• Menu

  Napoleon Bonaparte – król strategii

  Napoleon BonaparteNapoleon Bonaparte jest jedną z najbardziej znanych i charakterystycznych postaci w historii nowożytnej Europy. Był w takim samym stopniu wybitny jak i kontrowersyjny.

  Niezaprzeczalnie był jednym z najlepszych strategów i dowódców militarnych jakich widział świat. Dzięki jego sukcesom militarnym na polach bitwy Francja zyskała niesamowitą renomę na całym świecie, a z jego postacią wiązało się wiele legend i opowieści sławiących jego geniusz wojskowy.

  Z drugiej strony jednak jego przeciwnicy krytykowali go za manię wielkości i dążenia do hegemonii. Wiele razy w literaturze powoływano się na jego aspiracje dyktatorskie, a niektórzy nawet uznawali go za tyrana.

  W szczytowym momencie jego popularności nawet Polacy, wówczas zniewoleni pod jarzem zaborców, wiązali wielkie nadzieje z postacią Napoleona w kwestii odzyskania przez Polskę niepodległości. Na ówczesnych terenach Rzeczypospolitej zawiązał się obóz tzw. bonapartystów czyli osób popierających działania Napoleona na arenie politycznej i wojskowej. Poparcie dla Napoleona w Księstwie Warszawskim było uznawane za oznakę patriotyzmu i miłości do ojczyny.

  Napoleon urodził się na Korsyce w rodzinie prawników. Miał liczne rodzeństwo i został wychowany w duchu katolickim. Charakterystyczne było to, że nigdy nie pozbył się korsykańskiego akcentu, gdy mówił po francusku. Dzięki protekcji politycznej dostał się do szkoły wojskowej, gdzie zyskał sobie opinię głodnego wiedzy studenta, który wolał naukę niż kontakty towarzyskie. Po ukończeniu szkoły wojskowej został przyjęty do oddziałów artylerii w stopniu podporucznika.

  Po wybuchu rewolucji francuskiej przyłączył się do rewolucji francuskiej. Jego kariera wojskowa rozwijała się bardzo szybko z jednej strony dzięki niesamowitym talentom, które pokazywał na polach bitwy, a z drugiej strony dzięki poparciu politycznemu wpływowych rodzin francuskich m.in. Robespierrów.

  Po krótkim pobycie w więzieniu po upadkiu jakobinów, ponownie został mianowany dowódcą oddziałów broniącymi Republiki w czasie rojalistycznego powstania 13 Vendémiaire i po bardzo krótkim czasie został mianowany generałem dywizji. Kolejnym etapem kariery Napoleona była kampania we Włoszech gdzie miał pod swoim dowództwem Legiony Polskie Jana Henryka Dąbrowskiego. Po zakończeniu tej kampanii młody wojskowy, chcąc zakończyć raz na zawsze konflikt z Wielką Brytanią, postanowił zająć Indie – prawdziwy klejnot w koronie potęgi kolonialnej Brytyjczyków. W tym celu wyruszył do Egiptu, gdzie chciał stworzyć bazę wypadową do Indii. Podczas tej wyprawy zabrał ze sobą także francuskich badaczy i artystów, którzy przyczynili się do odkrycia na nowo dla Europy historii starożytnego Egiptu.

  Po udanej kampanii egipskiej i powrocie do Francji rozpędu nabrała kariera polityczna Napoleona. Dzięki swoim układom i dużemu poparciu został dowódcą wojskowym Paryża i zorganizował zamach stanu, tworząc dyrektoriat. Władza przeszła w ręce konsuli, gdzie Napoleon został mianowany pierwszym konsulem. W bardzo krótkim czasie Napoleon zyskał władzę dyktatorską i rozpoczął radykalne reformy państwowe, natomiast w 1804 roku został koronowany na Cesarza Francuzów.

  Za warstwę merytoryczną artykułu odpowiada redakcja SerwisHistoryczny.pl

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane