Wypadek samochodowy jest stresującą sytuacją, dla wszystkich jego uczestników, a nawet osób postronnych, które stają się świadkami kolizji. Poszkodowani mają prawo do ubiegania się od towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy i od niego personalnie, określonych świadczeń. Jakich?
Odszkodowanie po wypadku samochodowym dla poszkodowanych, którzy odnieśli szkody osobowe lub szkody w mieniu, wypłacane jest przez towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym sprawca miał wykupione obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, nazywane polisą OC. To z niego szacowane jest odszkodowanie za zniszczony lub uszkodzony samochód czy uszczerbek na zdrowiu.
Po wypadku, jeśli nie było w nim ofiar śmiertelnych, uczestnicy spisują wspólne oświadczenie woli, w którym stwierdza się osobę sprawcy. Jeśli nie są zgodni co do tej kwestii, muszą wezwać funkcjonariuszy policji, którzy ocenią sytuację i wskażą, kto zawinił. Na podstawie notatki policyjnej towarzystwo ubezpieczeniowe może również określić zakres spowodowanych wypadkiem szkód. W przeciwnym przypadku przedstawiciel towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy kontaktuje się z poszkodowanym i umawia na wycenę rzeczoznawcy. Dopiero wtedy można dokonać naprawy uszkodzonego pojazdu.
Warto wiedzieć, że poszkodowanym w kolizjach w ruchu drogowym należne jest nie tylko odszkodowanie pozwalające na naprawę uszkodzonego pojazdu, ale i zadośćuczynienie za obrażenia osobowe. Z OC sprawcy wypłacane jest między innymi odszkodowanie za procent uszczerbku na zdrowiu. Poszkodowany musi jednak określić, ile warta jest szkoda osobowa, jakiej doznał. Nie ma tu żadnych odgórnych wytycznych, że np. za złamanie ręki należy się 10 proc. sumy gwarancyjnej.
Oprócz tego można starać się także o odszkodowanie za zniszczone podczas wypadku ubranie i przedmioty osobiste, np. tablet czy telefon komórkowy. Konieczne będzie przy tym udokumentowanie większości poniesionych kosztów. Poszkodowany wycenia samodzielnie jedynie kwotę zadośćuczynienia za doznane krzywdy, ale powinna ona być adekwatna do jego indywidualnej sytuacji życiowej, w jakiej znalazł się w wyniku wypadku.
Tagi: AC, motoryzacja, OC, odszkodowanie, prawo, ubezpieczenieWarto wiedzieć, że możemy również z OC sprawcy skorzystać z samochodu zastępczego na czas niezbędny do naprawy naszego pojazdu. Teraz to prawo przysługuje wszystkim. Można udać się do dowolnej wypożyczalni samochodów, choć rekomendowałbym bardziej wybranie się do większych – szybciej działają. Panek na przykład.
Dodaj komentarz