logo
logo
logo
logo
Kia Niro

Nowa Kia Niro – crossover przyszłości
Opublikowano: 26 maja 2022

Kia Niro to niezwykle interesująca propozycja w segmencie crossoverów, która doczekała się drugiej generacji. Samochód ten dostępny jest z aż trzema rodzajami napędu – klasycznym hybrydowym, hybrydowym plug-in oraz w pełni elektrycznym. Sprawdźmy, co ma do zaoferowania najnowszy model Koreańczyków.

Futurystyczne nadwozie i funkcjonalne wnętrze

Kia Niro to typowy crossover o kompaktowych rozmiarach. Jej wymiary to 4420 mm długości, 1825 mm szerokości i do 1570 mm wysokości, z kolei rozstaw osi to 2720 mm. Podwyższone nadwozie zapewnia możliwość pokonywania przeszkód w postaci wyższych krawężników, a także umożliwia wygodniejsze wsiadanie i wysiadanie.

Jeżeli chodzi o stylistykę, została ona utrzymana w konwencji typowej dla najnowszych modeli Kii. Jest więc futurystycznie, ale i funkcjonalnie. Z przodu uwagę zwracają światła o nietypowym kształcie oraz wąska osłona chłodnicy – w przypadku wersji elektrycznej jest to listwa imitująca. Można tutaj zobaczyć również charakterystyczny element o nazwie Tiger Face, czyli motyw przypominający nos tygrysa. Tył nadwozia przywodzi na myśl znany już model EV6 z wąskimi pionowymi światłami, które rozciągają się od dachu po błotniki.

Kia Niro

Wewnątrz samochodu można poczuć ducha nowoczesności. Kierowca ma przed oczami monitor, na którym może obserwować najważniejsze parametry jazdy takie jak na przykład prędkość czy stopień naładowania akumulatora. Na środku deski rozdzielczej zamontowano natomiast drugi ekran, który pozwala między innymi na korzystanie z nawigacji satelitarnej czy systemów rozrywki.

Kia Niro – Trzy rodzaje napędu

Tym, co stanowi o sile nowego modelu koreańskiego producenta, jest bogaty wybór rodzajów napędu. Dostępna jest bowiem klasyczna hybryda, hybryda typu plug-in, a także wersja w pełni elektryczna.

Najtańszą wersją jest klasyczna hybryda. Podstawę tego napędu stanowi benzynowy silnik Smartstream 1.6 GDI, który jest połączony z jednostką elektryczną. Łączna moc układu napędowego to 141 KM, co zapewnia wystarczające osiągi i umiarkowane zapotrzebowanie na paliwo podczas codziennej eksploatacji. Wersja plug-in korzysta z tego samego silnika benzynowego, aczkolwiek zastosowanie mocniejszej jednostki elektrycznej poskutkowało zwiększeniem mocy układu do 183 KM. Wersja ta umożliwia jazdę w trybie bezemisyjnym na dystansie do 65 km, co wystarcza na przykład do dojeżdżania do pracy czy też wyjazdów na duże zakupy. Z kolei wersja elektryczna cechuje się mocą na poziomie 204 KM. Dzięki zastosowaniu litowo-jonowego akumulatora o pojemności 64,8 kWh samochód jest w stanie pokonać na pełnym ładowaniu nawet 463 km. Jeśli już mowa o ładowaniu, to przy użyciu szybkiej ładowarki prądu stałego trwa ono jedynie 43 minuty.

Ile kosztuje nowa Kia Niro? Otóż wersja z klasyczną hybrydą to wydatek co najmniej 117 900 złotych, hybryda typu plug-in kosztuje od 142 900 złotych, natomiast cennik wersji elektrycznej rozpoczyna się od kwoty 167 900 złotych.

Samochód przyszłości

Kia Niro to znakomity przykład samochodu, który stanowi płynne przejście od tradycyjnej motoryzacji w kierunku elektromobilności. Osoby, które wciąż nie są do końca przekonane do pojazdów z napędem elektrycznym, mogą bowiem wybrać jedną z dwóch wersji hybrydowych. Z kolei ci, którzy mieli już okazję przejechać się autem elektrycznym i poznali jego zalety, mogą zdecydować się na wariant z takim właśnie napędem.

Kia Niro

Już popularne hybrydowe Niro korzysta z najnowszych osiągnięć technologicznych marki Kia i potrafi zaspokoić potrzeby kierowców w zakresie mobilności oraz przyciągnąć do niej nowych klientów. Niro to trzeci pod względem popularności model marki Kia. Jego nowa generacja jeszcze bardziej wzmocni pozycję Niro jako popularnego auta w gamie marki Kia i pomoże przyspieszyć sprzedaż na świecie samochodów przyjaznych dla środowiska do dwóch milionów egzemplarzy w 2030 roku – powiedział Jason Jeong, prezes marki Kia w Europie.

AutoVIPek 

zdjęcia KIA

Tagi: , , , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

najtańsze OC

Które firmy mają w ofercie najtańsze OC?...

Szukasz towarzystwa ubezpieczeniowego, które zaproponuje optym...
Samochody z USA

Czym jest portal AutazUSA.pl?...

Auta z USA to portal tematyczny poświęcony zagadnieniom związanym z im...
kia e-niro

Elektryczne radiowozy już wyjechały na drogi...

Po drogach całego świata porusza się coraz więcej samochodów z napędem...
Mercedes EQS SUV

Nowy Mercedes EQS SUV – elektryczny luk...

Mercedes oficjalnie zaprezentował w tym miesiącu swoją nowość. Do elek...