9,5 proc. więcej za energię elektryczną niż rok wcześniej. Ekonomiści prognozują przy tym dalsze wzrosty.

Nie można zapomnieć również o dodatkowych korzyściach. Inwestycja w fotowoltaikę z pewnością pomoże w budowaniu pozytywnego wizerunku firmy – nowoczesnej, a do tego świadomej ekologicznie i zaangażowanej w ochronę klimatu.

Jak zoptymalizować wydatki na energię elektryczną? Możliwości jest naprawdę sporo. Warto postawić przede wszystkim na rozwiązania, dzięki którym zwiększysz swoją niezależność względem sieci elektroenergetycznej. Dzięki temu nie odczujesz kolejnych wzrostów cen prądu.

Tagi: , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

leasing paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne w ramach leasingu...

W erze rosnącej świadomości ekologicznej i dynamicznego rozwoju techno...
ETF

ETF SP500 – gdzie kupić?...

Dla inwestorów to główny element portf...
Narodowy Fundusz Zdrowia

Sytuacja w NFZ – czyli coś poszło nie tak?...

Na świecie istnieją dwa modele korzystania z usług zdrowotnych: prywat...
opóźnienia w płatnościach

Sądy będą karać nawet za minimalne opóźnienia...

Uwaga przedsiębiorcy! Sądy będą karać za minimalne opóźnienia...