logo
logo
logo
logo

Czy tylko w obszarze IT można liczyć na atrakcyjne zarobki ?
Opublikowano: 27 września 2016

Czy istnieją specjalizacje, w których od początku kariery zarabia się dobrze? Czy widać różnicę w zarobkach specjalistów i kierowników? W jakiej specjalizacji najlepiej zarabiają dyrektorzy? Na te pytania odpowiada analiza ankiet wypełnionych przez użytkowników w serwisie zarobki.pracuj.pl.

Bez wątpienia kluczowym czynnikiem wpływającym na wysokość wynagrodzenia jest doświadczenie pracownika. Niezależnie od tego, czy będzie to pracownik początkujący, specjalista, kierownik czy dyrektor, to staż pracy jest kluczowy w kwestii otrzymywanej pensji. Jednak o tym, jak będzie kształtować się wynagrodzenie z biegiem czasu, w dużej mierze decyduje również obszar specjalizacji, w którym dany specjalista pracuje. W jakich specjalizacjach zarabia się najlepiej?

Początkujący pracownicy – w drodze po dobre zarobki

Obszarem, w którym młodzi pracownicy otrzymują atrakcyjne wynagrodzenie na start, jest IT -rozwój oprogramowania. Początkujący pracownik z tego obszaru zajmujący się architekturą oprogramowania, znajduje się w czołówce listy płac z przeciętnymi zarobkami w wysokości 4500 zł netto. Do najlepiej opłacanych specjalizacji w tym obszarze zalicza się także zarządzanie projektami, w której przeciętna płaca wynosi 3650 zł netto oraz analizę biznesową, w której przeciętnie zarabia się 3300 zł netto. Młodzi pracownicy otrzymują także atrakcyjne wynagrodzenie, pracując jako prawnicy (po aplikacji) z przeciętnymi zarobkami 3800 zł netto. Powody do zadowolenia mają również osoby rozpoczynające karierę w obszarze Busienss Intelligence/Data Warehouse, gdzie przeciętne zarobki kształtują się na poziomie 3500 zł netto.

 Obszar IT najkorzystniejszy dla specjalistów

Podobnie jak w przypadku początkujących pracowników, także specjaliści mogą liczyć na dobre pensje, pracując w obszarze IT – rozwój oprogramowania. Najwyższe wynagrodzenie otrzymają, specjalizując się w architekturze oprogramowania, gdzie przeciętne zarobki kształtują się na poziomie 7750 zł netto. Specjaliści zajmujący się analizą biznesową i programowaniem mogą liczyć na stosunkowo wysoką pensję wynoszącą przeciętnie 5000 zł netto. Na liście najlepiej opłacanych specjalistów znaleźli się także pracownicy ds. zarządzania HR, który otrzymują przeciętne wynagrodzenie w wysokości 4550 zł netto. Potwierdza to istniejący od pewnego czasu trend na rynku pracy. Pracodawcy coraz częściej sięgają po pracowników HR specjalizujących się w obszarze IT, którzy nie tylko mogą wspierać ich w efektywnych i skutecznych rekrutacjach oraz budowaniu wizerunku pracodawcy, ale także sami mogą liczyć na ciekawą ścieżkę kariery i atrakcyjne zarobki.

Kierownicy przodują w obszarze doradztwa i konsultingu

Kierownicy otrzymują atrakcyjne wynagrodzenie, pracując w obszarze doradztwo/konsulting zajmujący się biznesem czy strategią, gdzie ich przeciętne wynagrodzenie wynosi 11 500 zł netto. Zarobki zbliżone do 10 000 zł netto osiągają także prawnicy po aplikacji; przeciętna pensja prawnika zarządzającego zespołem wynosi 9 300 zł netto. W tej grupie pracowników na czołowych miejscach listy pojawią się ponownie pracownicy obszaru IT – rozwój oprogramowania oraz IT – administracja, którzy w zależności od specjalizacji zarabiają przeciętnie od 8000 zł netto do 9000 zł netto. Wśród osób na stanowiskach kierowniczych z przeciętnymi zarobkami w wysokości  8000 zł netto znalazły się także stanowiska związane z obszarami media/sztuka/rozrywka (specjalizacja planowanie i zakup mediów), bankowość (specjalizacja bankowość inwestycyjna), finanse/ekonomia (specjalizacja audyt/podatki oraz kontroling) czy marketing (specjalizacja zarządzanie marketingiem).

 Najwyższa kadra zarządzająca – zarobki znacznie powyżej średniej

Jak wynika z analizy ankiet wypełnionych na portalu Pracuj.pl, w gronie najlepiej zarabiających osób na stanowiskach dyrektorskich są prawnicy po aplikacji – ich przeciętna pensja wynosi nieco ponad 15 000 zł netto. Podobne pensje wypłacane są specjalistom z obszaru najwyższej kadry zarządzającej – tutaj pracownik w randze członka zarządu otrzymuje przeciętne wynagrodzenie w wysokości 15 000 zł netto; niewiele mniej bo przeciętnie 14 000 zł netto pobiera dyrektor finansowy oraz prezes zarządu, a na przeciętne zarobki nieco przewyższające 13 000 zł netto może liczyć dyrektor ds. IT oraz dyrektor ds. sprzedaży.

Jak widać z powyższych danych, w niektórych ze specjalizacji wraz z rozwojem kariery zawodowej przeciętne zarobki mogą wzrosnąć do wysokich poziomów. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku dyrektorów z obszaru bankowości, ubezpieczeń, finansów oraz nieruchomości – także w tych specjalizacjach początkowo nie można liczyć na wysokie zarobki, ale już na poziomie dyrektora osiąga się przeciętnie jedne z najwyższych zarobków wynoszące ponad 13 000 zł netto.

Przeciętne zarobki czyli mediana – oznacza to, że połowa badanych otrzymywała wynagrodzenie wyższe, a połowa niższe. Brano pod uwagę pensję całkowitą czyli wynagrodzenie zasadnicze plus premia netto – „na rękę”. Wyniki pochodzą z analizy 330 000 ankiet wypełnionych na portalu zarobki.pracuj.pl

Początkujący pracownicy – osoby pracujące w danej specjalizacji mniej niż rok.

Specjaliści – osoby pracujące  w danej specjalizacji więcej niż 1 rok.

Źródło: LB Relations.

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

praca w teatrze

Jacy specjaliści są potrzebni w teatrze...

Tajemniczy świat teatru od dawna przyc...
Praca w Niemczech

Praca w Niemczech – na jaki kurs warto pójść,...

Warunki finansowe w Polsce, szczególnie względem zachodnioeuropejskich...
Euvic IT

Euvic rewolucjonizuje polskie szkolnictwo...

Pandemia koronawirusa sprawiła, że polskie szkolnictwo stanęło na prog...
Ubezpieczenie od utraty pracy

Ubezpieczenie od utraty pracy – jak działa, k...

Ubiegasz się o kredyt długoterminowy? W takim razie istnieje d...