Co roku UCE RESEARCH i platforma ePsycholodzy.pl przygotowują raport dotyczący stanu zdrowia psychicznego Polaków. Jego tegoroczna edycja nie napawa optymizmem. Okazuje się bowiem, że coraz więcej osób obserwuje u siebie objawy depresji.
Specjaliści zajmujący się problematyką zdrowia psychicznego od lat podkreślają, że wszelkie zaburzenia w tym zakresie stanowią problemy społeczne. W diagnozie tego zjawiska ma pomóc coroczny raport pod tytułem Zdrowie psychiczne Polaków. Depresja jest wśród nas…, którego autorami są eksperci z UCE RESEARCH oraz platformy ePsycholodzy.pl.
Z ostatniego badania wynika, że aż 72,8% ankietowanych wskazało, iż w ciągu 2 tygodni poprzedzających test odczuwało różnego rodzaju objawy depresyjne. Rok wcześniej odsetek ten wynosił 61,4%.
– Od czasu poprzedniego badania wiele się wydarzyło. Wybuchła wojna w Ukrainie, wyraźnie wzrosły ceny w sklepach i wszelkie codzienne opłaty. To wszystko wstrząsnęło ludźmi i uaktywniło pesymistyczne myśli. A to przecież jeszcze nie koniec trudności. Zmiany łańcuchów dostaw, konsumpcji dóbr i usług wpłyną na rynek pracy, co w przypadku mniej konkurencyjnych pracowników z małych miejscowości może oznaczać długoterminową utratę dochodów – komentuje Michał Pajdak, jeden ze współautorów badania.
Zdecydowane pogorszenie nastroju wśród Polaków ma kilka zasadniczych powodów. Pierwszym z nich jest pandemia COVID-19, która co prawda w ostatnich miesiącach mocno przycichła, niemniej wciąż wszyscy mają w pamięci wysoką liczbę infekcji i zgonów, a także izolację społeczną. Drugą kwestią jest rosyjska agresja na Ukrainę. Napaść ta przywołała u starszych osób wspomnienia związane z II wojną światową i stała się powodem do obaw o bezpieczeństwo Polski. Kolejną rzeczą jest pogorszenie sytuacji gospodarczej w Polsce, która ma związek ze wspomnianymi przed chwilą wydarzeniami. Duża część osób musi bowiem oszczędzać, przez co nie jest w stanie zaspokajać potrzeb, do których się wcześniej przyzwyczaiła.
Z kolei dr Aleksandra Piotrowska, psycholog i wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim, wskazuje ponadto, że w ubiegłym roku nie zdarzyło się nic, co wzmocniłoby poczucie bezpieczeństwa rodaków, zarówno w sferze zdrowia, jak i finansów. Co więcej, wiele osób ograniczyło swoje kontakty towarzyskie do spotkań online, co także nie wpływa korzystnie na samopoczucie.
Do najczęściej wskazywanych przez ankietowanych objawów depresji zaliczyć należy:
– Połączenie ww. objawów może dawać pierwsze sygnały o depresji. Dodatkowym ryzykiem jest niezdrowy styl życia, w którym brakuje aktywności fizycznej, a także dbałości o odpoczynek i właściwą dietę. Co ważne, symptomy ww. choroby mogą być inne w przypadku każdego pacjenta i zmieniać się z czasem. Każda osoba, która od dłuższego czasu doświadcza pogorszenia kondycji psychicznej i nie radzi sobie z tym, powinna jak najszybciej skorzystać z pomocy specjalisty – przekonuje Michał Murgrabia z platformy ePsycholodzy.pl.
Paweł Stasiuk
Tagi: depresja, Społeczeństwo, zdrowie
Dodaj komentarz