• Menu

  Czy tylko w obszarze IT można liczyć na atrakcyjne zarobki ?

  Czy istnieją specjalizacje, w których od początku kariery zarabia się dobrze? Czy widać różnicę w zarobkach specjalistów i kierowników? W jakiej specjalizacji najlepiej zarabiają dyrektorzy? Na te pytania odpowiada analiza ankiet wypełnionych przez użytkowników w serwisie zarobki.pracuj.pl.

  Bez wątpienia kluczowym czynnikiem wpływającym na wysokość wynagrodzenia jest doświadczenie pracownika. Niezależnie od tego, czy będzie to pracownik początkujący, specjalista, kierownik czy dyrektor, to staż pracy jest kluczowy w kwestii otrzymywanej pensji. Jednak o tym, jak będzie kształtować się wynagrodzenie z biegiem czasu, w dużej mierze decyduje również obszar specjalizacji, w którym dany specjalista pracuje. W jakich specjalizacjach zarabia się najlepiej?

  Początkujący pracownicy – w drodze po dobre zarobki

  Obszarem, w którym młodzi pracownicy otrzymują atrakcyjne wynagrodzenie na start, jest IT -rozwój oprogramowania. Początkujący pracownik z tego obszaru zajmujący się architekturą oprogramowania, znajduje się w czołówce listy płac z przeciętnymi zarobkami w wysokości 4500 zł netto. Do najlepiej opłacanych specjalizacji w tym obszarze zalicza się także zarządzanie projektami, w której przeciętna płaca wynosi 3650 zł netto oraz analizę biznesową, w której przeciętnie zarabia się 3300 zł netto. Młodzi pracownicy otrzymują także atrakcyjne wynagrodzenie, pracując jako prawnicy (po aplikacji) z przeciętnymi zarobkami 3800 zł netto. Powody do zadowolenia mają również osoby rozpoczynające karierę w obszarze Busienss Intelligence/Data Warehouse, gdzie przeciętne zarobki kształtują się na poziomie 3500 zł netto.

   Obszar IT najkorzystniejszy dla specjalistów

  Podobnie jak w przypadku początkujących pracowników, także specjaliści mogą liczyć na dobre pensje, pracując w obszarze IT – rozwój oprogramowania. Najwyższe wynagrodzenie otrzymają, specjalizując się w architekturze oprogramowania, gdzie przeciętne zarobki kształtują się na poziomie 7750 zł netto. Specjaliści zajmujący się analizą biznesową i programowaniem mogą liczyć na stosunkowo wysoką pensję wynoszącą przeciętnie 5000 zł netto. Na liście najlepiej opłacanych specjalistów znaleźli się także pracownicy ds. zarządzania HR, który otrzymują przeciętne wynagrodzenie w wysokości 4550 zł netto. Potwierdza to istniejący od pewnego czasu trend na rynku pracy. Pracodawcy coraz częściej sięgają po pracowników HR specjalizujących się w obszarze IT, którzy nie tylko mogą wspierać ich w efektywnych i skutecznych rekrutacjach oraz budowaniu wizerunku pracodawcy, ale także sami mogą liczyć na ciekawą ścieżkę kariery i atrakcyjne zarobki.

  Kierownicy przodują w obszarze doradztwa i konsultingu

  Kierownicy otrzymują atrakcyjne wynagrodzenie, pracując w obszarze doradztwo/konsulting zajmujący się biznesem czy strategią, gdzie ich przeciętne wynagrodzenie wynosi 11 500 zł netto. Zarobki zbliżone do 10 000 zł netto osiągają także prawnicy po aplikacji; przeciętna pensja prawnika zarządzającego zespołem wynosi 9 300 zł netto. W tej grupie pracowników na czołowych miejscach listy pojawią się ponownie pracownicy obszaru IT – rozwój oprogramowania oraz IT – administracja, którzy w zależności od specjalizacji zarabiają przeciętnie od 8000 zł netto do 9000 zł netto. Wśród osób na stanowiskach kierowniczych z przeciętnymi zarobkami w wysokości  8000 zł netto znalazły się także stanowiska związane z obszarami media/sztuka/rozrywka (specjalizacja planowanie i zakup mediów), bankowość (specjalizacja bankowość inwestycyjna), finanse/ekonomia (specjalizacja audyt/podatki oraz kontroling) czy marketing (specjalizacja zarządzanie marketingiem).

   Najwyższa kadra zarządzająca – zarobki znacznie powyżej średniej

  Jak wynika z analizy ankiet wypełnionych na portalu Pracuj.pl, w gronie najlepiej zarabiających osób na stanowiskach dyrektorskich są prawnicy po aplikacji – ich przeciętna pensja wynosi nieco ponad 15 000 zł netto. Podobne pensje wypłacane są specjalistom z obszaru najwyższej kadry zarządzającej – tutaj pracownik w randze członka zarządu otrzymuje przeciętne wynagrodzenie w wysokości 15 000 zł netto; niewiele mniej bo przeciętnie 14 000 zł netto pobiera dyrektor finansowy oraz prezes zarządu, a na przeciętne zarobki nieco przewyższające 13 000 zł netto może liczyć dyrektor ds. IT oraz dyrektor ds. sprzedaży.

  Jak widać z powyższych danych, w niektórych ze specjalizacji wraz z rozwojem kariery zawodowej przeciętne zarobki mogą wzrosnąć do wysokich poziomów. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku dyrektorów z obszaru bankowości, ubezpieczeń, finansów oraz nieruchomości – także w tych specjalizacjach początkowo nie można liczyć na wysokie zarobki, ale już na poziomie dyrektora osiąga się przeciętnie jedne z najwyższych zarobków wynoszące ponad 13 000 zł netto.

  Przeciętne zarobki czyli mediana – oznacza to, że połowa badanych otrzymywała wynagrodzenie wyższe, a połowa niższe. Brano pod uwagę pensję całkowitą czyli wynagrodzenie zasadnicze plus premia netto – „na rękę”. Wyniki pochodzą z analizy 330 000 ankiet wypełnionych na portalu zarobki.pracuj.pl

  Początkujący pracownicy – osoby pracujące w danej specjalizacji mniej niż rok.

  Specjaliści – osoby pracujące  w danej specjalizacji więcej niż 1 rok.

  Źródło: LB Relations.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane