logo
logo
logo
logo

Jakie są obowiązki zarządu wspólnoty mieszkaniowej?
Opublikowano: 29 grudnia 2017

Wspólnota mieszkaniowa, czyli ogół właścicieli lokalów zamieszkujących określony budynek, to coraz popularniejsza opcja zarządzania nieruchomością.

Wynika to przede wszystkim z rosnącego niezadowolenia z pracy spółdzielni mieszkaniowych i wolnego tempa ich działania. Organem sprawującym pieczę nad wspólnotą jest zarząd.

Jak dzielą się wspólnoty mieszkaniowe?

Warto zauważyć, że istnieje podział wspólnot mieszkaniowych, a kryterium jest ilościowe – decyduje liczba wyodrębnionych lokali. Tak więc na mocy prawa występują dwa rodzaje wspólnot mieszkaniowych – małe i duże. Małe wspólnoty mieszkaniowe składają się z maksymalnie siedmiu lokali, a do podejmowania ważnych decyzji, wykraczających poza obowiązki zarządu, konieczna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli mieszkań lub lokali komercyjnych. Z kolei duże wspólnoty mieszkaniowe, liczące najmniej osiem lokali, do podjęcia takich uchwał potrzebują zgody właścicieli lokali, która jednocześnie sprawia, że zarząd pełni rolę pełnomocnika do zawierania określonych umów.

Kto kieruje wspólnotą mieszkaniową?

W przypadku dużych wspólnot mieszkaniowych konieczne jest wyodrębnienie odpowiedniego zarządu wspólnoty. Członkiem może zostać każda osoba fizyczna będąca właścicielem lokalu lub po prostu go zamieszkująca (musi być jednak pełnoletnia). Ze względu na obowiązki zawodowe i rodzinne, większość mieszkańców wspólnoty decyduje się na zatrudnienie profesjonalnego zarządcy z zewnątrz, czyli np. firm takich jak Nordhome, które pełnią funkcję pełnomocnika zarządu.

Czym zajmuje się zarząd wspólnoty mieszkaniowej?

Bez względu na to, czy zarząd działa sam, czy z pomocą firm zarządzających nieruchomościami, istnieją określone obowiązki, które muszą być wykonane. Przede wszystkim dotyczą one zarządzania i administrowania nieruchomością. Niezbędne jest więc przygotowanie planów remontowych, kontrola nieruchomości zgodnie z przeznaczeniem, przygotowanie zebrań, wykonywanie odczytów i ich spisywanie, a także organizowanie napraw i konserwacji. Oprócz tego konieczna jest kompleksowa obsługa księgowa, w tym prowadzenie ewidencji, windykacja należności oraz opłacanie wykonawców i reprezentowanie wspólnoty przed sądami lub organami administracji państwowej.

Tagi: , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Liczba komentarzy: Jeden komentarz
  • GTW&Partnerzy pisze:

    Czym jest wspólnota mieszkaniowa? Jakie są Twoje prawa jako współwłaściciela nieruchomości? Na wszelkie pytania znajdziesz odpowiedź na naszym kanale: youtube.com/watch?v=PqH7FWnVfxs

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Logistyka Magazynowa

Logistyka Magazynowa – Kluczowe Aspekty...

Skuteczne zarządzanie magazynem stanowi klucz do sukcesu przedsiębiors...
Programy motywacyjne

Programy motywacyjne – Carrotspot...

Firma Carrotspot.com nie tylko rewolucjonizuje systemy kafeter...
organizacja pracy

Dowiedz się, jak ułożyć grafik, który odmieni...

Układanie grafiku to żmudna praca. Nie każdy ma tego świadomość, przyn...
cyfryzacja biznesu

Jak zacząć cyfryzację biznesu, procesów w fir...

Nie da się ukryć, że sukcesywne wprowadzanie rozwiązań cyfrowych do pr...