Ból brzucha zawsze budzi niepokój. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy jest ostry i silny. Jednak warto mieć na uwadze, że nie każdy od razu wymaga hospitalizacji. Warto umieć odróżnić zwykły ból brzucha od objawów sugerujących poważną chorobę. Istnieje wiele możliwych przyczyn tej dolegliwości. Jest on prawie zawsze wynikiem zaburzeń jednego z narządów lub układów narządów znajdujących się w jamie brzusznej.
Wyróżniamy dwa rodzaje bólu brzucha:
*Ból kolkowy, zwany też spastycznym, to okresowe pojawianie się krótkotrwałych i silnych dolegliwości bólowych, które przerywane są okresami bez bólu. Stan ten jest spowodowany jest rozciąganiem albo skurczem mięśniówki narządów wewnętrznych. Są to na przykład ściany jelit, pęcherzyka żółciowego, moczowodu lub macicy.
*Ból stały, czyli uczucie kłucia, ściskania lub pieczenia o stałym nasileniu. Taki ból może być objawem stanu zapalnego toczącego się w jamie brzusznej, wrzodów żołądka lub dwunastnicy, kamicy żółciowej, ropni i wielu innych chorób.
Bólowi brzucha często też towarzyszą inne przykre objawy, takie jak nudności, gorączka, wymioty, zmiana koloru stolca,
Niepokoić powinien ostry, nieustępujący ból trwający kilka godzin, który nie ustępuje nawet po zażyciu silnych leków na ból brzucha. Powodem tego rodzaju bólu może być ostre zapalenie wyrostka robaczkowego, niedrożność jelit, perforacja wrzodu żołądka, kamica pęcherzyka żółciowego, kolka nerkowa lub inne tego rodzaju problemy. Na skutek tak poważnych schorzeń możliwe jest zapalenie otrzewnej, dlatego też w tym wypadku konieczna jest pilna interwencja chirurgiczna. Z lekarzem należy się skonsultować wtedy, gdy ból brzucha utrzymuje się dłużej niż dwie godziny, w przypadku nawracających bólów brzucha, istnieniu wątpliwości co do jego pochodzenia. Niezwłocznie należy skontaktować się także, gdy ból brzucha towarzyszy ciąży, utrzymuje się po urazie brzucha, towarzyszą mu trudności z oddychaniem lub wymioty. W przypadku bólów brzucha o podłożu, które nie zagraża życiu, chory może być leczony w warunkach domowych.
Ból brzucha jest jednym z najczęstszych bólów, pojawiających się między klatką piersiową a pachwinami. Jest wiele sposobów na poradzenie sobie z tą przykrą dolegliwością. Najważniejsze jest dobranie dobrego i silnego leku na ból brzucha, który szybko i skutecznie go uśmierzy. Pomaga też ciepły termofor przyłożony do brzucha, który złagodzi ból. Jeśli jest on silny, zabieg ten trzeba powtórzyć kilka razy. Kolejnym wspomagającym remedium na ból brzucha jest herbata, zwykła czarna lub miętowa. Ma kojący wpływ na ból żołądka. Dobrym sposobem jest także picie wody, szczególnie przy bólach związanych z dolegliwościami trawiennymi, a także ssanie miętowych cukierków lub jedzenie jogurtów zawierających żywe kultury bakterii.
Ból brzucha może objawiać się w postaci takiej, jak wzdęcia, zaparcia, niestrawność, menstruacja lub ból spowodowany innymi czynnikami. Może on mieć wiele różnych przyczyn i to od ich rodzaju, jak powinien być leczony. Jama brzuszna zawiera różne niezwykle ważne życiowo organy, takie jak. żołądek, nerki, wątroba oraz jelita. W związku z tym skuteczne leczenie bólu brzucha trzeba rozpocząć od postawienia trafnej diagnozy i określenia źródła problemu.
Tagi: atak bólu brzucha, Ból brzucha, Ból kolkowy, Ból stały, Jak leczyć ból brzucha, kamica żółciowa, rodzaje bólu brzucha, wrzody żołądka, zdrowie, zmiana koloru stolca
Dodaj komentarz