• Menu

  Nowoczesne rozwiązania elektryczne – jak oszczędnie zarządzać światłem?

  Nowoczesne budownictwo wiąże się z bogatym wyposażeniem technicznym i tworzeniem skomplikowanych instalacji elektrycznych. Wygodę i oszczędność zapewnia odpowiedni osprzęt i możliwość sterowania ręcznego. Sposobem na mniejsze zużycie energii jest wyłączanie sprzętów zamiast pozostawiania ich w trybie czuwania.

  Ograniczenie zużycia energii elektrycznej

  W nowoczesnym budownictwie często wykorzystuje się zintegrowane systemy instalacji elektrycznej. Umożliwiają one na wygodne zarządzanie światłem, ogrzewaniem i monitoringiem jednocześnie, co wpływa na zmniejszenie poboru energii oraz ograniczenie ilości przewodów w budynku.

  Nowoczesna instalacja elektryczna w domu ‒ sprawna i precyzyjna

  We współcześnie budowanych domach wyposażenie techniczne jest na coraz wyższym poziomie. Korzystamy już nie tylko z urządzeń takich jak pralki, lodówki i odkurzacze zasilane na prąd, ale także z suszarek elektrycznych, różnego typu grzejników, lamp wewnętrznych i zewnętrznych, systemów monitoringu czy kuchenek indukcyjnych. W konsekwencji typowe okablowanie, którego wyłącznym zadaniem jest dostarczenie prądu do gniazd zasilających, okazuje się zawodne.

  Dodatkową funkcją wymaganą przez nowoczesne projekty domów jest współpraca z innymi instalacjami, np. zintegrowanie oświetlenia z ogrzewaniem. Są to rozwiązania bardziej funkcjonalne, oszczędne i uniwersalne, jednak wymagają precyzji i staranności podczas wykonywania sieci elektrycznej w domu. Dlatego wykonanie instalacji należy zlecić doświadczonemu fachowcowi. Przed zatrudnieniem elektryka warto porównać jego ofertę z innymi propozycjami dostępnymi na rynku i sprawdzić opinie poprzednich klientów. Na tym etapie warto korzystać ze stron specjalnie poświęconych usługodawcom z różnych dziedzin ogłaszającym się w naszym regionie, np. Building Companion.

  Jak oszczędnie zarządzać światłem w domu?

  Ograniczenie zużycia energii elektrycznej wpływa m.in. na zmniejszenie rachunków za prąd i dbanie o środowisko naturalne poprzez zmniejszenie efektu cieplarnianego. Sposobów, by tego dokonać, jest wiele. Jednym z najprostszych jest wyłączanie urządzeń po zakończeniu ich używania zamiast pozostawiania ich w trybie czuwania. Dotyczy to np. komputera, ładowarki do telefonu, telewizora czy radia.

  Oszczędność przyniesie nam także dostosowanie światła do rodzaju pomieszczenia ‒ np. w pomieszczeniach rzadko używanych, takich jak ciągi komunikacyjne lub kotłownie, lampy mogą automatycznie włączać się wtedy, gdy ktoś wejdzie do środka i wyłączać, gdy pomieszczenie będzie puste. Mniejsze zużycie energii elektrycznej możliwe jest także dzięki regulacji oświetlenia do poziomu wymaganego natężenia światła. Dobrze sprawdzą się także lampy z funkcją ściemniacza. Opcja ta pozwala na dostosowanie natężenia światła do bieżących potrzeb domowników.

   

  Jedna odpowiedź do “Nowoczesne rozwiązania elektryczne – jak oszczędnie zarządzać światłem?”

  1. Tomasz pisze:

   Jaki jest koszt takie systemu oświetlania?

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane