W nowoczesnym i zrównoważonym rolnictwie wykorzystywane są coraz skuteczniejsze metody pozwalające na wzrost efektywności i wydajności plonowania upraw przy jednoczesnym zachowaniu ich wysokiej odporności na choroby i warunki stresowe. Jedną z takich metod jest nawożenie dolistne.
Wyłącznie prawidłowo dobrana dawka substancji odżywczych podawanych roślinom uprawnym w odpowiednim przedziale czasowym zagwarantuje maksymalizację plonów, a tym samym zysków czerpanych z hektara. Rośliny uprawne – zależnie od gatunku – wykazują duże zapotrzebowanie na takie pierwiastki jak: miedź, cynk, bor, mangan, czy żelazo.
Nierzadko zdarza się, że wymienione mikroelementy mogą być dostarczane roślinom uprawnym wyłącznie poprzez nawożenie dolistne, gdyż skład większości nawozów doglebowych opiera się głównie na podstawowych mikroskładnikach, do których należą: azot, fosfor, magnez, wapń, potas i siarka.
Dokarmianie dolistne roślin w ramach nowoczesnych technologii uprawnych jest obecnie jedną ze skuteczniejszych metod wspomagających nawożenie doglebowe. Dzięki prawidłowemu stosowaniu nawozów dolistnych Dr-Green możliwe jest uzyskanie doskonałych efektów, które przedłożą się na poprawę jakości i wydajności plonowania. Nawozy dolistne umożliwiają m.in.:
Rolą nawozów dolistnych jest kompleksowa suplementacja upraw w składniki, które nie są im dostarczane (lub dostarczane są w zbyt małym stopniu) poprzez nawozy doglebowe. Wiele zbóż i roślin uprawnych chronicznie cierpi na niedobory mikroelementów regulujących ich rozwój oraz jakoś i ilość plonów. Do kluczowych mikroelementów dostarczanych przez nawozy dolistne zalicza się: miedź, mangan, żelazo, cynk, bor i sód.
Nawożenie dolistne to bezsprzecznie jeden z najlepszych sposobów na poprawę plonowania i jakości plonów, tym samym przyczyniając się do wzrostu zysków z hektara. Jednak by było ono skuteczne, podczas nawożenia należy postępować wedle kilku zaleceń:
Stosując się do wyżej wymienionych zasad, nawożenie dolistne zapewnia maksymalną wydajność i efektywność, co przedłoży się na realną poprawę zysków pochodzących z upraw.
Tagi: nawożenie dolistne, pole, rolnictwo, wieś
Dodaj komentarz