Rozmowa z prof. Stanisławem Góździem, dyrektorem Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach
Świętokrzyskie Centrum Onkologiii w Kielcach to dziś liczący się w Polsce szpital zapewniający pacjentom opiekę onkologiczną według najnowocześniejszych standardów. Na czym polega siła tego szpitala?
– Na interdyscyplinarnym podejściu do pacjenta. Od początku zależało mi na stworzeniu szpitala przyjaznego, w którym chory otrzyma kompleksową opiekę onkologiczną: stacjonarną, dzienną i ambulatoryjną, począwszy od diagnozy poprzez leczenie, aż po rehabilitację i opiekę psychologiczną. Jeszcze przed wprowadzeniem pakietu onkologicznego w naszym szpitalu funkcjonowały konsylia, podczas których nasi specjaliści w dziedzinie onokologii klinicznej, ginekologii, chemioterapii, radioterapii uzgadniali optymalny sposób terapii dla pacjentek z rakiem narządu rodnego. Takie interdyscyplinarne zespoły działały również na potrzeby chorych z innymi nowotworami. Ludzie tworzący ten szpital współpracują między sobą, nawet w nieformalnych grupach, żeby jak najlepiej pomóc pacjentowi.
Każdy, kto po raz pierwszy ogląda Świętokrzyskie Centrum Onkologii, jest zdumiony ilością nowoczesnej aparatury diagnostyczno-leczniczej. Tutaj zaczęła się w Polsce era rezonansu magnetycznego, a w 2008 roku zaczął działać trzeci w Polsce PET. Po co te inwestycje, czy nie można diagnozować taniej?
– Innowacyjność to konieczność w walce z nowotworami. Nie możemy stać w miejscu, bo biologia nowotworów się zmienia. Rak „uczy się”, jak przetrwać mimo leczenia, wytwarza nowe mechanizmy obronne. Musimy wyprzedzać raka, jeśli chcemy dotrzymać mu kroku. Dlatego inwestycje w aparaturę diagnostyczną i bazę naukowo-badawczą uważam za niezbędne. Cieszę się, że to podejście podziela również zarząd województwa świętokrzyskiego, któremu podlega Świętokrzyskie Centrum Onkologii. Zawsze możemy liczyć na jego wsparcie w zakresie wprowadzania nowych technologii przydatnych w onkologii. Nasz Zakład Diagnostyki Molekularnej jako pierwszy w Polsce został w 2011 roku wyposażony w aparaturę do diagnostyki niezbędnej w terapii personalizowanej, a prowadzone w nim badania są wykorzystywane w praktyce klinicznej. ŚCO jest liderem w Polsce w zakresie badania wielu genów do celów terapeutycznych i prowadzeniu ukierunkowanej genetycznie terapii u chorych z rakiem płuca, jelita grubego, czerniakiem, nowotworami hematologicznymi, rakiem piersi szczególnie opornym na leczenie oraz w leczeniu GIST i guzów neuroendokrynnych. Jako jeden z nielicznych nasz ośrodek wykonuje specjalistyczne badania serca metodą rezonansu magnetycznego i PET, współpracując z ośrodkami w kraju i za granicą.
W jakim kierunku chce Pan rozwijać szpital?
– Kierunek wyznacza epidemiologia zachorowań na nowotwory. Dlatego w naszym Centrum powstają projekty badawcze, które znajdują zastosowanie w praktyce klinicznej, wytyczane są nowe ścieżki w diagnostyce i terapii onkologicznej. Nasza Klinika Ginekologii, uznany w kraju ośrodek leczniczo-badawczy, została przyjęta w struktury Środkowoeuropejskiej Grupy Badawczej ds. Ginekologii Onkologicznej, Europejskiej Sieci ds. Badań nad Zindywidualizowanym Leczeniem Nowotworów Trzonu Macicy, od trzech lat prowadzi warsztaty laparoskopii dla ginekologów z całej Polski, jako jedna z niewielu w Polsce dysponuje kolumną laparoskopową z możliwością obrazowania 3D i laserem, wykonuje zabiegi laparoskopowe z wykorzystaniem noża wodnego. W Klinice Endokrynologii prowadzone są badania nad nowymi metodami diagnostyki i leczenia raka tarczycy. Działa u nas drugi w Polsce, akredytowany przez Światowe Towarzystwo Senologiczne, Breast Cancer Unit oferujący kompleksową diagnostykę i leczenie nowotworów piersi. Leczymy pacjentów nie tylko z województwa świętokrzyskiego, ale również z całej Polski. Nasza Klinika Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi jako jedyna w Polsce standardowo wykonuje zabiegi jednoczasowej implantacji protezy głosowej u wszystkich chorych wymagających usunięcia krtani. Pacjenci wychodzą z naszego szpitala, już mogąc mówić.
Opłaca się wykonywać takie zabiegi, mimo że NFZ nie refunduje jednoczasowej implantacji?
– Zdecydowałem, że nie będziemy oszczędzać na pacjentach. Najważniejsze, żeby mogli jak najszybciej wracać do zdrowia i normalnej aktywności. W onkologii nie można bać się wyzwań, dlatego na przykład w naszej Klinice Urologii przeprowadzane są pionierskie zabiegi z wykorzystaniem technik laparoskopowych, opracowywane są nowe techniki leczenia nowotworów i nienowotworowych chorób układu moczowo-płciowego. Nasi urolodzy są autorami podręczników akademickich, prowadzą warsztaty laparoskopii dla urologów z całej Polski. Opracowany w naszej Klinice Hematologii i Tranplantacji Szpiku schemat szczepień jest przełomowym odkryciem dla poprawy odporności chorych na białaczkę. Moi pracownicy to ludzie otwarci, którzy chcą się uczyć i rozwijać.
Rozmawiała Agnieszka Żądło
Tagi: badania serca metodą rezonansu magnetycznego i PET, guzy neuroendokrynne, interdyscyplinarne podejście do pacjenta, leczenie GIST, najlepszy szpital onkologiczny, Nowotwór, onkologia kliniczna, opieka onkologiczna, pakiet onkologiczny, PET, Prof. Stanisław Góźdź, rak, rezonans magnetyczny, stacjonarna opieka onkologiczna, Świętokrzyska Nagroda Jakości, Świętokrzyskie Centrum Onkologii
Dodaj komentarz