• Menu

  Ogrzewanie – jakie system i dlaczego wybrać do swojego domu?

  Ogrzewanie to jedna z ważniejszych kwestii, jaką należy wziąć pod uwagę, wybierając projekt budynku. Jest to ważne z wielu powodów – zarówno pod względem kosztów, utrzymania, jak i możliwości, jakie daje nam lokalizacja inwestycji. Poznaj systemy ogrzewania i zobacz, które z nich najlepiej sprawdzą się w Twoim przypadku.

  ogrzewanie

  Rodzaje ogrzewania – co warto wiedzieć?

  Istnieje kilka różnych metod ogrzewania, które stosuje się we współczesnym budownictwie. Jedną z bardziej popularnych sposobów jest korzystanie z kotłów na paliwa stałe, czyli popularny w Polsce węgiel, drewno lub nieco bardziej współczesny pellet. O ile piece na węgiel oraz kominki na drewno wymagają regularnej obsługi przez człowieka, to modele na pellet lub ekogroszek z tzw. podajnikiem, są nieco bardziej zautomatyzowane, dzięki czemu nieco odciążają użytkowników, którzy nie muszą co kilka godzin uzupełniać paliwa, a jedynie raz na kilka dni. Przy zakupie dobrze jest przyjrzeć się jakości produktu – większa kaloryczność to lepsza wydajność i dłuższy czas spalania.

  Ciekawym rozwiązaniem są także urządzenia gazowe, które są wygodne w użytkowaniu (bezobsługowe), jednak wymagają podłączenia działki do sieci, co nie dla wszystkich inwestorów bywa możliwe lub opłacalne. Do nowoczesnych domów energooszczędnych najchętniej jednak wybiera się ogrzewanie (https://www.bricomarche.pl/ogrzewanie-i-wentylacja/ogrzewanie) przy pomocy pomp ciepła, które mogą występować w postaci powietrznej, wodnej, gruntowej lub powietrzno-wodnej. Wiele z jednostek współpracuje z nowoczesnymi technologiami, dzięki czemu można nimi sterować na odległość z poziomu specjalnych aplikacji, co jest ogromną wygodą dla domowników.

  Na co zwrócić uwagę wybierając sposób ogrzewania?

  Decydując się na konkretne ogrzewanie, należy zastanowić się, na czym najbardziej nam zależy; czy liczy się dla nas możliwie najniższy koszt? Czy może bardziej zależy nam na bezobsługowym działaniu lub też na tym, by metoda była przyjazna środowisku? W kwestii płatności – wszystko jest zależne o metrażu. Im większa powierzchnia, tym większe będzie zużycie paliwa – bez względu na to, które z nich wybierzemy. Nowoczesne urządzenia projektowane są jednak w taki sposób, aby jak najmniej obciążać finansowo inwestorów, a przy okazji nie rujnować środowiska, dlatego zaleca się ich integracją z odnawialnymi źródłami energii – pompy ciepła zasilane prądem warto wzbogacać o fotowoltaikę, dzięki czemu możliwe są znaczące oszczędności. Wiele gmin z uwagi na pojawiający się smog wprowadza zakazy spalania paliw takich jak węgiel, czy drewno, dlatego patent ten wydaje się naprawdę sensownym rozwiązaniem.

  Jedna odpowiedź do “Ogrzewanie – jakie system i dlaczego wybrać do swojego domu?”

  1. Marcela W. pisze:

   dziś tylko fotowoltaika i pompa ciepła

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane