logo
logo
logo
logo
podwyżki wynagrodzeń

Na jakie podwyżki wynagrodzeń możemy liczyć w najbliższym czasie?
Opublikowano: 24 sierpnia 2022

Często śmiejemy się, że najprzyjemniejszym momentem pracy jest wypłata. Nie ma co tego ukrywać – nie pracujemy przecież za darmo. Kolejna, równie miła sytuacja, to moment podwyżki. Szczególnie kiedy jest ona spora. Wyzwaniem dla większości firm w tym oraz kolejnym roku niewątpliwe będą właśnie podwyżki, a dokładniej zagwarantowanie takiego wzrostu wynagrodzeń, by pracownicy pozostali zadowoleni i pracowali z niesłabnącą efektywnością. Patrząc na obecną sytuację na rynku – nie będzie to łatwe. Przedsiębiorstwa mogą się spodziewać, że zatrudnione osoby będą częściej niż zazwyczaj przychodzić z prośbą o podwyżki, a oczekiwania finansowe rekrutowanych kandydatów również będą większe.

Raporty manaHR

Skoro musimy się pochylić nad tematem wzrostu płac i rozsądnie go zaplanować, ważne jest, by mieć do tego odpowiednie dane. Z pomocą przychodzi tutaj firma manaHR. Od lat ich głównym obszarem działalności są Raporty Płacowe, które opierają na danych pochodzących bezpośrednio z działów personalnych Uczestników badania. Dodatkowo zajmują się też innymi analizami z obszaru zarządzania zasobami ludzkimi. Przykładem jednej z nich jest wydana w lipcu Analiza Podwyżek, zawierająca informacje dotyczące wzrostu płac w 2022 roku oraz pierwsze prognozy planów podwyżkowych firm na rok 2023.

Ile wyniosą średnie podwyżki w 2022 i 2023?

Przyjrzyjmy się teraz bliżej temu, jak wysokie były podwyżki w poprzednich latach, a jakie mają być teraz. Czy będą wyższe? A może w związku z przewidywaną recesją będą mniejsze niż zazwyczaj? Poniższy wykres przedstawia wartości deklarowane przez Uczestników badania Raport Płacowy manaHR. Dla lat 2008 – 2021 prezentujemy wartość podwyżek zrealizowanych, dla 2022 już przyznanych, a także planowanych na dalszą część roku (dane pochodzą z lipca 2022), natomiast dla 2023 – wysokość podwyżek planowanych.

podwyżki wynagrodzeń

Już na pierwszy rzut oka widzimy, że podwyżki w 2022 i 2023 są znacznie wyższe niż w latach ubiegłych. Można powiedzieć, że po pandemicznym 2020 i 2021 z impetem odbiliśmy się i poszybowaliśmy w górę. Średnie podwyżki systemowe realizowane w 2022 roku to 6,5%. Jako że rok 2022 dalej trwa, zaprezentowane dane są naturalnie aktualne na ten moment (obejmują I półrocze). Jeśli natomiast chodzi o plany podwyżkowe na 2023 rok, to dostępne w tym momencie dane wskazują na wzrost wynagrodzeń o 8%. Jest to najwyższy wynik od ponad dekady! Ostatnie tak wysokie podwyżki notowaliśmy 2008 roku. Przy czym podkreślić należy, że również w tym przypadku mówimy o danych z lipca bieżącego roku, zatem można z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że także one ulegną zmianie w ciągu najbliższych miesięcy.

Ile firm podniesie płace?

Dużo powiedzieliśmy już o spodziewanych wysokościach wzrostów wynagrodzeń. Trzeba się jednak zastanowić, czy w ogóle podwyżki będą? Niestety widmo kryzysu gospodarczego znowu pojawiło się i jest bliżej niż wcześniej. Może to sprawić, że organizacje będą się obawiały wydawać pieniądze, a część firm może tych zasobów finansowych po prostu nie mieć. Jak więc przedstawia się sytuacja obecnie oraz jakie są plany na 2023?

podwyżki wynagrodzeń

Z tabeli wynika, że w 2022 roku większość firm (62%) zdecydowała się na podwyżki systemowe. Jest to prawdopodobnie wynik obecnej sytuacji rynkowej i presji pracowników, którą wywierają na przedsiębiorstwach. Część z badanych firm wciąż jednak jeszcze nie podjęła decyzji odnośnie podwyżek w tym roku (9% organizacji nie wie, czy będą one przyznawane). Czy te przedsiębiorstwa przeznaczą dodatkowe środki na pracowników? Dowiemy się o tym w kolejnych edycjach Analizy Podwyżek manaHR.

Natomiast, gdy popatrzymy na plany podwyżkowe na 2023 roku, od razu zauważymy, że 55% Uczestników badania nie podjęło jeszcze decyzji w tej sprawie. Nie powinno to być zaskoczeniem, szczególnie jeśli będziemy pamiętać, że badanie było przeprowadzone w lipcu, zatem naturalne jest, że dla części firm jest jeszcze zbyt wcześnie na takie ustalenia. Mimo wszystko już teraz 18% Uczestników zadeklarowało, że planuje przyznać podwyżki indywidualne, natomiast 26% zdecydowało się na podwyżki systemowe.

Z niecierpliwością więc czekamy na edycję październikową Analizy Podwyżek manaHR, która z pewnością dostarczy nam kolejnych informacji o planach podwyżkowych Uczestników badania zarówno odnośnie bieżącego, jak i przyszłego roku.

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

praca w teatrze

Jacy specjaliści są potrzebni w teatrze...

Tajemniczy świat teatru od dawna przyc...
Praca w Niemczech

Praca w Niemczech – na jaki kurs warto pójść,...

Warunki finansowe w Polsce, szczególnie względem zachodnioeuropejskich...
Ubezpieczenie od utraty pracy

Ubezpieczenie od utraty pracy – jak działa, k...

Ubiegasz się o kredyt długoterminowy? W takim razie istnieje d...
rynek pracy

Jak fala uchodźców wpłynie na rynek pracy w P...

Od początku wybuchu wojny w Ukrainie do Polski dotarło ponad 2,5 milio...