• Menu

  Nokian Tyres rozpoczyna testy opon w hiszpańskim ośrodku

  Dobre opony są podstawą bezpiecznej jazdy samochodem. Dlatego też ważne są szczegółowe badania przed oddaniem ich do użytku. Nokian Tyres to fińska firma, która zajmuje się badaniem opon letnich, całorocznych i zimowych przez cały rok, a aktualnie buduje kolejną placówkę w Hiszpanii. Obiekt zostanie oddany do użytku jeszcze w 2021 roku.

  Nokian Tyres

  Nokian Tyres inwestuje w innowacyjność

  Dla kierowców dużą rolę podczas jazdy odgrywa bezpieczeństwo. Przekonujemy się o tym szczególnie w sezonie zimowym, gdy warunki pogodowe często utrudniają prowadzenie samochodu. Praktycznie każdy zmotoryzowany zgadza się co do tego, że dobrej jakości opony są podstawą każdego pojazdu.

  Zdają sobie z tego sprawę także osoby pracujące w Nokian Tyres, ośrodku testowym, który zajmuje się kompleksowym badaniem opon. Firma zainwestowała 60 milionów euro w rozwój swojego obiektu. Jej celem jest zwiększenie konkurencyjności na rozwojowych rynkach Europy Środkowej oraz Stanów Zjednoczonych.

  Nakłady na ten ośrodek są w pełni zgodne z naszymi długoterminowymi celami rozwoju nowych produktów, które umocnią nasz wzrost na rynkach Europy. Jest to dla nas ważne osiągnięcie i największa inwestycja w testowanie opon w historii firmy — powiedział Daniel Rodriguez, dyrektor Ośrodka Testowego Nokian Tyres w Hiszpanii.

  300-hektarowy obszar z 10 torami znajduje się w Santa Cruz de la Zarza, jest to miasteczko położone godzinę drogi od Madrytu. Sam ośrodek powstaje od 2018 roku i w ciągu najbliższych miesięcy ma zostać oddany do użytku.

  Nokian Tyres stawia na nowoczesne testy

  Aby mieć pewność, że opony sprawdzą się w każdych, nawet najbardziej ekstremalnych warunkach, należy poddać je kompleksowym testom. Ośrodek będzie się skupiać zwłaszcza na oponach letnich oraz przejściowych, ponadto pod analizę podda także opony o wysokim indeksie prędkości. Jego zadaniem będzie określenie cech bezpieczeństwa każdego produktu przez cały rok, z tego powodu badane będą także opony zimowe.

  Dumą Nokian Tyres ma być 7-kilometrowy, owalny tor, który pozwoli na przeprowadzanie testów nawet przy ekstremalnie szybkiej jeździe dochodzącej do 300km/h. Na torze znajdować będą się różne obszary, które pozwolą przetestować opony na różnych typach nawierzchni. W ten sposób firma będzie mogła przeprowadzić rzetelne testy homologacyjne, na przykład w zakresie norm dotyczących hałasu i przyczepności na mokrej nawierzchni.

  Ciepły klimat sprzyja testowaniu naszych opon w różnych warunkach. Niespodzianką były obfite opady śniegu w styczniu, ale doskonale pasowały do naszego sloganu: spokój i bezpieczeństwo w każdych warunkach — mówi menedżer ds. testów Nokian Tyres Jouni Kainulainen.

  Dodatkowym elementem ośrodka testowego będzie strefa dla gości. To w niej będą odbywać się prezentacje nowych produktów, ale również szkolenia wewnętrzne i zewnętrzne. Nokian Tyres to firma z fińskimi korzeniami, z tego powodu goście będą mogli skorzystać z tradycyjnej drewnianej sauny.

   

  Nokian

  To już trzeci ośrodek testowy należący do tej firmy. Pozostałe działają na terenie Finlandii.

  Nokian Tyres ma na względzie ekologię

  Producenci samochodów od lat skupiają się na tworzeniu proekologicznych modeli pojazdów. Również fińska firma prowadzi badania nad nowymi rozwiązaniami, które będą bardziej przyjazne dla środowiska. Jednym z nich jest  gwajula — roślina, która może stać się surowcem do produkcji opon.

  Nokian Tyres działając wraz z lokalnymi uczelniami oraz partnerami prowadzi uprawy oraz badania nad tą rośliną. Firma zakłada, że gwajula może stać się źródłem kauczuku wysokiej jakości. W doglądanie plantacji zaangażowani są zaś lokalni rolnicy.

  Gwajula to roślina, z której uzyskuje się naturalny lateks służący do produkcji niezbędnych mieszanek stosowanych w oponach. Badamy możliwość adaptacji tej rośliny do klimatu środkowej Hiszpanii, abyśmy mogli ją uprawiać na większą skalę. Dotychczasowe wyniki są bardzo obiecujące — wyjaśnia Daniel Rodriguez.

  To jednak nie jedyne ekologiczne działania podejmowane przez Nokian Tyres. Firma dodatkowo wygospodarowała też 25 hektarów terenu z myślą o ochronie fauny. Na tym terenie postawiono domek lęgowy dla jastrzębi i sów, a także konstrukcje wodne dla ptaków, które będą monitorowane przez kolejne 3 lata.

  Z całą pewnością warto przyglądać się działaniom Nokian Tyres. Firma nie boi się inwestować dużych pieniędzy, ponadto stawia na innowacyjność oraz ekologię. Najważniejsze jest jednak to, że jej badania prowadzą do uzyskiwania opon możliwie najlepszej jakości. Dzięki temu kierowcy będą mogli korzystać z bezpiecznych opon, które sprawdzą się w każdych warunkach.

  Mariusz Gryżewski 

  Jedna odpowiedź do “Nokian Tyres rozpoczyna testy opon w hiszpańskim ośrodku”

  1. Karol Kurczaba pisze:

   Nokian – super jakość za rozsądną cenę

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane