• Menu

  Nowoczesny Transport w Rzeszowie

  W ostatnich latach Rzeszów systematycznie powiększał flotę autobusów ekologicznych. Obecnie posiadamy 68 autobusów zasilanych gazem ziemnym. Pojazdy wyposażone są m.in. w monitoring, system zliczania pasażerów wsiadających i wysiadających, system multimedialnej informacji pasażerskiej, system zapowiedzi głosowych oraz napisy w języku Braille’a dla niedowidzących. Podróżni mają do dyspozycji biletomaty stacjonarne oraz mobilne zamontowane w autobusach, a także aplikacje mobilne służące do zdalnego zakupu biletów. W listopadzie 2019 r. została podpisana umowa z firmą Autosan na dostawę kolejnych 60 autobusów zasilanych gazem ziemnym.

  Transport w Rzeszowie

  Autobusy elektryczne

  W 2019 r. na rzeszowskie ulice wyjechały pierwsze autobusy elektryczne. Firma Solaris dostarczyła 10 sztuk fabrycznie nowych, niskopodłogowych zasilanych energią elektryczną autobusów komunikacji miejskiej Solaris Urbino 12 oraz wybudowała stacje do ich ładowania – wolnego przy ul. Lubelskiej (10 stanowisk) oraz szybkiego przy ul. Grottgera (2 stanowiska). Autobusy te przeznaczone są  do obsługi linii miejskich o numerach linii 0A i 0B charakteryzujących się układem zamkniętej pętli.

  Wypożyczalnia samochodów elektrycznych

  W grudniu ubiegłego roku została uruchomiona w Rzeszowie wypożyczalnia samochodów elektrycznych.

  Rzeszowski Inteligentny System Transportowy (RIST).

  Jego centralnym informatycznym punktem jest Zintegrowany System Zarządzania Ruchem i Transportem Publicznym. Jego zadaniem jest bieżący nadzór nad prawidłowym przebiegiem wykonywania zadań przewozowych MPK. Dzięki lokalizacji GPS autobusów uzyskano wgląd w aktualną sytuację na drogach i dostosowanie transportu do ruchu na ulicach miasta. W trakcie jazdy i na każdym przystanku System zbiera pełne dane z ponad 20 różnych czujników w autobusach m. in.  lokalizacji pojazdu i jego prędkości.

  Przystanki

  Rzeszów jako pierwsze miasto w Polsce wprowadził innowacyjne i nowoczesne wiaty przystankowe klimatyzowane latem i ogrzewane zimą, których zasilanie wspomagają ogniwa fotowoltaiczne, co obniża koszty ich eksploatacji. Jako elementy szklane (wypełnienie ścian i dachu) zastosowano szyby zespolone wykonane z laminowanego szkła hartowanego. Na dachu i w gablocie na rozkłady jazdy umieszczone jest oświetlenie LED.

  Transport w Rzeszowie

  Porozumienie Miasta Rzeszów z firmą Microsoft

  W ramach podpisanego porozumienia pomiędzy Miastem Rzeszów a firmą Microsoft od października 2018 roku wszyscy nauczyciele oraz uczniowie wszystkich szkół publicznych w Rzeszowie uzyskali bezpłatny dostęp do oprogramowania Office 365 oraz prawo do jego instalacji na 5 komputerach, 5 tabletach oraz 5 smartfonach. W ramach pakietu Office 365 uczniowie i nauczyciele z Rzeszowa mają dostęp do następujących programów: Word, Excel, Outlook, Power Point, OneNote, Publisher, Access, One Drive, Exchange, Skype, Teams, Sway, Forms oraz Stream.

  2 odpowiedzi na “Nowoczesny Transport w Rzeszowie”

  1. Tomasz Pankiewicz pisze:

   Rzeszów dziękuje za prezydenta

  2. Michał Szczyt pisze:

   Szkoda że odchodzi ze stanowiska

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane