• Menu

  Ogrzewanie gazowe – jak zabezpieczyć się przed niebezpieczeństwem?

  W tym roku zima nas nie oszczędza. Minusowe temperatury mocno dominują za naszymi oknami. Jednak nie ma nic przyjemniejszego niż ciepło w domu, zwłaszcza gdy wrócimy do naszego zakątka po długim dniu. Cali zmarznięci marzymy tylko o kubku ciepłej herbaty i ciepłe wnętrza , które nas otuli.

  Niestety rozpoczęcie sezonu grzewczego wiąże się także z niebezpieczeństwem wynikającym z zatrucia toksynami i czadem. Jak donoszą statystyki Komendy Głównej Straży Pożarnej, co roku z tego powodu ginie nawet kilkaset osób. Warto więc zadbać o bezpieczeństwo naszego ogrzewania gazowego!

  czujniki gazu

  Czujniki gazu – komu się przydadzą?

  Kilkaset osób brzmi jak mała ilość w stosunku do całej populacji kraju, ale wciąż nie warto tego lekceważyć. Dbania o bezpieczeństwo w domu jest tak samo ważne jak dbania o bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem poprzez zapinanie pasów. Z pewnością każdy słyszał o tzw. zaczadzeniu czyli inaczej zatruciu czadem. Ten szkodliwy tlenek węgla jest skutkiem ubocznym niepełnego spalenia paliwa np.: w kotłach czy kominkach. Powodem tego zbyt mała ilość tlenu w powietrzu, która uniemożliwia pełne spalenie.

  Ważne jest więc aby regularnie kontrolować stan urządzeń grzewczych oraz wentylacji. Powinniśmy także unikać instalowania tych urządzeń samodzielnie i zamiast tego zwrócić się z instalacja do specjalisty. Gazy mogące wydobywać się z kuchenek gazowych to etan, propan oraz mieszanka propanu i butanu. Gazy te nie są trujące, ale podczas ulatniania się takie gazu w instalacji może dojść do zatrucia organizmu. Objawami takiego zatrucia są bóle głowy, omdlenia czy nudności. Trzeba pamiętać o tym, że gazy takie są łatwopalne, co wzmaga ryzyko pożaru w budynku.

  Więcej o tym, kto powinien zamontować czujnik gazu dowiecie się tutaj → https://sterownikitech.pl/komu-potrzebny-jest-czujnik-gazu,b28.html

  Gdzie zamontować czujniki gazu?

  Jeśli już zdecydujemy się na kupno i umieszczenie czujnika gazu w naszym domu to czekać na nas będzie ważna decyzja. Najistotniejszą kwestią będzie teraz właściwe umieszczenie naszego czujnika! To gdzie zamontujemy nasz czujnik będzie zależeć od umiejscowienia urządzeń gazowych. Im bliżej nich się znajdzie tym lepiej. Tak więc jeśli posiadamy piecyk gazowy to prawdopodobnie powinniśmy zamontować czujnik w łazience.

  W przypadku kuchni lub pieca gazowego będzie najczęściej kuchnia, a jeśli posiadamy piec CO to nasz czujnik prawdopodobnie umieścimy w kotłowni. Warto pamiętać także o tym, że czujnik gazu ziemnego powinniśmy zamieścić także na każdej kondygnacji! W przypadku metanu czujnik najlepiej umieścić blisko sufitu, ponieważ gaz ten jest lżejszy od powietrza.

  Natomiast gazy ciężkie będą opadać na ziemię więc ich czujnik najlepiej zamontować 30 cm nad ziemią, a czujnik gazów o podobnej ciężkości co powietrze 180 cm nad podłogą. Nie należy umieszczać czujników zbyt daleko od źródła gazu, maksymalna odległość nie powinna być większa niż 6m!

  Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym gdzie zamontować czujnik gazu w domu kliknij tutaj → https://sterownikitech.pl/gdzie-w-domu-zamontowac-czujnik-gazu,b30.html

  Zabezpieczanie się przed wyciekiem gazu

  Gdy już zamontowaliśmy czujnik gazu, to kolejnym pytaniem, które nam się nasunie będzie kwestia zabezpieczania się przed wyciekiem. Po pierwsze warto zadbać o wcześniej wspomnianą wentylację. Regularna kontrola systemów wentylacyjnych i ich drożności jest bardzo ważna.

  Kolejnym ważnym aspektem jest także dobrze działająca i sprawna instalacja gazowa, która spełnia wszelkie wymagania dotyczące bezpieczeństwa. Zwłaszcza jeśli mieszkamy w starym budownictwie, warto zadbać o stan instalacji i rur. Szczególną uwagę należy zwrócić na stan rur stalowych, które często ulegają korozjom. Do kontroli takich urządzeń i instalacji trzeba poprosić osoby posiadająca odpowiednie uprawnienia.

  Tak samo przy ich instalacji. Nigdy nie róbmy tego na własną rękę! Przeglądy przeważnie wykonuje się raz w roku, sprawdza się wtedy szczelność instalacji oraz jej zdatność do dalszego funkcjonowania.

  Więcej o tym jak zabezpieczyć się przed wybuchem gazu dowiesz się z tego artykułu → https://sterownikitech.pl/jak-sie-zabezpieczyc-przed-wyciekiem-gazu-w-domu,b44.html

  Jedna odpowiedź do “Ogrzewanie gazowe – jak zabezpieczyć się przed niebezpieczeństwem?”

  1. magdalena ogórek pisze:

   Polecam czujniki – mi uratowały życie w 2019 po awarii zaworu z gazem

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane