• Menu

  Czy ogrzewanie podłogowe sprawdzi się w każdym pomieszczeniu?

  ogrzewanie podłogoweOgrzewanie podłogowe staje się coraz popularniejsze w polskich domach. Czy jednak rzeczywiście opłaca się je montować w każdym pomieszczeniu?

  Cechy ogrzewania podłogowego sprawiają, że jest ono wygodne i poprawia estetykę wnętrza, ale to przecież nie decydująca zaleta takiego rozwiązania.

  Coraz lepsze materiały i rozwiązania techniczne sprawiają, że instalacja ogrzewania podłogowego staje się niezawodna, a do tego coraz tańsza. Renomowani sprzedawcy (np. hurtownia elektryczna Onninen) oferują już kompletne systemy podłogówek, co znacznie ułatwia dobranie poszczególnych elementów i ich montaż. Takie ogrzewanie, obok zalet, ma również pewne wady, a do tego nie sprawdzi się w każdym pomieszczeniu.

  Plusy i minusy ogrzewania podłogowego

  Ogrzewanie podłogowe jest niewidoczne i to już bardzo duża zaleta tego rozwiązania. Przy podłogówce tradycyjne grzejniki nie zajmują miejsca, a do tego inwestor ma większą swobodę w zaaranżowaniu pomieszczenia. Ogrzewanie podłogowe pozwala także na korzystny rozkład temperatury w pomieszczeniach – przy stopach jest cieplej niż przy głowie.

  To oznacza, że można utrzymywać w pomieszczeniu nieco niższą temperaturę niż w przypadku grzejników na ścianach, a i tak tego nie odczujemy. Dodatkowo ciepło jest oddawane równomiernie przy podłogówce. Problemem jest jednak duża bezwładność cieplna (długie nagrzewanie się i stygnięcie), ograniczenie w ustawieniu mebli (przewody grzewcze nie powinny się pod nimi znajdować) i wyższy koszt inwestycji. Do tego trzeba wykonać instalację przed wykonaniem posadzki.

  Gdzie unikać podłogówki?

  Ogrzewanie podłogowe może być bardzo dobrym i wygodnym rozwiązaniem, ale warto zastanowić się, w jakich pomieszczeniach warto je zamontować. Na pewno nie należy realizować takiej inwestycji w przestrzeni, która jest używana tylko okresowo. Również sypialnia nie jest najlepszym miejscem dla podłogówki – nie można obniżyć szybko temperatury przed pójściem spać, a rano pomieszczenie będzie bardzo długo się nagrzewało. Podobnie jest w pokojach, gdzie umieszczonych jest dużo mebli, zasłaniających podłogę. Warto także zwrócić uwagę na rodzaj posadzki. Przy drewnianym parkiecie lub grubych, solidnych deskach ogrzewanie podłogowe nie będzie efektywne. Do tego drewno jest wrażliwe na zmianę temperatury.

  Ogrzewanie połogowe jest wygodne i estetyczne. Taka instalacja może być dobrym rozwiązaniem, ale trzeba dokładnie zastanowić się, w jakim pomieszczeniu ją zamontujemy i czy spełni ona tam swoje zadanie.

  2 odpowiedzi na “Czy ogrzewanie podłogowe sprawdzi się w każdym pomieszczeniu?”

  1. Instal.co pisze:

   Ogrzewanie podłogowe moim zdaniem ma zdecydowanie więcej argumentów, przekonujących do montowania tego typu ogrzewania w swoim domu. Przede wszystkim aspekty wizualne na znaczny plus – brak kaloryfera robi swoje i w dodatku dobra alternatywna dla alergików. Komfort użytkowania nie do opisania, bardzo przyjemnie chodzi się po ciepłej podłodze.

  2. Hurtownia Instalacyjna Gliwice pisze:

   Ogrzewanie podłogowe jest super np. w łazience. Nie we wszystkich pomieszczeniach ta metoda sie sprawdzi… Nie ma sensu dawać podłogówki np. w garażu albo w sypialni. Człowiek powinien spać w chłodniejszym pomieszczeniu. Jeżeli ktoś potrzebuje porady w tym zakresie, to mnie bardzo pomogła hurtownia instalacyjna w Gliwicach. Dzięki nim mam podłogówkę tam, gdzie naprawdę jest to przydatne.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane