• Menu

  Niebieska karta, czyli pomoc dla ofiar przemocy domowej

  W poprzednim roku przemoc w rodzinie dotknęła ponad 88 tysięcy osób w Polsce. Ofiarami agresywnych zachowań były najczęściej kobiety, jednak przemoc nie ominęła również mężczyzn i małoletnich. Rocznie ponad kilkaset dzieci w naszym kraju trafia do rodzin zastępczych, bądź placówek opiekuńczych z powodu stosowania wobec nich agresji. Nie warto być obojętnym na krzywdę i wiedzieć, jak chronić się przed tyranią ze strony członków rodziny. Jedną ze skutecznych form ochrony jest wszczęcie procedury takiej, jak niebieska karta.  

  niebieska karta

  Czym jest niebieska karta?

  Niebieska karta to procedura, która powstała z inicjatywy Komendy Głównej Policji i obowiązuje od 1998 roku na terenie całego kraju. Procedurą objęte zostają rodziny, w których występuje podejrzenie stosowania przemocy domowej, bądź już dochodzi do zachowań agresywnych. Niebieska karta jest formą dokumentacji, którą funkcjonariusze prowadzą w trakcie interwencji, w rodzinach z problemem przemocy. Co ważne, założenie takiej karty nie wymaga zgody ze strony ofiary. To bardzo istotne ponieważ osoby bite, czy poniżane w inny sposób często są zastraszane. Może u nich występować nawet syndrom sztokholmski, który uzależnia je od oprawców, a tym samym uniemożliwia podejmowanie racjonalnych decyzji. Warto wiedzieć, że niebieską kartę można założyć nie tylko po otrzymaniu zgłoszenia od członka rodziny, w której występuje przemoc, ale także po informacji otrzymanej od osoby, która podejrzewa, że w danej rodzinie dzieje się coś złego.

  Co można zyskać dzięki założeniu niebieskiej karty?

  Członkowie rodziny objętej procedurą niebieskiej karty, zyskują przede wszystkim pewien rodzaj ochrony. Po założeniu karty rodzina może liczyć między innymi na regularne kontrole ze strony dzielnicowego, a także na pomoc ze strony opieki społecznej. Biorąc pod uwagę sytuację w danej rodzinie, urzędnicy mają obowiązek przygotowania planu działania dla rodziny dotkniętej przemocą, w której przedstawione zostaną możliwe propozycje pomocy. Warto wiedzieć, że taka karta ma również duże znaczenie w przypadku wystąpienia na drogę sądową przeciwko członkowi rodziny, który stosuje przemoc. Niebieska karta jest niezbitym dowodem na to, że w rodzinie dochodziło do aktów agresji, co może pomóc osobie pokrzywdzonej w otrzymaniu korzystnego wyroku. Bardzo istotna jest jednak świadomość tego, że założenie niebieskiej karty nie jest równoznaczne z wkroczeniem z oprawcą na drogę sądową. Do tego potrzebne jest złożenie zawiadomienia o przemocy w rodzinie. Niebieska karta może być jednak podstawą do tego, aby funkcjonariusze policji zatrzymali oprawcę w momencie, w którym jego zachowanie może poważnie zagrażać zdrowiu lub życiu pozostałych członków rodziny.

  przemoc domowa

  Kto i kiedy może założyć niebieską kartę?

  Niebieską kartę mogą założyć nie tylko funkcjonariusze policji, ale także przedstawiciele ośrodków pomocy społecznej, gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, bądź służby zdrowia. Inicjatywa założenia niebieskiej karty może wyjść także od przedstawiciela oświaty, np. nauczyciela, który podejrzewa, że jego uczeń jest ofiarą przemocy domowej. Statystyki mówią jednak, że najwięcej niebieskich kart jest zakładanych przez policję, która często dokonuje interwencji w związku z agresywnymi zachowaniami w rodzinach. Warto wiedzieć, że czasami do wszczęcia procedury niebieskiej karty wystarczy uzasadnione podejrzenie, że w danej rodzinie występują akty agresji. Niekoniecznie trzeba posiadać na to dowody. Wszelkie wątpliwości są wyjaśniane w dalszym postępowaniu, prowadzonym przez specjalnie powoływane w tym celu zespoły interdyscyplinarne.

  Jak wygląda proces założenia niebieskiej karty?

