logo
logo
logo
logo
nebulizator

Nebulizator – czy jest wskazaniem na smog i alergię?
Opublikowano: 17 marca 2023

Inhalacje wziewne mają wiele zalet. Mówi się o nich szczególnie w kontekście walki z przeziębieniem i grypą. Co, jednak jeżeli chodzi o alergię i smog? Czy na dolegliwości spowodowane zanieczyszczeniami powietrza nebulizator jest odpowiednim rozwiązaniem? Jak działa to urządzenie i dlaczego coraz więcej osób decyduje się na jego zakup?

W walce z przeziębieniem i…

Katar, kaszel, uczucie drapania w gardle oraz ogólne osłabienie. To tylko niektóre z objawów, które towarzyszą przeziębieniu. Mogą one utrzymywać się od kilku dni do nawet kilku tygodni. Nikt nie lubi wykonywać codziennych obowiązków z zapchanym nosem. I choć jest wiele leków doustnych, nebulizacja okazuje się znacznie skuteczniejszym rozwiązaniem.

W walce z objawami przeziębienia nebulizator działa niemal natychmiast. Urządzenie wytwarza leczniczą mgiełkę (aerozol), która dociera bezpośrednio do górnych i dolnych dróg oddechowych. W przeciwieństwie do leków doustnych nie wywołuje objawów niepożądanych, takich jak biegunka, czy ból brzucha. W tym kontekście ta forma terapii chorób i schorzeń układu dróg oddechowych wygrywa nad innymi metodami. Niemniej o tym powinien zadecydować lekarz.

Nebulizacja pomaga przy przeziębieniu, ale jak jest z alergią i smogiem? Pacjenci, którzy narzekają na chrypkę, mają trudności z oddychaniem lub cierpią na uporczywy ból gardła oraz łzawienie oczu, także mogą uwolnić się od swojego problemu wykonując regularne inhalacje wziewne.

Inhalacje na smog i objawy alergii

Zanieczyszczenia środowiska oraz rośliny pylące są prowodyrem wielu dolegliwości. Alergia uznawana jest za plagę dwudziestego pierwszego wieku, dlatego w walce z nią warto sięgać po sprawdzone sposoby terapii.

Najczęstszymi objawami alergii wziewnej są nieżyt nosa, kichanie seriami oraz świsty. W przypadku smogu objawy mogą być niecharakterystyczne i przypominać objawy kaszlu palacza. Dzieje się tak, gdy do płuc dostaje się kombinacja zanieczyszczeń chemicznych, fizycznych i biologicznych znajdujących się w atmosferze. Takie połączenie może wywoływać nawet napady duszności, czy bezdech senny. Co w takim wypadku daje regularna nebulizacja?

Skuteczne działanie inhalacji wziewnych

Nawilżenie dróg oddechowych oraz łagodzenie podrażnień, to nie jedyne możliwości nebulizatora. Urządzenie wytwarza aerozol, który pomaga oczyszczać drogi oddechowe poprzez rozrzedzenie zalegającej tam wydzieliny. Często jest ona zbyt gęsta, aby poradziły sobie z nią leki doustne czy syropy.

Zanieczyszczenia środowiska również mogą powodować alergię. Nadmierna ekspozycja na czynnik, takie jak pyły, spaliny, czy dym źle wpływa na układ oddechowy, czyniąc go bardziej podatnym na rozwój infekcji. Aby zadbać o swoje płuca, warto korzystać ze specjalistycznych urządzeń, takich jak nebulizator (na rynku są nebulizatory siateczkowe, ultradźwiękowe oraz kompresorowe).

Nebulizacja zwiększa skuteczność podawanego leku. W postaci aerozolu dociera on do głębszych partii dróg oddechowych, gdzie wykazuje większą skuteczność działania. Warto jednak pamiętać o tym, że wszystkie preparaty oraz leki przeznaczone do stosowania w nebulizacji, powinny być konsultowane z lekarzem. Jedynie roztwór soli fizjologicznej może być stosowany samodzielnie.

Tagi: , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

depresja

Nowy raport Zdrowie psychiczne Polaków. Depre...

Co roku UCE RESEARCH i platforma ePsycholodzy.pl przygotowują raport d...
choroba zwyrodnieniowa

Czy chorobę zwyrodnieniową da się wyleczyć?...

Choroba zwyrodnieniowa to jedno z tych schorzeń, które latami mogą roz...
ziarna kefiru

Kefir: kaukaski fermentowany napój mleczny o...

Ten napój na bazie mleka rozpoczął swoją podróż w górach Kauka...
zdrowe słodycze

Słodycze w diecie – czy mogą być zdrowe...

Słodycze często są uważane z...