logo
logo
logo
logo
narzędzia

Jakie narzędzia są niezbędne w każdym domu
Opublikowano: 24 stycznia 2017

narzędziaW każdym domu warto mieć pod ręką zestaw narzędzi, którymi można dokonać drobnych napraw, remontów lub prac upiększających wnętrze. W przypadku, gdy kompletowany jest niezbędnik majsterkowicza lub złotej rączki, liczba pozycji obowiązkowych w domowej narzędziowni wzrasta z 10 do co najmniej 20 elementów.

Podstawowe wyposażenie domowego warsztatu

Narzędzia, takie jak pilarki tarczowe, szlifierki kątowe czy wiertarko-wkrętarki, są bardzo przydatne, gdy samodzielnie przeprowadzany jest remont w domu. W innym przypadku tego typu wyposażenie nie jest punktem obowiązkowym. Niezależnie od technicznych umiejętności domowników w zestawie podstawowym powinny znaleźć się:

 1. Zwijana miarka czyli tzw. metrówka, najbardziej uniwersalna jest ta o długości 5 metrów. Miarka jest niezbędna do wykonywania pomiarów, np. w momencie, gdy potrzebne są nowe zasłony lub rolety okienne, nowy materac lub prześcieradło.
 2. Latarka. Latarka średniej wielkości, np. zasilana bateriami, przydaje się szczególnie, gdy trzeba sprawdzić stan liczników lub w momencie awarii prądu. Można również kupić tzw. latarkę wieczystą, która jest zawsze gotowa do pracy, ponieważ ładuje się przez potrząsanie. Wówczas nie trzeba pamiętać o wymianie baterii.
 3. Pędzle malarskie. Pędzel okrągły średniej wielkości oraz pędzel płaski, przydadzą się, gdy konieczne będzie sklejenie dużych powierzchni lub odmalowanie niewielkiego obszaru.
 4. Klucz nastawny, popularnie zwany kluczem francuskim lub szwedem. Jest niezbędny np. do przykręcania obluzowanych części instalacji sanitarnej.
 5. Wiertarka z kompletem wierteł.
 6. Szczypce uniwersalne czyli popularne kombinerki.
 7. Różnego typu wkrętaki, czyli śrubokręty. Zazwyczaj potrzebny jest jeden, średniej wielkości śrubokręt płaski i jeden krzyżowy. Można również kupić zestaw 3 śrubokrętów każdego rodzaju w różnych rozmiarach.
 8. Śruby, kołki rozporowe, podkładki i gwoździe w różnych rozmiarach.
 9. Młotek. Najlepszy jest średniej wielkości (około 200 g) młotek ślusarski do wbijania gwoździ.

Nie zaliczane do narzędzi, ale bardzo przydatne w każdym domu są również:

 1. Taśma papierowa, taśma dwustronna i klej uniwersalny. Niezbędne do mocowania różnych elementów oraz drobnych napraw.
 2. Poziomnica. Jest szczególnie pomocna przy montażu półek.
 3. Papier ścierny – grubo- i drobnoziarnisty. Wystarczy mieć pod ręką po jednym arkuszu każdego rodzaju. Jest szczególnie przydatny do wyrównywania powierzchni, szczególnie drewnianych.
 4. Taśma izolacyjna będzie niezastąpiona w czasie montażu gniazdka elektrycznego lub sytuacji, w której doszło do drobnego pęknięcia rury.
 5. Drabina.

Do przechowywania wszystkich domowych narzędzi najlepsza będzie skrzynka narzędziowa, w której wszystkie elementy są uporządkowane. Dzięki temu w razie potrzeby nie ma konieczności pospiesznego przeszukiwania np. szuflady.

Tagi: ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

narzędzia składane

Narzędzia składane – czym się charakteryzują...

Różnego typu stopy stali są obecnie jednym z najpopularniejszych eleme...
ukośnica

Ukośnica- 4 kluczowe parametry pomocne w wybo...

Remont domu, prace budowlane, ogrodowe, a może profesjonalne z...
piła

Wyposażenie domowego warsztatu: piły...

Własny warsztat to marzenie chyba każdego pasjonata majsterkowania. Wy...
Giętarka trzpieniowa

Giętarka trzpieniowa. Budowa i zastosowanie...

Dzięki urządzeniom warsztatowym można łatwo, szybko i bezpiecznie przy...