logo
logo
logo
logo
depresja

Nowy raport Zdrowie psychiczne Polaków. Depresja jest wśród nas… – co z niego wynika?
Opublikowano: 20 marca 2023

Co roku UCE RESEARCH i platforma ePsycholodzy.pl przygotowują raport dotyczący stanu zdrowia psychicznego Polaków. Jego tegoroczna edycja nie napawa optymizmem. Okazuje się bowiem, że coraz więcej osób obserwuje u siebie objawy depresji.

Problemy psychiczne to problemy społeczne

Specjaliści zajmujący się problematyką zdrowia psychicznego od lat podkreślają, że wszelkie zaburzenia w tym zakresie stanowią problemy społeczne. W diagnozie tego zjawiska ma pomóc coroczny raport pod tytułem Zdrowie psychiczne Polaków. Depresja jest wśród nas…, którego autorami są eksperci z UCE RESEARCH oraz platformy ePsycholodzy.pl.

Z ostatniego badania wynika, że aż 72,8% ankietowanych wskazało, iż w ciągu 2 tygodni poprzedzających test odczuwało różnego rodzaju objawy depresyjne. Rok wcześniej odsetek ten wynosił 61,4%.

Od czasu poprzedniego badania wiele się wydarzyło. Wybuchła wojna w Ukrainie, wyraźnie wzrosły ceny w sklepach i wszelkie codzienne opłaty. To wszystko wstrząsnęło ludźmi i uaktywniło pesymistyczne myśli. A to przecież jeszcze nie koniec trudności. Zmiany łańcuchów dostaw, konsumpcji dóbr i usług wpłyną na rynek pracy, co w przypadku mniej konkurencyjnych pracowników z małych miejscowości może oznaczać długoterminową utratę dochodów – komentuje Michał Pajdak, jeden ze współautorów badania.

Z czego to wynika?

Zdecydowane pogorszenie nastroju wśród Polaków ma kilka zasadniczych powodów. Pierwszym z nich jest pandemia COVID-19, która co prawda w ostatnich miesiącach mocno przycichła, niemniej wciąż wszyscy mają w pamięci wysoką liczbę infekcji i zgonów, a także izolację społeczną. Drugą kwestią jest rosyjska agresja na Ukrainę. Napaść ta przywołała u starszych osób wspomnienia związane z II wojną światową i stała się powodem do obaw o bezpieczeństwo Polski. Kolejną rzeczą jest pogorszenie sytuacji gospodarczej w Polsce, która ma związek ze wspomnianymi przed chwilą wydarzeniami. Duża część osób musi bowiem oszczędzać, przez co nie jest w stanie zaspokajać potrzeb, do których się wcześniej przyzwyczaiła.

Z kolei dr Aleksandra Piotrowska, psycholog i wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim, wskazuje ponadto, że w ubiegłym roku nie zdarzyło się nic, co wzmocniłoby poczucie bezpieczeństwa rodaków, zarówno w sferze zdrowia, jak i finansów. Co więcej, wiele osób ograniczyło swoje kontakty towarzyskie do spotkań online, co także nie wpływa korzystnie na samopoczucie.

Na jakie objawy skarżą się ankietowani?

Do najczęściej wskazywanych przez ankietowanych objawów depresji zaliczyć należy:

  • obniżenie nastroju – 40,3%, częściej wśród kobiet niż wśród mężczyzn, głównie osoby w wieku 23-35 lat, z miesięcznymi dochodami netto poniżej 1000 złotych oraz z wyższym wykształceniem i mieszkańcy miast liczących 50-99 tysięcy ludności;
  • uczucie zmęczenia i braku energii – 36,6%, częściej kobiety niż mężczyźni, przede wszystkim w wieku 18-22 lat i 56-80 lat, osoby osiągające miesięczne dochody netto poniżej 1000 złotych, ze średnim wykształceniem, a ponadto mieszkańcy miast liczących 100-199 tysięcy ludności;
  • zaburzenia snu – 27,1%, częściej kobiety niż mężczyźni, głównie osoby w wieku 18-22 lat, zarabiające 7000-8999 złotych netto miesięcznie, zwykle ze średnim wykształceniem, a także mieszkańcy miejscowości liczących 5-19 tysięcy ludności.

– Połączenie ww. objawów może dawać pierwsze sygnały o depresji. Dodatkowym ryzykiem jest niezdrowy styl życia, w którym brakuje aktywności fizycznej, a także dbałości o odpoczynek i właściwą dietę. Co ważne, symptomy ww. choroby mogą być inne w przypadku każdego pacjenta i zmieniać się z czasem. Każda osoba, która od dłuższego czasu doświadcza pogorszenia kondycji psychicznej i nie radzi sobie z tym, powinna jak najszybciej skorzystać z pomocy specjalisty – przekonuje Michał Murgrabia z platformy ePsycholodzy.pl.

Paweł Stasiuk

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Forum Ochrony Zdrowia

I Forum Ochrony Zdrowia...

W dn. 19−20 czerwca 2023 r. w Pałacu Wąsowo odbędzie się I For...
leczenie tądziku

Jak zintegrować leczenie trądziku z codzienną...

Trądzik, choć często kojarzony z okresem dojrzewania, może dotknąć oso...
Krzysztof Giannopoulos

Krzysztof Giannopoulos – Na szpiczaka n...

Nie ma jednego szpiczaka, są szpiczaki. Każdy choruje inaczej...
bankructwo konsumenckie

W I kwartale 2023 r. odnotowano rekordowo duż...

Tylko w marcu liczba takich upadłości po raz pierwszy przekroc...