  Niebieska karta to procedura, która w formie materialnej przyjmuje postać formularza składającego się z kilku części, A,B, C oraz D. Część A jest uzupełniana np. przez funkcjonariusza policji lub inną osobę określoną w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Ta część dokumentu musi być jednak wypełniona w obecności osoby dotkniętej działaniami ze strony agresora. Formularz A jest przekazywany do specjalnie powołanego zespołu interdyscyplinarnego, który opracuje strategię działania dla ofiary przemocy domowej. Cześć B formularza jest natomiast wypełniana przez osobę, która ma zostać objęta pomocą. Jeśli ofiara jest osobą nieletnią, to przy wypełnianiu musi jej towarzyszyć opiekun prawny. W momencie, w którym to on jest oprawcą, dziecko ma zapewnioną opiekę psychologa. Część C oraz D formularza jest uzupełniana przez członków zespołu interdyscyplinarnego. Przy uzupełnianiu części C może być obecna ofiara przemocy, zaś przy części D osoba podejrzana o jej stosowanie. Zarówno ofiara, jak i oprawca nie mają jednak prawnego obowiązku uczestnictwa w uzupełnianiu poszczególnych części karty. Ich nieobecność nie ma wpływu na pracę członków zespołu. Po przeanalizowaniu informacji zawartych w formularzu, zespół opracowuje strategię, która powinna pomóc w wyeliminowaniu problemu przemocy domowej w danej rodzinie.

  Przemoc domowa nie dotyczy jedynie kobiet i dzieci

  Stereotyp zakłada, że ofiarami przemocy domowej są tylko kobiety i dzieci. Przyjęło się bowiem twierdzić, że to najsłabsze ogniwa w rodzinie, które zazwyczaj są bezbronne wobec swoich oprawców. Nic bardziej mylnego. Oficjalne statyki policyjne pokazują, że w 2019 roku ofiarami przemocy domowej w Polsce padło ponad 10 tysięcy mężczyzn. Przeprowadzone jeszcze kilka lat temu badania CBOS ujawniły natomiast to, że przynajmniej 10% badanych mężczyzn zostało chociaż raz uderzonych przez kobietę. Warto wiedzieć, że przemoc domowa ze strony kobiet często nie ogranicza się tylko do kopnięć, uderzeń, czy policzkowania mężczyzny. Równie niebezpieczna dla ofiary jest przemoc psychiczna, nękanie, upokarzanie, czy nawet groźby. Istnieją insynuacje, że mężczyzn, którzy padają ofiarami przemocy domowej ze strony partnerek jest znacznie więcej. Trudno jednak do nich dotrzeć i im pomóc, gdyż rzadko przyznają się do posiadania takiego problemu.

  Jedna odpowiedź do “Niebieska karta, czyli pomoc dla ofiar przemocy domowej”

  1. Grzegorz pisze:

   „Stereotyp zakłada, że ofiarami przemocy domowej są tylko kobiety i dzieci.”

   To wina feministek, które zrobiły kampanię „przemoc ma męską twarz”. Wybielają kobiety, demonizują mężczyzn. Jak żona ma siniaki – to wina męża, bo ją zaatakował fizycznie (bez wnikania w powód ataku, który mógł być ujściem wobec przemocy psychicznej żony wobec męża). Jak mąż ma siniaki – to wina męża, bo kobieta tylko się broniła. Jak mężczyzna nagrywa potajemnie jak żona się nad nim znęca i ma dowód na filmie – to wina mężczyzny, bo nagrywał bez zgody, a więc dręczył kobietę i prowokował do takiego zachowania, by je nagrać. Mężczyźni są na przegranej pozycji – nie mogą się nijak bronić.

   W propagandzie tej – mężczyzna to drań, zawsze jest winny – prowadzi portal Strajk.eu robiony przez dziwną redakcję zachowującą się jak feministki i feminiści w służbie korporacji farmaceutycznych. Manipulują newsami o odrze zrzucając winę za każdy przypadek odry na osoby nieszczepiące się (nie było sprostowania, że rodzina która zachorowała chciała szczepić dzieci, ale lekarz nie zgodził się z powodu przeciwwskazań). Jeszcze ani razu nie napisali o skutkach ubocznych szczepień albo o przypadkach śmiertelnych po szczepieniach. Jak się ich czyta, to jakby materiały propagandowe koncernów farmaceutycznych publikowali. Zero obiektywizmu i mnóstwo stronniczych, złośliwych epitetów w newsach, np. „wredny”, „żałosny”, itd., mający u czytelnika wzbudzić niechęć do opisywanych osób.

   Wy przynajmniej trzymacie poziom, skoro widzicie, że ofiarami przemocy są także mężczyźni, którzy rzadko ją zgłaszają na policji ze wstydu, że dali się pobić kobiecie i nie potrafili się obronić.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane