logo
logo
logo
logo

Prof. Stanisław Góźdź: Naszą siłą jest wszechstronna pomoc pacjentowi
Opublikowano: 13 kwietnia 2016

Dr hab. n. med. Stanisław Góźdź

Dr hab. n. med. Stanisław Góźdź

Rozmowa z prof. Stanisławem Góździem, dyrektorem Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach

Świętokrzyskie Centrum Onkologiii w Kielcach to dziś liczący się w Polsce szpital zapewniający pacjentom opiekę onkologiczną według najnowocześniejszych standardów. Na czym polega siła tego szpitala?

– Na interdyscyplinarnym podejściu do pacjenta. Od początku zależało mi na stworzeniu szpitala przyjaznego, w którym chory otrzyma kompleksową opiekę onkologiczną: stacjonarną, dzienną i ambulatoryjną, począwszy od diagnozy poprzez leczenie, aż po rehabilitację i opiekę psychologiczną. Jeszcze przed wprowadzeniem pakietu onkologicznego w naszym szpitalu funkcjonowały konsylia, podczas których nasi specjaliści w dziedzinie onokologii klinicznej, ginekologii, chemioterapii, radioterapii uzgadniali optymalny sposób terapii dla pacjentek z rakiem narządu rodnego. Takie interdyscyplinarne zespoły działały również na potrzeby chorych z innymi nowotworami. Ludzie tworzący ten szpital współpracują między sobą, nawet w nieformalnych grupach, żeby jak najlepiej pomóc pacjentowi.

Każdy, kto po raz pierwszy ogląda Świętokrzyskie Centrum Onkologii, jest zdumiony ilością nowoczesnej aparatury diagnostyczno-leczniczej. Tutaj zaczęła się w Polsce era rezonansu magnetycznego, a w 2008 roku zaczął działać trzeci w Polsce PET. Po co te inwestycje, czy nie można diagnozować taniej?

– Innowacyjność to konieczność w walce z nowotworami. Nie możemy stać w miejscu, bo biologia nowotworów się zmienia. Rak „uczy się”, jak przetrwać mimo leczenia, wytwarza nowe mechanizmy obronne. Musimy wyprzedzać raka, jeśli chcemy dotrzymać mu kroku. Dlatego inwestycje w aparaturę diagnostyczną i bazę naukowo-badawczą uważam za niezbędne. Cieszę się, że to podejście podziela również zarząd województwa świętokrzyskiego, któremu podlega Świętokrzyskie Centrum Onkologii. Zawsze możemy liczyć na jego wsparcie w zakresie wprowadzania nowych technologii przydatnych w onkologii. Nasz Zakład Diagnostyki Molekularnej jako pierwszy w Polsce został w 2011 roku wyposażony w aparaturę do diagnostyki niezbędnej w terapii personalizowanej, a prowadzone w nim badania są wykorzystywane w praktyce klinicznej. ŚCO jest liderem w Polsce w zakresie badania wielu genów do celów terapeutycznych i prowadzeniu ukierunkowanej genetycznie terapii u chorych z rakiem płuca, jelita grubego, czerniakiem, nowotworami hematologicznymi, rakiem piersi szczególnie opornym na leczenie oraz w leczeniu GIST i guzów neuroendokrynnych. Jako jeden z nielicznych nasz ośrodek wykonuje specjalistyczne badania serca metodą rezonansu magnetycznego i PET, współpracując z ośrodkami w kraju i za granicą.

W jakim kierunku chce Pan rozwijać szpital?

– Kierunek wyznacza epidemiologia zachorowań na nowotwory. Dlatego w naszym Centrum powstają projekty badawcze, które znajdują zastosowanie w praktyce klinicznej, wytyczane są nowe ścieżki w diagnostyce i terapii onkologicznej. Nasza Klinika Ginekologii, uznany w kraju ośrodek leczniczo-badawczy, została przyjęta w struktury Środkowoeuropejskiej Grupy Badawczej ds. Ginekologii Onkologicznej, Europejskiej Sieci ds. Badań nad Zindywidualizowanym Leczeniem Nowotworów Trzonu Macicy, od trzech lat prowadzi warsztaty laparoskopii dla ginekologów z całej Polski, jako jedna z niewielu w Polsce dysponuje kolumną laparoskopową z możliwością obrazowania 3D i laserem, wykonuje zabiegi laparoskopowe z wykorzystaniem noża wodnego. W Klinice Endokrynologii prowadzone są badania nad nowymi metodami diagnostyki i leczenia raka tarczycy. Działa u nas drugi w Polsce, akredytowany przez Światowe Towarzystwo Senologiczne, Breast Cancer Unit oferujący kompleksową diagnostykę i leczenie nowotworów piersi. Leczymy pacjentów nie tylko z województwa świętokrzyskiego, ale również z całej Polski. Nasza Klinika Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi jako jedyna w Polsce standardowo wykonuje zabiegi jednoczasowej implantacji protezy głosowej u wszystkich chorych wymagających usunięcia krtani. Pacjenci wychodzą z naszego szpitala, już mogąc mówić.

Opłaca się wykonywać takie zabiegi, mimo że NFZ nie refunduje jednoczasowej implantacji?

– Zdecydowałem, że nie będziemy oszczędzać na pacjentach. Najważniejsze, żeby mogli jak najszybciej wracać do zdrowia i normalnej aktywności. W onkologii nie można bać się wyzwań, dlatego na przykład w naszej Klinice Urologii przeprowadzane są pionierskie zabiegi z wykorzystaniem technik laparoskopowych, opracowywane są nowe techniki leczenia nowotworów i nienowotworowych chorób układu moczowo-płciowego. Nasi urolodzy są autorami podręczników akademickich, prowadzą warsztaty laparoskopii dla urologów z całej Polski. Opracowany w naszej Klinice Hematologii i Tranplantacji Szpiku schemat szczepień jest przełomowym odkryciem dla poprawy odporności chorych na białaczkę. Moi pracownicy to ludzie otwarci, którzy chcą się uczyć i rozwijać.

Rozmawiała Agnieszka Żądło

 

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Krzysztof Giannopoulos

Krzysztof Giannopoulos – Na szpiczaka n...

Nie ma jednego szpiczaka, są szpiczaki. Każdy choruje inaczej...
onkologia

Co warto wiedzieć o leczeniu onkologicznym?...

Diagnoza postawiona przez lekarza może być szokiem dla pacjenta, zwłas...
białaczka

Białaczka szpikowa – czym się charakteryzuje,...

Ostra białaczka szpikowa, przewlekła białaczka szpikowa, biała...