• Menu

  Opieka nad seniorem bez znajomości niemieckiego – czy jest możliwa?

  Jednym z podstawowych wymagań przy opiece nad seniorem w Niemczech jest komunikatywna znajomość języka. Jej brak może utrudnić, nawet uniemożliwić wykonywanie obowiązków. Opieka nad seniorem bowiem wymaga ciągłej komunikacji zarówno z samym podopiecznym, jak i jego rodziną, farmaceutami, pielęgniarkami. Są jednak takie osoby, które niemieckimi seniorami opiekują się bez znajomości języka naszego zachodniego sąsiada. Czy jest to możliwe? Gdzie szukać takich ofert pracy?

  Po co potrzebny jest niemiecki w opiece nad seniorem?

  Przeglądając ogłoszenia na https://opieka.felizajob.pl/blog/, przekonasz się, że opieka nad seniorem najczęściej wymaga znajomości, chociażby w stopniu podstawowym niemieckiego. Pracę z niemieckim podopiecznym można rozpocząć, już mając najniższy poziom znajomości języka, czyli A2. Często jednak pracodawcy wymagają bardziej zaawansowanych umiejętności. Posiadanie takich idzie w parze z wyższą pensją oraz dodatkowymi profitami.

  Co więcej, znacznie ułatwia współprace z seniorem i jego rodziną, a także aklimatyzację w nowym miejscu. Biegłe porozumiewanie się niemieckim wyeliminuje m.in. problemy z komunikacją (z często mającym problemy z porozumieniami się) z seniorem, pozwoli zbudować, wieź i poczucie bliskości.

  Operowanie tylko prostymi zwrotami może zakłócić ten proces, a także sprawić, że wiele komunikatów nie będzie rozumianych lub zostanie przez ciebie błędnie zrozumianych. Nie pozwoli też na swobodne załatwianie spraw w sklepie, urządzenie, u lekarza, w aptece.

  Czy są oferty pracy dla opiekunki bez języka?

  Większość ofert pracy wymaga komunikatywnej znajomości niemieckiego, zdarzają się jednak anonse niestawiające takiego wymogu. Zazwyczaj jednak są one gorzej opłacane, a same warunki pracy mogą być mniej atrakcyjne. Podjęcie się opieki nad seniorem bez znajomości języka wymaga też o wiele większego zaangażowania np. tłumaczenie korespondencji z rodziną poprzez ogólnodostępne tłumacze internetowe. Takie rozwiązanie na dłuższą metę jest więc problematyczne, powoduje szybkie wypalenie zawodowe i frustracje.

  praca dla opiekunki bez języka

  Lepszym rozwiązaniem przy nieznajomości języka będzie podjęcie się pracy w polskiej rodzinie mieszkającej w Niemczech, Austrii lub Szwajcarii. Takich ogłoszeń nie ma wiele, ale wnikliwe śledzenie anonsów pozwoli je odszukać. Podjęcie współpracy z polską rodziną praktycznie eliminuje problem bariery językowej. Polska opiekunka w rodzimym języku będzie się bowiem komunikować i z podopiecznym i jego rodziną. Zdobycie takiej pracy nie oznacza jednak, że z nauki można zrezygnować. Mieszkając na terenie Niemiec, język dalej będzie potrzebny np. podczas wizyty z seniorem u lekarza, w urzędzie czy na poczcie.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane