• Menu

  Ogród w stylu rustykalnym – najciekawsze pomysły na stworzenie niepowtarzalnego, zielonego zakątka!

  Ogród rustykalny to przestrzeń pełna barw, nieidealna, naturalna, obfitująca w rośliny, swobodna i przytulna. To zdecydowanie nie miejsce na pieczołowicie formowane iglaki czy równo strzyżone żywopłoty i trawniki. Styl ten wyróżnia się przede wszystkim wieloma odmianami kolorowych kwiatów, drzew i krzewów owocowych oraz naturalnymi materiałami użytymi do aranżacji. Pokochają go wszyscy, którzy lubią kontakt z naturą, swobodną atmosferę i nie przeszkadza im odrobina chaosu. Prezentujemy więc najlepsze pomysły na stworzenie ogrodu rustykalnego.

  Ogród w stylu rustykalnym

  W jakim ogrodzie sprawdzi się styl rustykalny?

  Zacznijmy od tego, że styl rustykalny musi pasować do architektury domu, który stoi na działce. Dobrze więc będzie wyglądał przy domach drewnianych, dworskich lub tradycyjnych domach wiejskich. W końcu rustykalny znaczy wiejski, sielski. W zestawieniu z budynkiem nowoczesnym będzie raczej wyglądał nieadekwatnie. Jednak wielbiciele tego stylu mogą przy swoich nowoczesnych domach wykorzystać elementy rustykalne jak rabaty z kwiatami, lampiony czy charakterystyczne dla tego stylu meble rattanowe.

  Jakie materiały wykorzystać do aranżacji rustykalnego ogrodu?

  Drewno, ceramika i kamień to materiały, które idealnie pasują do stylu rustykalnego. Dodatkowego charakteru nadają im ślady zużycia i widoczny upływ czasu. Jak je wykorzystać? Po pierwsze, w ogrodzeniu. Drewniany płot sztachetowy będzie wyglądał niezwykle sielsko, ale możemy również ogrodzić posesję siatką i posadzić przy niej pnącza i duże kolorowe kwiaty. Po drugie, taras – tu również najlepiej będzie prezentowało się drewno. W stylu rustykalnym istotne jest, by ogród niemalże wchodził do domu – taras tonący w kwiatach będzie wyglądał wyjątkowo efektownie. Jeśli natomiast chodzi o nawierzchnie i ścieżki w ogrodzie, warto ułożyć je z kamienia, ewentualnie żwiru.

  Jakie rośliny posadzić w ogrodzie rustykalnym?

  Styl rustykalny kojarzy się z bujnymi, kolorowymi rabatami, które tworzą pachnący gąszcz. W ogrodzie rustykalnym pięknie wyglądają kwiaty takie jak: słoneczniki, lwie paszcze, maciejki, tulipany, astry, narcyzy, żonkile, gipsówka oraz kwiaty na tzw. suszki. Jeśli chodzi o kwiaty doniczkowe, w nieco podniszczonych, ceramicznych donicach warto zasadzić pelargonie i begonie.

  Choć kwiaty cieszą oczy i nadają sielskiego charakteru, to nie są one jedynymi roślinami, jakie warto zasadzić w ogrodzie w stylu rustykalnym. Pięknie będą wyglądały pnącza takie jak: bluszcz, winobluszcz, róże pnące czy chmiel, drzewa ozdobne jak bez lilak, forsycja, jaśminowiec, wierzba, lipa czy brzoza.

  Nie zapominajmy o roślinach użytkowych, czyli drzewach i krzewach owocowych, które poza urozmaiceniem krajobrazu dadzą nam też pyszne plony. Warto zasadzić: maliny, porzeczki, agrest, truskawki, poziomki oraz jabłonie, śliwy, wiśnie, gruszki i czereśnie. Feeria barw, smaków i zapachów to właśnie kwintesencja ogrodu rustykalnego.

  Ogród w stylu rustykalnym

  Meble w stylu rustykalnym

  Na koniec wisienka na torcie: aranżacja kącika wypoczynkowego i jadalnianego w ogrodzie rustykalnym. Jakie meble wybrać? Doskonale sprawdzą się nowoczesne meble rattanowe, które są stworzone do stylu rustykalnego właśnie. Dają efekt vintage, a przy tym są wygodne, ergonomiczne i idealne zarówno do biesiadowania w cieniu rozłożystego drzewa, jak i poobiedniej drzemki na tarasie. Meble rattanowe są lekkie i naturalne, a w Twoim ogrodzie rustykalnym będą tak naprawdę kropką nad „i”.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane