• Menu

  Najskuteczniejsze metody motywowania pracowników

  metody motywowania pracownikówPracodawca lub menedżer zespołu powinien zdawać sobie wyraźnie sprawę z tego, jak ogromną rolę w podnoszeniu skuteczności i efektywności wykonywania obowiązków zawodowych, odgrywa odpowiednie motywowanie pracowników z zewnątrz.

  Nie wolno zapomnieć o pochwałach, wyróżnieniach i uznaniu, ale to nie wystarczy. Tak naprawdę najskuteczniej działa motywacja dająca wymierne korzyści, nie tylko finansowe, ale także w kwestii dobrego samopoczucia czy podnoszenia kwalifikacji. Z tego względu najlepiej stosować mieszane metody motywowania pracowników. W jaki sposób to robić?

  Premie, nagrody i podwyżki

  Ulubioną formą motywacji z punktu widzenia pracownika, jest motywacja finansowa. Jak się okazuje, trudno o efektywniejszy sposób poprawy wydajności oraz nastawienia i atmosfery w zespole. Żeby jednak zmotywować w ten sposób całą ekipę premie, nagrody czy podwyżki muszą być przydzielane sprawiedliwie i dla każdego. Inaczej łatwo zburzyć jedność z zespole. Warto robić to systematycznie, nie tylko za pomocą jednorazowych nagród pieniężnych, ale także podwyżek, które staną się na stałe odczuwalne w portfelu. Takie motywowanie pracowników może także przybrać formę bonów, karnetów, czy voucherów, ale powinny być one raczej dodatkiem do premii i podwyżek. Odpowiednio wynagrodzony finansowo pracownik jest usatysfakcjonowany i lojalny.

  Zlecanie bardziej odpowiedzialnych i lepiej nagradzanych zdań

  To również doskonały sposób na motywowanie pracowników, jeżeli oczywiście za tym idzie uznanie oraz odpowiednia gratyfikacja finansowa. Samo zlecenie zadań wymagających wysokich kwalifikacji oraz zaufanie pracodawcy jest już pewną gratyfikacją i motywacją, lecz znacznie lepiej jest ją wzmocnić wymierną korzyścią. Dzięki temu można mieć pewność, że motywacja nie skończy się zbyt szybko i pracownik nie wypali się, nawet jeżeli z większą odpowiedzialnością będzie wiązało się więcej pracy.

  Szkolenia i wyjazdy integracyjne

  Warto również inwestować w darmowe szkolenia pracowników. To dla nich doskonała motywacja ze względu na możliwość podniesienia swoich kwalifikacji i szansę na awans. Dzięki nim również można zyskać lojalność i wdzięczność pracownika, a także lepsze wyniki w pracy, między innymi dzięki zdobyciu nowych umiejętności.

  Na atmosferę w zespole, a co za tym idzie także na wyniki pracy, doskonale wpływają także imprezy i wyjazdy integracyjne z mnóstwem różnorodnych atrakcji i dobrej zabawy. Przede wszystkim pomagają one rozluźnić się, odpocząć oraz przenieść relacje zawodowe na grunt prywatny. To zawsze przynosi korzyść zarówno pracodawcy jak i pracownikom. Zespół ma bowiem poczucie, że pracodawca dba o jego dobry nastrój, możliwość korzystania z relaksu oraz dobrą zabawę. Dzięki dobrze zorganizowanemu wyjazdowi integracyjnemu można naprawdę wiele zyskać, między innymi dobrą, lekką i przyjazną atmosferę w zespole pracowniczym przez wiele miesięcy. Warto korzystać regularnie z takich opcji motywowania.

  Jak widać, same pochwały oraz regularnie wpływająca na konto pensja to jeszcze za mało, by skutecznie motywować swoich pracowników do osiągania coraz lepszych wyników, przekładających się na zysk firmy. W tym względzie wymagana jest od pracodawcy większa inicjatywa i pomysłowość.

  Źródło: Nais.pl

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane