Konkurencja na rynku ubezpieczeń jest ogromna – towarzystwa ubezpieczeniowe mają coraz ciekawsze propozycje dla swoich klientów – zarówno indywidualnych, jak i przedsiębiorstw.
Wiele z nich ma także korzystne oferty dla przewoźników, o których rywalizuje, konkurując cenowo i proponując im ubezpieczenia komunikacyjne.
OC przewoźnika drogowego jest najchętniej wybieranym ubezpieczeniem przez przewoźników. Powinna je wykupić każda firma transportowa posiadająca flotę pojazdów, niezwłocznie po ich zarejestrowaniu. Takie wymogi stawiają klienci. Z punktu widzenia prawa nie jest to ubezpieczenie obowiązkowe, ale warto je wykupić dla własnego bezpieczeństwa. Ubezpieczenie OCPD zapewnia ochronę odpowiedzialności cywilnej przewoźnika za całkowite lub częściowe uszkodzenie lub utratę przesyłki w transporcie krajowym i międzynarodowym.
Podstawowy wariant OCP zapewnia odszkodowanie, jeśli np. z powodu złych warunków na drodze lub wypadku ładunek nie zostanie dostarczony na czas, pokrycie kosztów przechowania ładunku, zwrot kosztów, które poniesie firma, aby zapobiec szkodom lub zmniejszyć jej rozmiar, pokrycie kosztów pracy ekspertów, refundacje kosztów sądowych. Można go oczywiście rozszerzyć, lecz wtedy proporcjonalnie rośnie cena takiego ubezpieczenia.
Poza ubezpieczeniem OC można dokupić ubezpieczenia dodatkowe, w skład których wchodzą między innymi popularne autocasco (AC), NNW oraz assistance.
Autocasco zwane jest też AC komunikacyjnym. Przydatne jest w przypadku kolizji drogowej, kradzieży pojazdu, a także gdy ubezpieczony jest winien uszkodzenia pojazdu, sprawca nie jest znany lub zniszczenia są wynikiem losowego zdarzenia. Należy pamiętać jednak, że ubezpieczenie AC nie obejmuje szkód polegających na awarii.
Zawarcie takiej umowy ubezpieczenia zależy tylko od właściciela pojazdu. Można dokupić rozszerzenie do takiego ubezpieczenia, które umożliwią holowanie pojazdu, czy zapewnienie pojazdu zastępczego na czas naprawy po wypadku.
Skrót NNW oznacza ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Zabezpiecza ono zarówno kierowcę jak i pasażerów ubezpieczonego pojazdu. Obejmuje tylko zdarzenia powstałe w związku z ruchem pojazdu, ale także podczas tankowania, wsiadania i wysiadania oraz wyładunku i załadunku ubezpieczonego pojazdu.
Ten rodzaj ubezpieczenia często proponowany jest w pakiecie z polisą OC lub AC. Zapewnia całodobową pomoc w przypadku awarii samochodu lub stłuczki oraz wsparcie techniczne. Osoba, która wykupi takie ubezpieczenie nie musi martwić się o organizację holowania samochodu do warsztatu, gdy nagle odmówi posłuszeństwa na trasie lub gdy ma stłuczkę. Może też uzyskać pojazd zastępczy. Assistance to także pomoc medyczna i prawna.
W ramach podstawowego wariantu ubezpieczenia komunikacyjnego assistance ubezpieczyciel zapewnia również pomoc za granicą. Często jednak taki rodzaj ochrony wymaga opłacenia dodatkowej składki.
Poza rozszerzeniami do polis OC, AC i assistance można tez wykupić ubezpieczenie GAP. Jest to ubezpieczenie od straty finansowej w przypadku utraty samochodu, tj. szkody całkowitej po wypadku lub kradzieży. Nie wszystkie polisy obejmują kradzież.
Ubezpieczenie GAP może zostać zawarte dla samochodu fabrycznie nowego jak i używanego, niezależnie od jego ceny, np. pojazd nowy lub używany do 5 roku eksploatacji, pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony (w przypadku motocykli i samochodów osobowych) i do 44 ton (w przypadku pojazdów ciężarowych), o wartości fakturowej do 600 000 zł i objęty ubezpieczeniem Auto Casco i nie pojazdem specjalnym, pojazdem nauki jazdy ani przewozu osób.
Tagi: AC, assistance, GAP, OC, ubezpieczenieOprócz obowiązkowego OC, obecnie większość kierowców decyduje się na dodatkowe polisy takie jak autocasco czy assistance. Teraz jest czas stabilizacji na rynku, jednak ceny ubezpieczeń komunikacyjnych są bardzo zmienne i zawsze warto porównywać oferty różnych ubezpieczycieli. Można w tym celu skorzystać np. z porównywarki ubezpieczeń Superpolisy i dopasować polisę do swoich potrzeb.
Warto pamiętać, że niektóre towarzystwa oferują ubezpieczenie Assistance samodzielnie, niezależnie od OC czy AC. To dobra opcja dla tych, którzy na co dzień nie mają polisy Assistance, ale wyjeżdżają np. za granicę i chcieliby się dodatkowo zabezpieczyć.
Katarzyna
ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl
Dodaj komentarz